Omówienie zmian w prawie pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.

Z dniem 25 marca 2015 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 lutego 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia warunków udzielania zezwoleń na zajęcie pasa drogowego (Dz.U. poz. 328).

Wprowadzona przez nowelizację zmiana dotyczy zakresu obligatoryjnych elementów wniosku o zezwolenie na zajęcie pasa drogowego w celu prowadzenia robót w pasie drogowym.

Zgodnie z dotychczas obowiązującymi przepisami do wniosku o wydanie zezwolenia na zajęcie pasa drogowego należało dołączyć m.in. oświadczenie o posiadaniu ważnego pozwolenia na budowę obiektu umieszczanego w pasie drogowym lub o zgłoszeniu budowy lub prowadzonych robót właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej. Nowe przepisy przewidują natomiast, że w przypadku przyłączy elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych, dla których sporządzono plan sytuacyjny na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, wystarczy jedynie oświadczenie o zamiarze budowy.

Zgodnie z treścią przepisu art. 29 ust. 1 pkt 20 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1409, ze zm.) budowa przyłączy elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych nie wymaga pozwolenia na budowę. Przepisy art. 29a i art. 30 ust. 1 pkt 1a Prawa budowlanego przewidują dwa alternatywne tryby związane z budową przyłączy: 1) na podstawie zgłoszenia, 2) bez dokonywania jakichkolwiek czynności przed organem administracji architektoniczno-budowlanej. Możliwa jest zatem budowa przyłączy elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, jak i bez dokonania zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej. Zamiast tego inwestor jest obowiązany do sporządzenia planu sytuacyjnego na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. W związku z powyższym bezzasadne było w przypadku wniosku o zajęcie pasa drogowego wymaganie od inwestora oświadczenia o posiadaniu ważnego pozwolenia na budowę obiektu umieszczanego w pasie drogowym lub o zgłoszeniu budowy lub prowadzonych robót.

Omówienie zmian w prawie pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.