Strona główna » Wiadomości » Omówienia zmian w prawie » Nowe zasady przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego w 2013 r.

Nowe zasady przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego w 2013 r.

16.01.13

 Od 1 stycznia obowiązują nowe, zaostrzone zasady przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego. Nowe przepisy zawęziły krąg podmiotów, które mogą pobierać świadczenie. Rozszerzono też katalog przesłanek negatywnych, uniemożliwiających uzyskanie świadczenia. Świadczenie pielęgnacyjne będzie jednak wyższe. Wprowadzono ponadto nowe świadczenie opiekuńcze – specjalny zasiłek opiekuńczy.

articleImage: Nowe zasady przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego w 2013 r. fot. Thinkstock


Nowe zasady przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego

Z dniem 1 stycznia 2013 r. weszła w życie ustawa z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1548), modyfikująca zasady przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego oraz wprowadzająca nowe świadczenie – specjalny zasiłek opiekuńczy. Nowelizacja wprowadza przede wszystkim zmiany do ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992, z późn. zm.).


Mniej podmiotów uprawnionych do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego

Nowe przepisy zawężają krąg podmiotów, które mogą pobierać świadczenie pielęgnacyjne, do osób opiekujących się osobami, których niepełnosprawność powstała nie później niż do ukończenia 18. roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25. roku życia.

Rozszerzono katalog przesłanek negatywnych

Jednocześnie rozszerzają katalog przesłanek negatywnych, uniemożliwiających uzyskanie świadczenia (m.in. o sytuację, w której osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do nowego świadczenia - specjalnego zasiłku opiekuńczego), w taki sposób, aby nie występowały sytuacje pobierania dwóch świadczeń na jedną osobę. Ponadto nowelizacja podwyższyła wysokość świadczenia pielęgnacyjnego do kwoty 620 zł (obecnie jest to 520 zł).


Wprowadzono nowe świadczenie opiekuńcze – specjalny zasiłek opiekuńczy

Niezwykle istotną zmianą wynikającą z nowelizacji jest wprowadzenie nowego świadczenia opiekuńczego - specjalnego zasiłku opiekuńczego. Przysługuje on osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2012 r. poz. 788 i 1529) ciąży obowiązek alimentacyjny, jeżeli rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania stałej opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny (niespełniającym warunków do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego na podstawie nowych przepisów, które świadczenie to dotychczas otrzymywały). Specjalny zasiłek opiekuńczy zostanie przyznany, jeżeli łączny dochód rodziny osoby sprawującej opiekę oraz rodziny osoby wymagającej opieki w przeliczeniu na osobę nie przekroczy kwoty, o której mowa w art. 5 ust. 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych (obecnie kwota ta wynosi 623 zł). Wysokość nowego świadczenia odpowiada dotychczasowej wysokości świadczenia pielęgnacyjnego (520 zł). Zasiłek przysługujący za niepełne miesiące kalendarzowe wypłacany będzie w wysokości 1/30 specjalnego zasiłku opiekuńczego za każdy dzień. Należna kwota zasiłku zaokrąglana będzie do 10 groszy w górę.


Zmiany dokonane w ustawie o świadczeniach rodzinnych polegają także na dokonaniu niezbędnych zmian redakcyjnych, które pozwolą na skuteczne stosowanie ustawy. Dotyczą one ujednolicenia przepisów, dostosowania ich do aktualnego stanu prawnego i uwzględnienia w nich zmian dokonanych w związku z racjonalizacją zasad przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego i wprowadzenia specjalnego zasiłku opiekuńczego.


Ustawa weszła w życie 1 stycznia 2013 r.

Ustawa weszła w życie z dniem 1 stycznia 2013 r., z wyjątkiem art. 1 pkt 5 lit. c (dotyczącego wysokości świadczenia pielęgnacyjnego), który wejdzie w życie z dniem 1 lipca 2013 r. Osoby uprawnione do świadczenia pielęgnacyjnego na podstawie przepisów dotychczasowych zachowują prawo do tego świadczenia w dotychczasowej wysokości do dnia 30 czerwca 2013 r., jeżeli spełniają warunki określone w przepisach dotychczasowych.

Czytaj też:
Świadczenie pielęgnacyjne wyższe o 200 zł, docelowo zrówna się z płacą minimalną

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1548)

 

Adam Bochentyn 16.01.13
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: LEX dla Samorządu Terytorialnego
Skomentowano 71 razy
 • masia IP: 31.135.* 06-02-2015
  Witam, pobieram świadczenie pielęgnacyjne z związku opieki nad dzieckiem. Otóż moje dziecko ze znacznym stopniem niepełnosprawności jest już dorosłe i chciałoby podjąć pracę. I tu moje pytanie, czy kiedy pójdzie do pracy zostanie mi zawieszone wypłacanie świadczenia?Bym dziecko wtedy zawoziła i odwoziła do pracy i z pracy prosto.Wtedy byłoby bez mojej opieki jedynie te 7 godzin które spenidziłaby w pracy. Dziękuję za odpowiedź.

