Strona główna » Wiadomości » Przegląd prasy » Niemcy: kryzys w Dolnej Saksonii: rząd SPD-Zieloni traci większość

Niemcy: kryzys w Dolnej Saksonii: rząd SPD-Zieloni traci większość

05.08.17

Rząd kraju związkowego Dolna Saksonia utracił większość w parlamencie regionalnym po przejściu posłanki współrządzących Zielonych Elke Twesten do opozycyjnej CDU. Premier landu Stephan Weil z SPD nie poda się do dymisji, ale zapowiedział przyspieszone wybory.

Rządząca w Dolnej Saksonii od 2013 roku koalicja SPD - Zieloni miała w landtagu przewagę jednego głosu (69:68) nad opozycyjnymi CDU i FDP. Wybory do regionalnego parlamentu miały się odbyć zgodnie z kalendarzem wyborczym w styczniu 2018 roku.

Kryzys kierowanego przez SPD koalicyjnego rządu to dotkliwy cios dla tej partii na osiem tygodni przed wyborami do parlamentu ogólnoniemieckiego Bundestagu. Kandydat SPD na kanclerza Martin Schulz nazwał decyzję posłanki "zdradą", a premier landu ocenił, że zmiana klubu przez deputowaną Zielonych jest "intrygą" przeciwko jego partii.

Twesten uzasadniła przejście do klubu CDU brakiem satysfakcjonującej oferty ze strony własnego ugrupowania. Ponadto - Zieloni nie umieścili jej nazwiska na liście w jej okręgu wyborczym Rotenburgu.

SPD zamierza zgłosić wniosek o samorozwiązanie się landtagu. W takim przypadku wybory mogłyby się odbyć najwcześniej pod koniec października, czyli już po wyborach ogólnopaństwowych do Bundestagu, które zaplanowano na 24 września.

W sondażach partie chadeckie CDU i CSU cieszą się poparciem ok. 40 proc. elektoratu i zdecydowanie wygrywają z SPD, która osiąga wyniki poniżej 25 proc. Kryzys kierowanego przez SPD rządu w Dolnej Saksonii - jednym z najważniejszych krajów związkowych, w którym główną siedzibę ma największy koncern motoryzacyjny Volkswagen - jest kolejnym ciosem dla prestiżu socjaldemokratów w skali całego kraju.

SPD przegrała od początku roku szereg regionalnych wyborów, między innymi w Nadrenii Północnej-Westfalii.

 (PAP)

 

05.08.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter

Newsletter wyborczy

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE