Nagroda jubileuszowa

Czy w gminnej jednostce budżetowej do nagrody jubileuszowej zalicza się okres zatrudnienia zakończony zwolnieniem dyscyplinarnym lub porzuceniem pracy?
articleImage: Nagroda jubileuszowa fot. Thinkstock


Czy w gminnej jednostce budżetowej (Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji) do nagrody jubileuszowej zalicza się okres zatrudnienia zakończony zwolnieniem dyscyplinarnym lub porzuceniem pracy?

Tak, okres ten należy zaliczyć do okresu pracy uprawniającego pracownika do nagrody jubileuszowej.

Uzasadnienie

Prawo do nagrody jubileuszowej przyznaje pracownikom samorządowym, którymi są także pracownicy gminnej jednostki budżetowej, art. 38 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych. Jednocześnie, warunki w jakich do okresu pracy w jednostkach samorządu terytorialnego wlicza się okresy zatrudnienia w innych zakładach pracy zostały określone w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 2 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. Nr 146, poz. 1222) - dalej r.z.w. Pomimo wejścia w życie z dniem 1 stycznia 2009 r. wymienionej powyżej ustawy o pracownikach samorządowych., r.z.w. zachowuje po tym dniu moc obowiązującą. Jak bowiem wynika z art. 59 ustawy o pracownikach samorządowych, dotychczasowe przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 3 ust. 5 i 6, art. 20 ust. 2 oraz art. 21 ust. 2 ustawy z dnia 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1593 z późn. zm.), uchylonej w art. 60 ustawy o pracownikach samorządowych, zachowują moc do dnia wejścia w życie nowych przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 37 ustawy o pracownikach samorządowych, nie dłużej jednak niż przez 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.

Jak wynika z § 8 ust. 1 r.z.w., do okresu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych, wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Jak widać, przepis ten nie nakazuje wyłączenia ze stażu pracy uprawniającego pracownika do nagrody jubileuszowej okresu zatrudnienia zakończonego tzw. zwolnieniem dyscyplinarnym, czy też porzuceniem pracy (warto pamiętać, że z dniem 2 czerwca 1996 r. art. 65 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy; tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.; definiujący porzucenie pracy utracił moc obowiązującą).


Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458)



Zobacz wszystkie materiały pochodzące z:
Skomentowano 0 razy

Nagroda jubileuszowa

Zapisz się na bezpłatny Newsletter Samorządowy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

Inne artykuły o zbliżonej tematyce

Nie znaleziono żadnych artykułów.

Wyświetlanie listy artykułów

Warto przeczytać

  • Resort finansów: gminy nie dostaną pretekstu do żądania pieniędzy na nauczycieli

    Obrazek do artykułu: Resort finansów: gminy nie dostaną pretekstu do żądania pieniędzy na nauczycieli

    Pieniądze pochodzące ze środków UE będą mogły być wykorzystywane jako dodatkowe środki na wynagrodzenie nauczycieli. Nie oznacza to jednak uchylenia przepisu, według którego zwiększenie środków na wynagrodzenia nauczycieli może odbywać się tylko ze środków własnych jednostki samorządu. Chodzi o to aby nie dawać gminom podstawy do żądania dodatkowych pieniędzy z budżetu państwa, tłumaczy resort... Więcej

  • Białostoccy radni obniżyli opłaty za wywóz śmieci posegregowanych

    Obrazek do artykułu: Białostoccy radni obniżyli opłaty za wywóz śmieci posegregowanych

    O 4 zł miesięcznie mniej zapłacą za wywóz śmieci białostoczanie, którzy prowadzą selektywną zbiórkę odpadów. Radni przegłosowali bowiem w poniedziałek taką propozycję zgłoszoną przez prezydenta miasta. Stawki będą obowiązywały od nowego roku. Więcej

  • Kongres Edukacja i Rozwój także dla samorządowców

    Obrazek do artykułu: Kongres Edukacja i Rozwój także dla samorządowców

    Dotowanie szkół, nowe rozdanie środków unijnych oraz organizacja sieci szkół to tematy Krajowej Konferecji Dyrektorów Szkół i Przedszkoli oraz Kongresie Edukacja i Rozwój. Paneliści omówią kwestię przydatne zarówno w zarządzaniu szkołą, jak i istotne dla funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego. Więcej

Aktualności - Samorząd

Tego samego autora