Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Miasto szuka pomysłów na uatrakcyjnienie historycznych dzielnic

Miasto szuka pomysłów na uatrakcyjnienie historycznych dzielnic

15.02.16

Ideą konkursu „Centrum Warte Poznania” jest opracowanie i zrealizowanie najlepszych projektów mających uatrakcyjnić historyczne dzielnice miasta oraz wzbogacić życie kulturalne mieszkańców. Łączna pula środków przeznaczonych na konkurs wynosi 350 tys. zł.

articleImage: Miasto szuka pomysłów na uatrakcyjnienie historycznych dzielnic fot. Thinkstock


„O dotacje może starać się każdy; osoba fizyczna, nieformalna grupa osób, organizacje pozarządowe, czyli każdy kto ma pomysł i chce go zrealizować. To nie jest konkurs tylko i wyłącznie na pewien zamysł, czy jakąś ideę, ale właśnie na realizację tych konkretnych projektów” – powiedział PAP w poniedziałek zastępca dyrektora wydziału kultury Urzędu Miasta Poznania Marcin Kostaszuk.

Najwyższa kwota dotacji, jaką może uzyskać pojedynczy projekt to 50 tys. zł. Pomysły konkursowe muszą jednak dotyczyć przestrzeni Starego Miasta, oraz osiedli: Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria, Wilda, Jeżyce, Św. Łazarz. W ramach konkursu można się starać także o dofinansowanie projektów uatrakcyjniających jedną z głównych ulic miasta - Św. Marcin oraz poznańskie tereny nadwarciańskie.

„Co roku wniosków jest coraz więcej i w związku z tym jest też coraz większa konkurencja. Zależy nam więc na pomysłach nowatorskich, ciekawych i takich, które nie powielają pewnego działania czy pewnych utartych schematów. Kiedyś wystarczały prostsze pomysły, teraz - należy komisję konkursową zaskoczyć” – dodał Kostaszuk.

W poprzednich latach dzięki konkursowi udało się zrealizować m.in. projekty kina plenerowego na Rybakach czy stolików do gier na Placu Wolności. W ub. roku do konkursu zgłoszono ogółem 91 pomysłów, opracowanych m.in. przez poznańskich społeczników i animatorów kultury.

Wśród pomysłów najwyżej ocenionych w 2015 r. był projekt wystaw i warsztatów fotograficznych „Tak dla fotografii w Poznaniu" oraz projekt „W środku Śródki", w ramach którego powstał mural poświęcony historii dzielnicy. Jedną z nagrodzonych inicjatyw był także pomysł stworzenia Testowych Winnic Poznania, który zakładał obsadzenie skarp i brzegów wałów przeciwpowodziowych Ostrowa Tumskiego krzewami winorośli.

Jak zaznaczył Kostaszuk, osoby, które w poprzednich edycjach konkursu zwyciężyły lub uzyskały wyróżnienie, w tym roku także mogą się ubiegać o dotację na kontynuację projektu. Dodał jednak, że w tym celu musi zostać złożony ponowny projekt uwzględniający m.in. aktualne warunki i koszty realizacji.

Zgłoszone projekty oceniać będzie plastyk miejski i komisja składająca się z przedstawicieli władz miasta, świata kultury, nauki oraz rad osiedli.

Zgłoszenia do tegorocznej edycji konkursu można składać do 14 marca. (PAP)
 

15.02.16
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE