Pracownik samorządowy we wrześniu nabył prawo do nagrody jubileuszowej w wysokości 150% wynagrodzenia. Wynagrodzenie zasadnicze pracownika za czerwiec wynosi 1500 zł, od 1 lipca - 1600 zł. W dniach od 1 czerwca do 25 sierpnia pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim.

W jaki sposób należy obliczyć wysokość należnej nagrody jubileuszowej?

Odpowiedź

Podstawą wymiaru nagrody jubileuszowej będzie wynagrodzenie przysługujące za wrzesień - po podwyżce.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 38 ust. 4 ustawy o pracownikach samorządowych wynagrodzenie stanowiące podstawę wymiaru nagród jubileuszowych i odpraw emerytalno-rentowych oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

Na podstawie § 8 ust. 6 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz. U. Nr 50, poz. 398) podstawę obliczenia nagrody jubileuszowej stanowi wynagrodzenie przysługujące pracownikowi samorządowemu w dniu nabycia prawa do nagrody, a jeżeli dla pracownika jest to korzystniejsze - wynagrodzenie przysługujące mu w dniu jej wypłaty. Podobną zasadę wprowadza § 15 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz. U. Nr 2, poz. 14 z późn. zm.), w myśl którego składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości uwzględnia się przy ustalaniu ekwiwalentu w wysokości należnej w miesiącu nabycia prawa do tego ekwiwalentu.

Oznacza to, że podstawą wymiaru nagrody jubileuszowej będzie wynagrodzenie przysługujące za wrzesień - a więc po podwyżce.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458)