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • wladyslaw gajda IP: 159.205.* 28-06-2014
  opiekuje się mama 2 lata która ma85 lat.do30 marca 2013.miałem przyznane swiadczenie pielęgnacyjne ze względu na orzeczczenie następne orzeczenie zostało wydane od 1 kwietnia2013 na stale .ale stracilem swiadczenie ,w związku ze zmiana przepisów które mowia ze od 1 stycznia 2013 żeby uzyskac swiadczenie trzeba zrezygnować z pracy.w moim przypadku było to nie możliwe gdyż nie pracowałem.taka informacje dostałem z mopsu.dzis gdy przywracają świadczenia nie przysługuje mi zwrot ponieważ nie utracilem swiadczenia30 czerwca lecz 30 marca2013 .mysle ze zostałem pokrzywdzony gdyż w dalszym ciągu opiekuje się mama i musimy zyc zjej rety .jeśli ktoś moglby mi pomoc bardzo proszę o odpowiedz

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • agata spychala IP: 89.75.* 25-06-2014
  jestem rodzina zastepcza dla bratanka ktory ma dzieciece porazenie mozgowe czy moge sie ubiegac o specjalny zasilek opiekunczy

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Jan Wojtczak IP: 37.31.* 23-09-2013
  Widać jakie macie na tej stronie podejście do biedoty która szuka pieniędzy na przeżycie a wy zasłaniacie te artykuły reklamami drogich samochodów to jest takie Nasze,Narodowo-katolickie poniżać innych

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Alojzy W IP: 78.8.* 02-09-2013
  Alojzy W. kontakt; E-mail. kozak49bb@wp.pl

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Alojzy W. IP: 78.8.* 02-09-2013
  Rząd, czyt. ferajna D. Tuska w III RP dokonuje ekonomicznej eksterminacji nie tylko osób niepełnosprawnych i osób opiekujących się osobami bliskimi niepełnosprawnymi, lecz dokonuje eksterminacji całego narodu, niszcząc polskie rodziny które są podwaliną państwa polskiego. Osłabiając i szkodząc polskim rodzinom, a to czyni D. Tusk z swoją rządzącą ferajną szkodzi polskiemu państwu !!! Czas go wyeliminować z polityki !!! Dobra porada . Wszystkie rodziny w których są osoby niepełnosprawne powinny pojechać do Warszawy z swoimi niepełnosprawnymi członkami rodziny pod Urząd Premiera D.Tuska i jemu przekazać w opiekę swoich podopiecznych . Może w końcu ten egoista i hipokryta zmądrzeje !!! Ja też mam w rodzinie niepełnosprawną córkę,która wymaga całodobowej opieki. Będę wdzięczny gdy D. Tusk, Premier RP zrezygnuje z funkcji premiera { z pracy } i zaopiekuje się moją córką.Proszę o kontakt; E-mail.

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Alicja F IP: 77.254.* 26-08-2013
  http://www.podlasie24.pl//wiadomosci/diec.-drohiczynska/biskup-dydycz-w-obronie-opiekunow-osob-niepelnosprawnych-f62d.html
  Oto bardzo dobra ocena naszej tragicznej sutuacji nas opiekunów osób starszych,schorowanych jaką ufundowali nam pani Seredyn,p.Augustyn,p.Kamysz a najbardziej pracownicy MOPS-ów i GOPS-ów "uprzejmie donoszący" o nadużyciach w świadczeniach pielęgnacyjnych.
  A gdzie oni byli? Dlaczego nie weryfikowali wydawanych decyzji,czemu nie ruszyli sie ze swoich kręconych foteli w tzw.teren? Jakie ponieśli konsekfencjie? To nas co dokładnie widać na blogu "wykluczeni opiekunowie" nazywa się oszustami?
  http://www.wandanowicka.eu/moim-zdaniem/811-coraz-mniej-pomocy.html
  Tylko nieliczni ujmują się za nami,czy Kolegia odwoławcze mają serce i wczują sie w nasze sytuacje?
  WYKLUCZENI OPIEKUNOWIE blog oto nasza tragedia życiowa

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Mariola K IP: 79.185.* 30-07-2013
  Witam
  Chcialabym sie dowiedziec czy mogę ubiegac sie o specjalny zasilek opiekuńczy. Mama choruje na SM choroba znacznie postapiła porusza sie ledwo po domu przy pomocy kuli. Używane są już pieluchy bo nie zdąrza do łazienk, sama nie jest wstanie zjeśc trzeba pomagac! Potrzebna jest pomoc! ma znaczny stopień niepełnosprawności. Tata żyje posiada gospodarstwo rolne 1,90 przeliczeniowe oplaca składke KRUS. Czy jako córka moge starac sie o taki zasiłek? jestem zarejestrowana w urzędzie pracy mieszkam z mężem i dziecmi z rodzicami. prosze o odpowiedz

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Ewa Sz IP: 89.239.* 28-07-2013
  Każdy kto faktycznie sprawuje opiekę nad osobą nie pełnosprawną tym bardziej na 1 grupie niepełnosprawności ,powinien otrzymać świadczenie pielęgnacyjne.Państwo nie musi ponosić dodatkowych kosztów na opiekę nad takimi ludzmi,tym samym opiekunowie odciążają państwo .Bez względu czy jest to rodzic niepełnosprawnego dziecka ,czy też żona opiekująca się mężem,lub inna osoba ,ważne żeby faktycznie wywiązywała się z opieki nad chorym,powinni mieć przyznane takie świadczenie .A skąd taki niedorzeczny pomysł ,że żona też ma być chora żeby uzyskać świadczenie .???No cóż chore przepisy ,powinny być jeszcze raz zweryfikowane . Odnosi się takie wrażenie ,że specjalnie tak są skonstruowane ,żeby odebrać jak najwięcej takich świadczeń .Może niech oszczędności zaczną od siebie ? Nie można oszczędzać na na najsłabszych ,to hańba.

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Monika IP: 83.7.* 25-06-2013
  witam wszystkich z tym świadectwem pracy to jest tak że zanosimy do opieki ostatnie świadectwo pracy gdzie byliśmy zatrudnieni. a druga sprawa to rząd odbiera nam 520 zł o jak przekracza dochód 623zł to już człowiek taki bogaty że szok. Klęska w tym naszym kraju opiekuje się babcią która nie chodzi od 27lat muszę wykonać wszystkie czynności. Myślę że warto by się zebrać i pokazać wszystkie osoby niepełnosprawne zrobić jakiś strajk bo to nie jest tak że ktoś udaje i chce pieniądze do państwa

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Anka IP: 195.116.* 17-06-2013
  Od trzech lat opiekuje sie mama , mam świadczenie pielegnacyjne a własciwie , chyba miałam , bo od lipca zmieniaja sie przepisy i nie wiem ,czy otrzymam specialny zasiłek opiekuńczy. Jestem jedynaczką , rozwiedziona , dzieci na swoim. Trzy lata temu nie podjęłam dobrej pracy , bo musiałam zajac sie matka , z poprzedniej pracy zostałam zwolniona w ramach redukcji etatów. Skoro mam dostarczyc swiadectwa pracy , które wskazywałyby na to ,ze ja sama sie zwolniłam to niestety takich nie posiadam , ja nie podjęłam kolejnej pracy , chociaz miałam juz umowe. Teraz kilka lat pracuje i to o wiele trudniejsze niz praca zarobkowa w jakiejkolwiek firmie. Pracuje 24 godz/h , nie mówiąc o całkowitej rezygnacji z życia prywatnego , kina , teatru , restauracji .Dla ludzi po 50-tce , którzy ,,wypadli" z rynku pracy , bo nie mieli innego wyjscia , musieli sie zając rodzicami , powrót teraz jest raczej niemozliwy i co z nami!? Co za okrucieństwo w stosunku do nas a takze naszych rodziców , kto wymyśla takie bzdurne rozporzadzenia , niech od razu powie co z nami i staruszkami , moze lepiej eutanazja masowa , nie bedzie problemu a i zmniejszy sie liczba emerytów . Sorry ,ze tak gorzko . Trzeba działać.

