Strona główna » Wiadomości » Przegląd prasy » Nowe tablice LED mają ułatwić podróż pasażerom poznańskiego MPK

Nowe tablice LED mają ułatwić podróż pasażerom poznańskiego MPK

08.01.18

Informują o odjazdach, wyświetlają komunikaty o darmowej komunikacji z powodu smogu i mają funkcję generowania informacji głosowej dla osób niewidomych. Ponad 20 nowoczesnych tablic LED na poznańskich przystankach PST ma ułatwić podróż pasażerom MPK w Poznaniu.

articleImage: Nowe tablice LED mają ułatwić podróż pasażerom poznańskiego MPK fot. Thinkstock

Montaż TIP-ów (Tablic Informacji Pasażerskiej) rozpoczął się pod koniec listopada - od poniedziałku ponad 20 nowoczesnych tablic informacyjnych LED działa już we wszystkich lokalizacjach; wzdłuż trasy na przystankach Poznańskiego Szybkiego Tramwaju (PST) i na dworcu autobusowym na os. Sobieskiego.

Jak tłumaczyła rzeczniczka prasowa MPK Poznań Iwona Gajdzińska, tablice są kompatybilne z systemem ITS (system inteligentnego sterowania ruchem – PAP). Są też wyposażone w funkcję generowania informacji głosowej przeznaczonej szczególnie dla osób niewidomych i słabowidzących. Tablice, po wciśnięciu przycisku z wypukłym opisem zainstalowanym na słupie, będą informowały, z regulacją natężenia siły głosu, o numerze linii, kierunku oraz czasie pozostałym do przybycia pojazdu, podawanym w minutach. Na tablicy wyświetlane będą także komunikaty m.in. o utrudnieniach w ruchu, czy o darmowej komunikacji z powodu smogu.

"W kwietniu ogłosiliśmy przetarg na montaż 19 tablic informacji pasażerskiej na trasie PST oraz 2 na dworcu autobusowym na os. Sobieskiego. Zadanie obejmowało projekt, wykonanie i dostawę tablic zgodnie z wytycznymi Zarządu Transportu Miejskiego, prace budowlane związane z wykonaniem instalacji zasilających i teleinformatycznych, montaż, podłączenie tablic oraz ich konfigurację i uruchomienie. Latem podpisaliśmy umowę, która w bardzo szczegółowy sposób określiła jakie potrzeby i parametry muszą spełniać nowe tablice" – tłumaczyła Gajdzińska.

MPK zdecydowało o instalacji dwóch typów tablic: duże i małe, dwustronnie wyświetlające nazwę przystanku z zegarem tarczowym, podświetlanymi za pomocą diod LED i informujące o czasie rzeczywistym przyjazdu pojazdu.

"Zmienna treść napisów będzie wyświetlana na pomarańczowo i będzie posiadać czujnik natężenia światła zewnętrznego dobierający jasność zależnie od panujących warunków zewnętrznych. Nowe TIP-y będą zabezpieczone przed odblaskami światła, efektem migotania, parowaniem i szronieniem, będą też miały możliwość zamontowania specjalnych zabezpieczeń przeciwko ptakom" – dodała.

Inwestycja została dofinansowana z funduszy unijnych z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego WRPO w wysokości 85 proc. kosztów kwalifikowanych, w ramach projektu "Poprawa efektywności transportu publicznego i usprawnienie integracji różnych form transportu miejskiego w Poznaniu i gminie Suchy Las". Łączna wartość tego projektu, który zakładał także m.in. zakup 20 tramwajów niskopodłogowych i modernizację układu 6 zwrotnic w zajezdni tramwajowej przy ul. Głogowskiej – wyniosła ponad 96 mln zł. (PAP)

08.01.18
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE