Strona główna » Wiedza » Sprawy samorządowe » Minister chwali zmiany prawa dot. samorządu

Minister chwali zmiany prawa dot. samorządu

28.09.15

To jest dobry rok dla samorządów. Znowelizowano ustawę o samorządzie gminnym, a w miniony piątek Sejm przyjął ustawę o związkach metropolitalnych – powiedział Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji na konferencji prasowej 28 września br.

articleImage: Minister chwali zmiany prawa dot. samorządu fot. Thinkstock

Minister Andrzej Halicki zwrócił uwagę na dobrą współpracę między rządem a samorządem w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, co skutkuje pozytywnymi efektami dla obywateli. Szef MAC poinformował również o rozpoczęciu wkrótce działalności Instytutu Samorządności w Łodzi, jednostki budżetowej nadzorowanej przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Minister Halicki przypomniał o ustanowieniu Odznaki Honorowej Zasłużony dla Samorządu Terytorialnego jako wyróżnienia za szczególną pracę i wkład na rzecz rozwoju samorządu w Polsce.

Czytaj: Sejm uchwalił ustawę o powiecie metropolitalnym>>>

Podczas spotkania minister Jan Grabiec podkreślił, że ustawa o związkach metropolitalnych była przedmiotem prac Sejmu przez półtora roku. Zaznaczył, że regulacja te jest bardzo ważna i istotna z punktu widzenia korzyści dla obywateli, zwłaszcza w zakresie zagospodarowania przestrzennego oraz komunikacji publicznej. - Ustawa przyniesie korzyści dla samorządów poprzez likwidację barier w ich działaniu – dodał minister Jan Grabiec.

- Od 1 stycznia przyszłego roku wejdzie w życie nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym, która wprowadza niezwykle istotne rozwiązania ustrojowe, jak np. tworzenie związków międzygminnych i powołanie Centrów Usług Wspólnych (CUW) – powiedział Marek Wójcik, były podsekretarz stanu w MAC. Marek Wójcik dodał również, że tworzenie CUW-ów pozwoli samorządom na zaoszczędzenie ponad miliard złotych. CUW –y ułatwią kontakt obywatela z instytucjami, a samorządy będą mogły je tworzyć dowolnie, zgodnie z własnymi potrzebami. - To rozwiązanie ma wymiar ekonomiczny i pozwoli na przyjmowanie najlepszych rozwiązań z biznesu - podkreślił Marek Wójcik. Odnosząc się do działań Instytutu Samorządności zauważył, że placówka ta będzie zapleczem naukowo-badawczym i pomocniczym dla wprowadzenia zmian w administracji publicznej.

Dr hab. Stanisław Mazur, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie zwrócił uwagę na dobrą współpracę uczelni z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji oraz otwartość resortu na propozycje zmian i innowacji w funkcjonowaniu samorządu. Poinformował o pracach prowadzonych na Uniwersytecie Ekonomicznym, dotyczących m. in. zadań własnych samorządów, koncepcji służby cywilnej w samorządzie terytorialnym, ustroju wewnętrznego samorządu gminnego oraz zarządzania przestrzennego.

Polecamy: Konferencja Edukacja w Samorządach>>>

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter

Newsletter wyborczy

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE