Jeden z mieszkańców gminy złożył drogą elektroniczną w Instytucie Pamięci Narodowej (IPN) wniosek o przekazanie mu informacji publicznej w postaci nieuwierzytelnionej kopii lub skanu postanowienia wojskowego sądu garnizonowego.

W odpowiedzi na wniosek IPN zawiadomił mieszkańca, że udostępnienie żądanego dokumentu może nastąpić na podstawie ustawy z dnia 18 grudnia 1998r. o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Mężczyzna złożył skargę na przewlekłość postępowania IPN.

WSA wyjaśnił, iż nie można skutecznie zarzucać organowi administracji publicznej przewlekłości postępowania przy rozpatrywaniu wniosku o udostępnienie dokumentu w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej, w sytuacji gdy udostępnienie żądanej informacji publicznej podlega szczególnemu trybowi, wyłączającemu stosowanie zasad dostępu wskazanych w ustawie o dostępie do informacji publicznej.

Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>

W ocenie sądu niedochowanie 14 – dniowego terminu do pouczenia o odrębnym trybie dostępu do dokumentu zawierającego informację publiczną, nie może skutkować uwzględnieniem skargi na przewlekłość postępowania organu.

Wniosek o udzielenie informacji publicznej w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej, w sytuacji, gdy wskazany przez stronę tryb dostępu do informacji jest wyłączony, nie wszczyna bowiem skutecznie postępowania o udzielenie informacji publicznej a w konsekwencji nie mają do niego zastosowania terminy załatwienia sprawy, przewidziane ustawą – podkreślił sąd.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Białymstoku z 18 października 2016 r., sygn. akt II SAB/Bk 84/16, nieprawomocny 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Samorząd Terytorialny
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów