Strona główna » Wiadomości » Omówienia zmian w prawie » Nowe rozporządzenie w sprawie zakresu i formy projektu budowlanego

Nowe rozporządzenie w sprawie zakresu i formy projektu budowlanego

14.05.12
articleImage: Nowe rozporządzenie w sprawie zakresu i formy projektu budowlanego fot. Thinkstock

Nowe rozporządzenie powiela regulację obowiązującego dotychczas rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz. U. Nr 120, poz. 1133 z późn. zm.), wprowadzając do niej głównie kosmetyczne zmiany stylistyczne. Jedyną istotną zmianą merytoryczną jest jednoznaczne określenie zasad obliczania powierzchni budynków (lokali), poprzez powołanie w przepisach Polskiej Normy PN-ISO 9836: 1997 „Właściwości użytkowe w budownictwie - Określanie i obliczanie wskaźników powierzchniowych i kubaturowych”.

Określone w rozporządzeniu zasady obliczania powierzchni użytkowej znajdą zastosowanie do budynków nowobudowanych oraz budynków i lokali oddanych już do użytkowania (w przypadku ich nadbudowy, rozbudowy, przebudowy i zmiany sposobu użytkowania), jeżeli zasady te były w nich stosowane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia.

Celem wprowadzonej zmiany jest uporządkowanie obowiązujących regulacji prawnych i unormowań normalizujących w zakresie zasad obliczania powierzchni użytkowej budynków i lokali mieszkalnych. Dotychczas powierzchnie użytkowe obliczane były według różnych zasad, co prowadziło do znacznego ich zróżnicowania.

Przepisy rozporządzenia oddziaływać będą na szeroki krąg podmiotów, w tym na deweloperów i nabywców mieszkań, banki kredytujące inwestycje budowlane, rzeczoznawców szacujących wartość budynku (lokalu mieszkalnego) oraz na organy administracji architektoniczno-budowlanej wydające decyzję o pozwoleniu na budowę lub odrębną decyzję o zatwierdzeniu projektu budowlanego.

Przydatne materiały:
Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz. U. z 2012 r., poz. 462)
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz. U. Nr 120, poz. 1133 z późn. zm.)

Adam Bochentyn 14.05.12
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z:
Skomentowano 2 razy
 • bart IP: 79.191.* 27-05-2012
  Inną ISTOTNĄ nie stylistyczną zmianą jest usunięcie z par.11 ust. pkt 9 (dotyczącego wymogu opracowania charakterystyki energetycznej jako elementu projektu) zapisu "z wyjątkiem obiektów wymienionych w art. 20 ust. 3 pkt 2" co sprawi że od teraz nawet projekt małego bud. gospodarczego będzie wymagał kosztownej charakterystyki energetycznej? dobrze to rozumiem ?

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
  • MichałP IP: 77.253.* 01-10-2012
   Podłączam się do pytania.. tyle czasu minęło i nigdzie nie znalazłem jeszcze odpowiedzi! a Starostwo Powiatowe przy oddaniu projektu garażu nieocieplonego (40m2) wymaga charakterystyki energetycznej... Z tego co szukam po forach to wiele osób ma tez z tym problemy!

   Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter

Newsletter wyborczy

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE