Działaniu na rzecz tych zmian ma służyć zaplanowana na sobotę wizyta w Podlaskiem oficjalnej delegacji władz białoruskich z przewodniczącym Grodzieńskiego Obwodowego Komitetu Wykonawczego Władimirem Krawcowem na czele - poinformował w czwartek na konferencji prasowej marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński. Podkreślił, że to pierwsza od lat oficjalna wizyta władz obwodu grodzieńskiego w Podlaskiem. Podlaskie i obwód grodzieński sąsiadują przez granicę.

Goście z Białorusi odwiedzą turystyczne polsko-białoruskie przejście graniczne w Puszczy Białowieskiej Białowieża-Piererow oraz wodne przejście graniczne Rudawka-Lesnaja. Marszałek Leszczyński oraz członek zarządu województwa podlaskiego Bogdan Dyjuk przekonują, że zmiana statusu przejścia w Rudawce i umożliwienie turystom przekraczania granicy w tym miejscu także na rowerze, ożywiłaby ruch turystyczny. Stosowne pismo wysłano do polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Dyjuk mówił dziennikarzom, że strona białoruska jest zainteresowania zmianami w Rudawce. Podczas spotkania w sobotę strony polska i białoruska będą omawiać podczas wizyty o tym jak poszerzyć współpracę transgraniczną, czy też o transgranicznych produktach turystycznych w Puszczy Białowieskiej i na Kanale Augustowskim.

Marszałek Jerzy Leszczyński poinformował także, że władze województwa podlaskiego starają się o uruchomienie w regionie dwóch nowych osobowych polsko-białoruskich przejść granicznych: Lipszczany-Sofijowo oraz Koterka-Wysokoje. Dodał, że jest taka potrzeba, zabiegają o to także lokalne samorządy. Bogdan Dyjuk poinformował, że zanim w przyszłości - jeszcze nieokreślonej - może dojść do utworzenie tych nowych przejść, obowiązkiem samorządów jest przygotować odpowiednią infrastrukturę. Dodał, że trwa budowa drogi do przejścia w Rudawce, a Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich ma przygotowaną dokumentację potrzebną do budowy dróg do planowanych przejść.

Dyjuk mówił, że obie strony - i polska i białoruska - widzą potrzebę nowych przejść granicznych. Mówił, że podczas pobytu na Białorusi na targach turystycznych usłyszał, że strona białoruska chciałaby po swojej stronie granicy budować rowerowe szlaki turystyczne, by połączyć je ze szlakiem rowerowym GreenVelo, który powstał we wschodniej Polsce, m.in. w Podlaskiem. Uważa, że takie przedsięwzięcia mogą służyć rozwojowi zarówno turystycznemu jak i gospodarczemu.

Marszałek Jerzy Leszczyński podkreślał, że Podlaskie z racji położenia geograficznego jest naturalnym pomostem z UE do krajów takich jak Białoruś i innych krajów na wschodzie i Dalekim Wschodzie. "Chcemy z tego faktu skorzystać" - mówił dziennikarzom. W ostatnich dniach przebywał wraz z delegacją w Mińsku na Białorusi, gdzie m.in. rozmawiano o współpracy gospodarczej z Chińczykami, którzy lokują swoje interesy na Białorusi.

Prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku Witold Karczewski mówił, że w ciągu ostatnich trzech lat obroty gospodarcze z Białorusią i wymiana handlowa spada, m.in. na skutek rosyjskiego embarga. Podkreślił, że widać jednak "ożywienie polityczne", zwłaszcza po wizycie na Białorusi szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego i zainteresowanie współpracą.(PAP)