Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Mural, koncerty, sadzenie drzew w Białymstoku na 100-lecie odzyskania niepodległości

Mural, koncerty, sadzenie drzew w Białymstoku na 100-lecie odzyskania niepodległości

11.01.18

Mural o esperanto i wolności, koncerty, sadzenie drzew i krzewów na "Skwerach Stulecia" - tak białostoczanie będą świętować w 2018 r. setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

articleImage: Mural, koncerty, sadzenie drzew w Białymstoku na 100-lecie odzyskania niepodległości fot. Thinkstock

Na budynku magistratu pojawił się okolicznościowy baner z marszałkiem Józefem Piłsudskim na tle białostockiego Ratusza, informujący o rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i zachęcający do uczestnictwa w obchodach. O ich programie poinformował na czwartkowej konferencji prasowej prezydent miasta Tadeusz Truskolaski.

"Jest to szczególny rok w historii naszej ojczyzny, w 2018 wypada setna rocznica odzyskania niepodległości, dlatego chcemy włączyć mieszkańców miasta w obchody tej rocznicy. Pragniemy świętować nie tylko 11 listopada, ale przez cały rok" - mówił Truskolaski. Do końca stycznia zostanie rozstrzygnięty konkurs na projekty imprez związanych z rocznicą, które zostaną dofinansowane przez miasto. Białystok przeznacza na ten cel 250 tys. zł.

"Będziemy promować przedsięwzięcia skierowane do jak najszerszych grup białostoczan. Oprócz tego na rok niepodległości zaplanowano m.in. różnego rodzaju koncerty, sadzenie drzew, malowanie muralu" - mówił Truskolaski. Dodał, że zostaną podjęte podjęte starania, by zebrać relacje od stuletnich mieszkańców miasta o tym, jak zapamiętali pierwsze lata wolności.

Zastępca prezydenta Rafał Rudnicki dodał, że planowane jest m.in. wspólne śpiewanie przez mieszkańców pieśni patriotycznych. "Będziemy też chcieli stworzyć na terenie miasta zielone skwery, które będą w przyszłości przypominały o setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Szykujemy się do dużego koncertu z partnerami z Gruzji i Armenii" - mówił Rudnicki i dodał, że te kraje również w 2018 r. będą obchodzić taką samą rocznicę, jak Polska.

Nie wybrano jeszcze miejsca, gdzie powstanie mural o tematyce związanej z niepodległością, wolnością i językiem esperanto. Miasto zapowiada także, że w ramach obchodów rocznicowych zorganizowana zostanie wystawa portretów marszałka Józefa Piłsudskiego autorstwa Ludomira Sleńdzińskiego, gry historyczne, wystawa o 100-leciu uzyskania przez kobiety praw wyborczych, warsztaty edukacyjne "My wobec niepodległości", oraz prezentacje reprodukcji "Obrazy niepodległe" w autobusach komunikacji miejskiej. Pełnomocnik ds. białostockich obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości, zastępca prezydenta, Przemysław Tuchliński dodał, że w działania włączyły się różne środowiska, m.in. organizacje kombatanckie.

Harmonogram obchodów będzie uzupełniany na bieżąco w specjalnej zakładce na stronie internetowej miasta. Obchody będą sygnowane okolicznościowym logo wybranym wcześniej przez mieszkańców w głosowaniu.

Komitet obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości powołał też podlaski kurator oświaty. W jego skład obok pracowników kuratorium, weszli m.in. przedstawiciele szkół z regionu, organizacji sybirackich, placówek kultury i Związku Harcerstwa Polskiego.

W ramach obchodów zaplanowano wydarzenia na cały rok; część ma być skierowanych do całej społeczności szkolnej, inne tylko do nauczycieli. Wśród propozycji znalazły się m.in. wydanie śpiewnika z pieśniami patriotycznymi, organizacja festiwalu pieśni legionowej i patriotycznej czy udział w ogólnomiejskich obchodach. Nauczyciele natomiast będą mogli wziąć udział w szkoleniach i konferencjach jak nauczać o patriotyzmie.

Jednym z pomysłów jest też konkurs skierowany do placówek oświatowych na organizację przez nie działań związanych ze 100-leciem niepodległości. Ma to zachęcić szkoły do wychodzenia ze swoimi pomysłami do społeczności lokalnej.

Jak mówiła we wtorek na konferencji prasowej zapowiadającej te imprezy podlaska kurator oświaty Jadwiga Szczypiń, kuratorium stara się o dofinansowanie tych imprez z rządowego programu "Niepodległa". (PAP)

 

11.01.18
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Urny, lokale i komisje, czyli kolizje przepisów wyborczych

  Obrazek do artykułu: Urny, lokale i komisje, czyli kolizje przepisów wyborczych

  PKW zwraca uwagę na kolizje przepisów dotyczących przeprowadzenia referendum i wyborów samorządowych. W przypadku organizacji obu głosowań w jednym terminie byłby problem m.in. z komisjami obwodowymi, lokalami, kampanią i urnami. Więcej

 • Wybory raczej 21 października lub 4 listopada

  Obrazek do artykułu: Wybory raczej 21 października lub 4 listopada

  Czekamy na zarządzenie premiera ws. terminu wyborów samorządowych. Prezes Rady Ministrów powinien wskazać datę głosowania pomiędzy 16 lipca a 16 sierpnia 2018 r. Do tej pory wymieniane były trzy niedziele. Więcej

 • Pomoc dla poszkodowanych w podtopieniach

  Obrazek do artykułu: Pomoc dla poszkodowanych w podtopieniach

  MSWiA przypomina, że samorządy powinny ocenić sytuację na swoich terenach i przesłać informacje do wojewodów. Wojewodowie prześlą następnie wnioski do resortu, który podejmie decyzję o pomocy finansowej. Więcej

 • PKW informuje, jak zagłosować korespondencyjnie

  Obrazek do artykułu: PKW informuje, jak zagłosować korespondencyjnie

  Wyborcy z orzeczonym stopniem niepełnosprawności mogą głosować korespondencyjnie, taki zamiar powinni zgłosić komisarzowi wyborczemu do 15 dnia przed dniem wyborów. Komisarz niezwłocznie przekazuje zgłoszenie właściwemu urzędnikowi wyborczemu w gminie. Więcej

 • Więcej Polski w Polsce

  Obrazek do artykułu: Więcej Polski w Polsce

  W porównaniu z poprzednim rokiem uległa zmianie powierzchnia Polski, która zwiększyła się o 1 643 ha – podał Główny Urząd Statystyczny. Podajemy, gdzie terenu przybyło. Więcej

Zapisz się na newsletter

Newsletter wyborczy

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE