Pytanie pochodzi z programu Serwis Prawa Pacy i Ubezpieczeń Społecznych.

Klientka złożyła wniosek o świadczenie pielęgnacyjne. W orzeczeniu o niepełnosprawności pkt 7 brzmi: "konieczność stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie zmniejszoną możliwością samodzielnej egzystencji - wymaga"; pkt 8 brzmi: "konieczność stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie leczenia, rehabilitacji i edukacji - wskazane".

Czy można przyznać świadczenie pielęgnacyjne?

Odpowiedź

Opisane w pytaniu orzeczenie spełnia wymogi z art. 17 ust. 1 u.ś.r. i w oparciu o taką treść orzeczenia o niepełnosprawności przy spełnieniu pozostałych przesłanek ustawowych możliwym jest przyznanie wnioskowanego świadczenia.

Uzasadnienie

Zgodnie z unormowaniem art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych - dalej u.ś.r. świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje: (1) matce albo ojcu, (2) opiekunowi faktycznemu dziecka, (3) osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, (4) innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Z powyższego wynika, że z orzeczenia o niepełnosprawności musi wynikać wskazanie na: konieczność stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji – co wynika z pkt 7 opisanego w pytaniu orzeczenia o niepełnosprawności; oraz wskazanie konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji – co wynika z punktu 8 opisanego w pytaniu orzeczenia o niepełnosprawności.
W świetle powyższego należy uznać, że opisane w pytaniu orzeczenie spełnia wymogi z art. 17 ust. 1 u.ś.r. i w oparciu o taką treść orzeczenia o niepełnosprawności przy spełnieniu pozostałych przesłanek ustawowych możliwym jest przyznanie wnioskowanego świadczenia.

Zwrócić należy uwagę, że w orzecznictwie sądowym przyjmuje się, iż orzeczenie lekarskie o niepełnosprawności wydane w trybie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych jest dokumentem urzędowym w rozumieniu art. 76 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego, a więc jest dowodem tego, co zostało w nim urzędowo stwierdzone. Nie podlega ono weryfikacji przez organ administracji publicznej w prowadzonym przez niego postępowaniu o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego (vide: wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 14 maja 2013 r.,IV SA/Wr 178/13).

Pytanie pochodzi z programu Serwis Prawa Pacy i Ubezpieczeń Społecznych.