Strona główna » Wiadomości » Aktualności » MF: niższy deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2017 r.

MF: niższy deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2017 r.

03.04.18

Ministerstwo Finansów informuje, że deficyt wyniósł 1,5 proc. PKB, co oznacza spadek o 0,8 proc. w stosunku do 2016 r., kiedy stanowił 2,3 proc. PKB.

articleImage: MF: niższy deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2017 r. fot. Thinkstock

Zgodnie ze wstępnymi danymi podanymi 3 kwietnia 2018 r. przez Główny Urząd Statystyczny, przesłanymi do Komisji Europejskiej (Eurostat) w ramach tzw. notyfikacji fiskalnej, deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2017 r. stanowił 1,5 proc. PKB (wobec 2,3 proc. PKB w 2016 r.).

W porównaniu do 2016 r. ograniczenie deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych wyniosło ok. 0,8 pkt. proc. PKB, co zdaniem MF wynikało przede wszystkim z „istotnej poprawy wyniku kasowego budżetu państwa o ok. 21 mld zł”.
 

Szukasz więcej informacji dotyczących samorządu?
Poznaj LEX Administracja >>
Zdobądź wiedzę, dzięki której Twoja praca stanie się łatwiejsza


Według resortu, na taką poprawę wyniku wpływ miał przede wszystkim wzrost dochodów budżetowych, w tym działania mające na celu odbudowę strumienia dochodów podatkowych i uszczelnienie systemu podatkowego.

Zgodnie z notyfikacją dług sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2017 r. ukształtował się na poziomie 50,6 proc. PKB.

 

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE