W Krakowie odbyła się kolejna z serii konferencji zorganizowanych przez Najwyższą Izbę Kontroli, poświęconych problemowi bezdomnych zwierząt.

Jak podkreślili na spotkaniu przedstawiciele NIK, samorządy powinny skupić się przede wszystkim na działaniach profilaktycznych, gdyż w dłuższej perspektywie pozwolą one ograniczyć wydatki ponoszone przez gminy na ochronę zwierząt.

Głównym celem konferencji było wskazywanie samorządom i zainteresowanym instytucjom dobrych praktyk w walce z bezdomnymi zwierzętami. Przygotowane przez NIK rekomendacje zaprezentował jej prezes - Krzysztof Kwiatkowski. Jak podkreślił, nie można rozwiązać problemu bezpańskich zwierząt ograniczając się jedynie do ich wyłapywania i umieszczania w schroniskach.

W związku z powyższym, prezes NIK zaapelował do władz samorządowych o podjęcie działań z zakresu:
- znakowania i rejestrowania wszystkich zwierząt domowych,
- upowszechniania zabiegów kastracji lub sterylizacji zwierząt, zarówno wszystkich przebywających w schroniskach, jak i posiadających właścicieli,
- działań edukacyjno-popularyzatorskich na rzecz kształtowania właściwego stosunku do ochrony zwierząt.

W opinii NIK, wspomniane działania znacząco zmniejszą również wydatki przeznaczane obecnie na opiekę nad bezpańskimi psami i kotami, a uzyskane oszczędności pozwolą samorządom realizować inne ważne zadania. O konieczności podjęcia stanowczych kroków świadczy fakt, że pomimo starań samorządów, administracji państwowej oraz organizacji pozarządowych zjawisko bezdomności zwierząt w naszym kraju rośnie (przybywa schronisk, jak i zwierząt w nich przebywających).

Podczas konferencji NIK wskazała także na nieprawidłowości związane z nieweryfikowaniem przez samorządy jakości realizacji zadań przez podmioty, którym powierzono odławianie lub opiekę nad zwierzętami. Dodatkowo spora część skontrolowanych gmin koncentrowała się na wyłapywaniu czworonogów oraz przekazywaniu ich do schronisk bądź przytulisk, zapominając o potrzebie podejmowania działań profilaktycznych z zakresu sterylizacji i kastracji.

Spotkanie w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim było kolejnym z zaplanowanych 16 zebrań, które Najwyższa Izba Kontroli organizuje we współpracy z poszczególnymi urzędami wojewódzkimi. Dotychczas podobne konferencje odbyły się m.in. w Kielcach, Warszawie, Łodzi czy Gdańsku.
nik.gov.pl
Wynagrodzenia pracowników samorządowych Tomasz Lewandowski

Wynagrodzenia pracowników samorządowych>>