Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Nocne imprezy powodem nerwicy, RPO: powinny być zakazane

Nocne imprezy powodem nerwicy, RPO: powinny być zakazane

12.04.18

Imprezy w obiekcie hotelarsko-restauracyjnym spowodowały nerwicę u mieszkającego w pobliżu małżeństwa - Rzecznik Praw Obywatelskich zażądał więc od miejscowego starosty wszczęcia postępowania, tak by nie odbywały się w nocy.
 

articleImage: Nocne imprezy powodem nerwicy, RPO: powinny być zakazane rpo.gov.pl

Chodzi o kompleks składający się z restauracji, hotelu i domków kempingowych. Sąsiedzi wytoczyli właścicielowi obiektu proces cywilny za krzywdę wywołaną jego działalnością. Przedłożyli sądowi opinię sądowo-psychiatryczną, z której wynikało, że cierpią na nerwicę a jej źródłem jest hałas, szczególnie całonocne imprezy i zachowanie biesiadników.

Z opinii wynikało, że leczenie nerwic jest mało skuteczne, jeśli utrzymuje się czynnik stresowy. Małżonkowie proces wygrali, ale problem nie został rozwiązany - imprezy nadal są organizowane.

RPO: prawo pozwala ograniczyć negatywny wpływ na zdrowie psychiczne

Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł do starosty o wszczęcie postępowania administracyjnego w tej sprawie. W jego ocenie właściwą decyzją powinno być orzeczenie o nieorganizowaniu nocnych imprez.

Adam Bodnar powołał się przy tym na przepisy Prawa o ochronie środowiska.

- Określa ono m.in. zasady odpowiedzialności tego, kto oddziałuje na środowisko, w tym na zdrowie ludzi. Jeśli jakaś działalność ma na to negatywny wpływ, organ administracji może nakazać ograniczenie takich działań - zaznaczył.

Przypomniał, że w lutym br. Naczelny Sąd Administracyjny uznał w jednej ze spraw dotyczących negatywnego oddziaływania składowiska odpadów na zdrowie ludzi, że pod tym pojęciem należy rozumieć nie tylko zdrowie fizyczne, ale także psychiczne. Ten wyrok umożliwił wniosek do starosty.

Działalność restauracji nie może ograniczać naszych praw
Dyrektor zespołu prawa administracyjnego i gospodarczego w Biurze RPO Piotr Mierzejewski podkreśla, że sprawa jest precedensowa.

- Człowiek jako element środowiska ma prawo być traktowany tak, aby czyjaś aktywność negatywnie na niego nie oddziaływała. W tym przypadku działalność obiektu hotelarsko-restauracyjnego nie tylko wpływa negatywnie na zdrowie psychiczne małżonków ale też ogranicza ich prawo do prywatności - mówi.

Wskazuje, że ograniczone jest też prawo do niezakłóconego korzystania z własnego domu czy ogrodu oraz odpoczynku i spędzania u siebie czasu w przyjemny sposób.

- Dotychczas organy administracji nie podejmowały w takich przypadkach działań. Argumentowały, że nie mają instrumentów prawnych. Powołując się na pogląd NSA, wskazujemy staroście na taką właśnie wykładnię przepisu Prawa o ochronie środowiska. Gdyby nie przyjął tej wykładni, jako strona postępowania poddamy sprawę pod kontrolę sądowoadministracyjną - zaznacza.


 

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Urny, lokale i komisje, czyli kolizje przepisów wyborczych

  Obrazek do artykułu: Urny, lokale i komisje, czyli kolizje przepisów wyborczych

  PKW zwraca uwagę na kolizje przepisów dotyczących przeprowadzenia referendum i wyborów samorządowych. W przypadku organizacji obu głosowań w jednym terminie byłby problem m.in. z komisjami obwodowymi, lokalami, kampanią i urnami. Więcej

 • Wybory raczej 21 października lub 4 listopada

  Obrazek do artykułu: Wybory raczej 21 października lub 4 listopada

  Czekamy na zarządzenie premiera ws. terminu wyborów samorządowych. Prezes Rady Ministrów powinien wskazać datę głosowania pomiędzy 16 lipca a 16 sierpnia 2018 r. Do tej pory wymieniane były trzy niedziele. Więcej

 • Pomoc dla poszkodowanych w podtopieniach

  Obrazek do artykułu: Pomoc dla poszkodowanych w podtopieniach

  MSWiA przypomina, że samorządy powinny ocenić sytuację na swoich terenach i przesłać informacje do wojewodów. Wojewodowie prześlą następnie wnioski do resortu, który podejmie decyzję o pomocy finansowej. Więcej

 • PKW informuje, jak zagłosować korespondencyjnie

  Obrazek do artykułu: PKW informuje, jak zagłosować korespondencyjnie

  Wyborcy z orzeczonym stopniem niepełnosprawności mogą głosować korespondencyjnie, taki zamiar powinni zgłosić komisarzowi wyborczemu do 15 dnia przed dniem wyborów. Komisarz niezwłocznie przekazuje zgłoszenie właściwemu urzędnikowi wyborczemu w gminie. Więcej

 • Więcej Polski w Polsce

  Obrazek do artykułu: Więcej Polski w Polsce

  W porównaniu z poprzednim rokiem uległa zmianie powierzchnia Polski, która zwiększyła się o 1 643 ha – podał Główny Urząd Statystyczny. Podajemy, gdzie terenu przybyło. Więcej

Zapisz się na newsletter

Newsletter wyborczy

Polecamy:
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE