1 czerwca 2015 r., czyli czterdzieści lat od wejścia w życie reformy administracyjnej dzielącej kraj na 49 województw, ruszył dokumentalny i eksperymentalny projekt. Zajmie się on problemami miast, które utraciły status stolic województw.

Miasto Archipelag – Polska mniejszych miast to projekt reporterskiej podróży Filipa Springera po dawnych stolicach województw, a także projekt dokumentalny Wydawnictwa Karakter realizowany razem z POLITYKĄ, Trójką, i Instytutem Reportażu. Miasto Archipelag

W wielu byłych miastach wojewódzkich sentyment do tamtego czasu, gdy były stolicami województw, trwa, również dlatego, że z roli lokalnych centrów administracyjnych stały się ośrodkami peryferyjnymi. Jak piszą autorzy projektu: „W ogólnopolskich mediach ich losy i problemy pozostają niedoopowiedziane. Brakuje rzetelnych informacji, analiz, reportaży i publicystyki na temat problemów ośrodków takich jak Radom, Wałbrzych, Koszalin czy Suwałki. To właśnie dlatego powstał dokumentalny projekt Miasto Archipelag. Jego częścią jest zaś uruchamiany Magazyn –https://flipboard.com/@miastoarchi65fm/miasto-archipelag---magazyn-nmomteouz, w którym zbieramy i udostępniamy najciekawsze informacje i artykuły z byłych miast wojewódzkich publikowane przez lokalne lub ogólnopolskie media.”

Do współpracy przy tym projekcie zaproszono lokalnych korespondentów, studentów i absolwentów Polskiej Szkoły Reportażu, mieszkających w tych miastach, ale też lokalnych dziennikarzy, blogerów, miejskich aktywistów czy po prostu ludzi zafascynowanych tymi miejscami. Zespół ten liczy ponad sześćdziesiąt osób. To one właśnie codziennie przeglądają lokalne zasoby internetu i wskazują na informacje, które za pośrednictwem magazynu powinny trafić do czytelników w całej Polsce.

Najciekawsze treści publikowane w Magazynie udostępniane są też na Facebooku projektu Miasto Archipelag oraz na blogu Portrety Miast Polskich. Kulminacją projektu ma być publikacja reporterskiej książki.

Więcej informacji na www.miastoarchipelag.pl