Rada miejska podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta.


Rada uchwaliła między innymi zakaz wprowadzania zwierząt do obiektów użyteczności publicznej. Zakaz nie obejmował jedynie osób niewidomych, korzystających z pomocy psów-przewodników.


Taki zapis uchwały zaskarżył prokurator. Uznał, iż w regulaminie przyjętym przez radę znalazły się postanowienia modyfikujące ustawę z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, w zakresie dotyczącym uprawnień osób niepełnosprawnych.


WSA przyznał rację prokuratorowi.


Zdaniem WSA w regulaminie rada niesłusznie zmodyfikowała uprawnienia osób niepełnosprawnych korzystających z psów asystujących, wynikające z art. 20a ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.


Z przepisu wynika, że prawo wstępu do obiektów użyteczności publicznej jak i do środków różnorakiej komunikacji i transportu wraz z psem asystującym przysługuje osobie niepełnosprawnej, a nie tylko osobie niewidomej.


Zatem rada w sposób nieuzasadniony zawęziła w regulaminie krąg podmiotów posiadających uprawnienie do wchodzenia wraz z psem asystującym jedynie do osób niewidomych, pomijając osoby niepełnosprawne – uznał WSA.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Gliwicach z 9 lipca 2014 r., sygn. akt II SA/Gl 258/14, nieprawomocny