Strona główna » Wiedza » Pytania i odpowiedzi » Nagroda jubileuszowa – dodatkowe dokumenty potwierdzające staż pracy

Nagroda jubileuszowa – dodatkowe dokumenty potwierdzające staż pracy

22.12.11

Na jakich zasadach należy wypłacić nagrodę jubileuszową dla pracownika, który w trakcie zatrudnienia dostarczył dodatkowe dokumenty potwierdzające pracowniczy staż pracy?

articleImage: Nagroda jubileuszowa – dodatkowe dokumenty potwierdzające staż pracy fot. Thinkstock

Pracownica (zatrudniona w gminie - pracownik samorządowy) przedłożyła dokumenty potwierdzające pracę w gospodarstwie rolnym oraz dokumenty potwierdzające przejęcie tego gospodarstwa, w związku z tym okres tej pracy zalicza się do pracowniczego stażu pracy, w tym również do okresu uprawniającego do nagrody jubileuszowej. Nagrodę jubileuszową za 30 lat pracy (150% wynagrodzenia) otrzymała w październiku 2007 r., czyli za 35 lat pracy otrzymałaby nagrodę w październiku 2012 r. Okres pracy w gospodarstwie rolnym to 2 lata i 10 miesięcy.

W jakiej wysokości należy wypłacić jej nagrodę po złożeniu dokumentów i kiedy wypłacić następną nagrodę i w jakiej wysokości (procentowej)?

Odpowiedź

Pracownica nie otrzyma teraz nagrody za 35-lecie zatrudnienia, za to już w 2015 r. może nabyć prawo do nagrody jubileuszowej za 40 lat pracy.

Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458 z późn. zm.) – dalej u.p.s. pracownikowi samorządowemu nagroda jubileuszowa przysługuje w wysokości:
po 20 latach pracy - 75% wynagrodzenia miesięcznego;
po 25 latach pracy - 100% wynagrodzenia miesięcznego;
po 30 latach pracy - 150% wynagrodzenia miesięcznego;
po 35 latach pracy - 200% wynagrodzenia miesięcznego;
po 40 latach pracy - 300% wynagrodzenia miesięcznego;
po 45 latach pracy - 400% wynagrodzenia miesięcznego.

Ponadto pracownik obowiązany jest do udokumentowania prawa do tej nagrody, jeżeli w aktach osobowych brak jest odpowiedniej dokumentacji (§ 8 ust. 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych; Dz. U. Nr 50, poz. 398 – dalej r.w.p.s.).

Jeżeli więc pracownica w październiku 2007 r. osiągnęła 30 lat pracy, to oznacza, że w październiku 2011 r., po doliczeniu stażu pracy w gospodarstwie rolnym, jej bieżący staż pracowniczy wynosi faktycznie 36 lat i 10 miesięcy. W efekcie nie może ona otrzymać nagrody jubileuszowej za 35 lat pracy, gdyż upłynął już wskazany w § 8 ust. 11 r.w.p.s. okres 12-miesięczny, który dawałby prawo do np. wcześniejszej wypłaty nagrody wyższego stopnia. Przepisy nie przewidują zaś nabycia prawa do nagrody za 36 lat pracy. Prawo do nagrody jubileuszowej powstaje w dniu, w którym pracownik osiąga określony w przepisach płacowych staż pracy. Nagroda jubileuszowa przysługuje pracownikowi tylko wówczas, gdy w dniu jej nabycia obowiązują przepisy, na podstawie których może być wypłacona (wyrok SN z 11 kwietnia 2006 r., I PK 172/05, OSNP 2007, nr 7-8, poz. 95).
W efekcie pracownica nie otrzyma teraz nagrody za 35-lecie zatrudnienia, za to jednak już w 2015 r. może nabyć prawo do nagrody jubileuszowej za 40 lat pracy, w kwocie 300% wynagrodzenia miesięcznego (art. 38 ust. 2 pkt 5 u.p.s.).

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458 z późn. zm.)
Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz. U. Nr 50, poz. 398 z późn. zm.)

Michał Culepa 22.12.11
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z:
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Miasto wprowadziło samorządowe becikowe

  Obrazek do artykułu: Miasto wprowadziło samorządowe becikowe

  W Łomży (Podlaskie) od przyszłego roku samorząd będzie wypłacał rodzinom zamieszkałym w mieście jednorazowe świadczenie po 500 zł na każde nowo narodzone dziecko - zdecydowali w środę radni. Wypłata pieniędzy nie będzie uzależniona od dochodów. Więcej

 • Komisje zajmą się projektem, który ma poprawić sytuację finansową samorządów

  Obrazek do artykułu: Komisje zajmą się projektem, który ma poprawić sytuację finansową samorządów

  Obywatelski projekt ustawy, którego celem jest podreperowanie finansów samorządów, trafi do dalszych prac w komisjach - zdecydował w środę Sejm, który debatował nad projektem. Chodzi m.in. o zrekompensowanie ubytków w dochodach lokalnych budżetów po zmianach w podatku PIT. Więcej

 • Samorządy będą dyskutować o planach nowego rządu

  Obrazek do artykułu: Samorządy będą dyskutować o planach nowego rządu

  Rok po wyborach samorządy działają już wedle przyjętych przez siebie założeń. Wybory parlamentarne, które odbyły się w Polsce 25 października 2015r. pozornie dotyczą jedynie spraw związanych z władzą centralną. „Szereg zapowiedzi z expose Pani Premier Beaty Szydło wskazuje, że nowe kierunki istotnie wpłyną na pejzaż lokalny. Chcemy o tym dyskutować” – mówi Iwona Ciećwierz z Fundacji Szkoła... Więcej

 • Sąd uznał ją za niezgodną z prawem, ale miasto nadał chce pobierać opłatę klimatyczną

  Obrazek do artykułu: Sąd uznał ją za niezgodną z prawem, ale miasto nadał chce pobierać opłatę klimatyczną

  Samorząd Wisły pobiera opłatę klimatyczną niezgodnie z prawem - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach (WSA). Po skardze obywatela sąd stwierdził nieważność uchwały z 2008 r. ws. opłat miejscowych. Wisła zapowiedziała, że nadal będzie je pobierała. Więcej

 • Lokalne podatki i opłaty w Olsztynie będą w wyższe

  Obrazek do artykułu: Lokalne podatki i opłaty w Olsztynie będą w wyższe

  Średnio o 4 proc. wzrosną w Olsztynie od początku przyszłego roku stawki podatku od nieruchomości, a o 2 proc. podrożeje wodę i ścieki - zdecydowała olsztyńska rada miejska. W 2016 roku ratusz spodziewa się wzrostu wpływów podatkowych o 4 mln zł. Więcej

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE