Nowe zasady gromadzenia danych w systemie informacji oświatowej

30 kwietnia 2012 r. wchodzi w życie ustawa o systemie informacji oświatowej (SIO). Nowe przepisy mają przede wszystkim usprawnić korzystanie z bazy danych w związku z nowymi możliwościami technologicznymi i wprowadzeniem odpowiednich zabezpieczeń.

articleImage: Nowe zasady gromadzenia danych w systemie informacji oświatowej fot. Thinkstock

Oznacza to zmianę struktury, organizacji oraz zasad działania SIO. W nowym SIO informacje będą przechowywane w elektronicznej bazie centralnej przy MEN a nie w postaci papierowej w lokalnych bazach szkół. Ponadto, dzięki nowemu SIO, do kas samorządów, w ramach subwencji oświatowej, trafią rzetelnie przeliczone środki publiczne. W wyniku błędów we wprowadzaniu danych tylko w 2010 roku 290 jednostek samorządu terytorialnego musiało zwrócić do budżetu państwa ponad 45 mln złotych. Subwencja oświatowa jest bowiem naliczana na podstawie danych sprzed roku, nie uwzględnia więc aktualnej liczby uczniów, oddziałów i kwalifikacji nauczycieli. Nowy system pozwoli precyzyjnie określić te dane.

Ustawa z 15 kwietnia 2011 ma na celu podniesienie poziomu wiarygodności zawartych w systemie danych poprzez wprowadzenie procedury ich potwierdzania. Skorzystanie z bazy systemu oznacza konieczność uzyskania upoważnienia w formie pisemnej, co wymaga procedury weryfikacji dostępu do danych. Wnioski o udzielenie upoważnienia można składać od 15 maja.

Główne założenia SIO

System informacji oświatowej zapewnia powszechny dostęp do informacji z zakresu oświaty. Funkcjonuje tak naprawdę od 1 stycznia 2005 r. i służy gromadzeniu zbiorów danych o placówkach oświatowych, uczniach, słuchaczach, absolwentach, a także nauczycielach i wychowawcach. Jest również źródłem wiedzy o realizacji przez uczniów obowiązku nauki.

Zgodnie z art. 2. ustawy, system informacji oświatowej stanowią: baza danych systemu informacji oświatowej, ( zwana bazą danych SIO) i lokalne bazy danych systemu informacji (zwane lokalnymi bazami danych SIO) oraz system teleinformatyczny.

Ustawa określa organizację i zasady działania systemu informacji oświatowej. SIO służy uzyskiwaniu danych niezbędnych do:
1) prowadzenia polityki oświatowej państwa na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym, w tym wspomagania zarządzania oświatą;
2) efektywnego funkcjonowania systemu finansowania zadań oświatowych na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym;
3) analizy efektywności wykorzystania środków publicznych przeznaczonych na finansowanie zadań oświatowych;
4) nadzorowania i koordynowania wykonywania nadzoru pedagogicznego na terenie kraju oraz podnoszenia jakości edukacji (art1).

Przejdź do strony artykułu: « »
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z:
Skomentowano 0 razy

Nowe zasady gromadzenia danych w systemie informacji oświatowej

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 1)

Inne artykuły o zbliżonej tematyce

Nie znaleziono żadnych artykułów.

Wyświetlanie listy artykułów

Warto przeczytać

 • Już ponad milion Polaków z nowym dowodem osobistym

  Obrazek do artykułu: Już ponad milion Polaków z nowym dowodem osobistym

  Od 1 marca Centrum Personalizacji Dokumentów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych przygotowało 1 071 095 dowodów osobistych wg nowego wzoru. W pierwszy miesiącu funkcjonowania nowej ustawy było to 380 897 dokumentów, w kwietniu 358 732, a do 26 maja już 331 466 dowodów osobistych. Więcej

 • Samorządowcy z najwyższymi odznaczeniami państwowymi

  Obrazek do artykułu: Samorządowcy z najwyższymi odznaczeniami państwowymi

  Wojciech Szczurek, Rafał Dutkiewicz i Piotr Uszok zostali uhonorowani Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski - to drugie co do ważności państwowe odznaczenie cywilne w Polsce. Uroczystość z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego odbyła się podczas spotkania z samorządowcami z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego. Więcej

 • Koniec darmowego parkowania w centrum Rzeszowa

  Obrazek do artykułu: Koniec darmowego parkowania w centrum Rzeszowa

  Jesienią w Rzeszowie (Podkarpackie) powstanie płatna strefa parkowania. Władze miasta podpisały już umowę z firmą Asseco Poland, która ma zaprojektować i wykonać tę inwestycję, jej koszt to ponad 11 mln zł. Więcej

Aktualności - Samorząd

Tego samego autora