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • anna IP: 79.184.* 17-06-2013
  Pierdo*** Tusk wbija ludziom szpilę, gdzie tylko może. Najlepiej wszystko poucinać albo pozabierać. Szkoda im 520 zł dla ludzi niepełnosprawnych, bo przecież byki muszą mieć na swoje niemałe pensje. A tutaj okazuje się, że 623 zł na osobę, to już za dużo...faktycznie, to już dobrobyt. Moja mama nie może iść nigdzie do pracy, bo musi opiekować się niepełnosprawną babcią. Już kilka lat temu musiała zrezygnować z pracy, bo babcia nie była w stanie sama funkcjonować. A teraz odbiorą im jeszcze te żałosne 520 zł, bo tata zarabia 1600 zł (czyli też żadne wygórowane pieniądze). Ludzie opiekujący się osobami niepełnosprawnymi powinni się skrzyknąć i zrobić protest w tej sprawie. Najlepiej byłoby zawieźć ludzi niepełnosprawnych pod sejm, żeby Tusk sam się nimi zajął, bo w tej chwili brakuje tylko tego, żeby zaczął budować dla nich krematoria, skoro już każe im umierać śmiercią głodową. W Niemczech osoby starsze i ludzi niepełnosprawnych stać na to, żeby zatrudnić opiekunkę z Polski i zapłacić jej 1000 euro, a tutaj tacy ludzie mogą liczyć tylko na pomoc ze strony swojej rodziny...gorzej tylko, kiedy rodzina zająć się nimi nie może, bo musi zarobić na chleb. Nasz kraj, to dno!

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Agnieszka IP: 37.31.* 13-06-2013
  ale wymyślają z tymi przepisami Niby jak ja mam się zwolnic z pracy skoro nigdy nie pracowałam od razu po skończeniu szkoły musiałam opiekować się 94 letnią babcią.. a co teraz będę musiała zostawić ja samą.

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • kami IP: 213.17.* 03-06-2013
  to jest pomylony kraj, jak kochac to panstwo skoro samo przyczynia sie do tego by je nie nawidzic ot jest obled co wyprawiaja pobieram swiadczenie i tez jestem na to przygotowana ze jego nie o3mam choc juz wspomnialam mezowi ze szkoda nawet butow zdzierac do opieki po tak nedzne grosze to i tak bede probowac

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Danuta Bzdek IP: 188.47.* 03-06-2013
  czy świadczenie pielęgnacyjne wlicza się do emerytury

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • kaska IP: 178.235.* 01-06-2013
  trzeba bedzie pisac do trybunału w Strasburgu,moze tam nam pomogą.

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • iwona IP: 178.235.* 01-06-2013
  wymagaja od nas pracy zarobkowej ale to swiadczenie to tezw pewnym sensie praca zarobkowa.dlaczego zabieraja komus kto ma na stałe to świadczenie???gdzie szukac pomocy w sądzie????

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Robert IP: 91.244.* 22-05-2013
  Mi jak i innym od 1.07.2013 przyjdzie prawdopodobnie albo matkę otruć albo wymyślić rodzaj eutanazji bo na podstawie zmienionych przepisów nie będę w stanie mógł się ją zająć . Gratulacje dla Pana Tuska i debilnych pomagierów. A może tak za ciosem mili PANOWIE MINISTROWIE zabierzecie Emerytom część dochodów , niepełnosprawnym leczenie , czemu nie na nowy Samochód będzie i wakacje .
  Człowiek w tym kraju nie tylko nie czuje się Polakiem a wręcz zaczyna się cieszyć z takiego Brunona K, czy też innych pomagierów . Może wystawicie pod kancelarią pseudo Premiera wóz na wzór Gazowego Z okresu II wojny a pokorni ludzie będą przyjeżdżać i ratować wasz zakichany i złodziejski Budżet mordując bliskich.

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Daniela IP: 37.209.* 21-05-2013
  To czego nie zrobił ;dziadek z Wermahtu; zrobi jego wnuczek. Idostanie następny medal (kawałek blachy przypominający srebrnuk) od niemieckiej Angeli.
  Jestem dogłębnie przekonany, że te rzekome reformy mają za zadanie dokonanie (nie mówię eutanazji czy cichego ludobójstwa) ale czegoś co przypomina 96 ofiar.

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Grzegorz IP: 31.11.* 19-05-2013
  http://www.petycje.pl/petycja/9662/utracimy_zwiadczenie_pielegnacyjne.html
  http://www.petycje.pl/petycja/9659/wykluczeni_opiekunowie.html
  http://wykluczeniopiekunowie.blog.pl/

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • monika IP: 212.122.* 14-05-2013
  Witam. Moja sytuacja wygląda następująco. Brat jest osobą niepełnosprawną, ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Wymaga opieki osoby trzeciej. Opiekuje się nim mama, niestety po zmianie przepisów pomoc finansowa (świadczenie pielęgnacyjne) jej się nie należy, ponieważ brat doznał paraliżu w wieku 22 lat (nie uczył się, lecz po odbyciu służby zawodowej podjął legalną pracę w Polsce). Ponieważ nie odbywał nauki w szkole (nie miał wówczas statusu ucznia/studenta) mamie nie należy się świadczenie. Dlatego pytam... Jaki sens ma podział dzieci rodziców niepełnosprawnych na tych, których niepełnosprawność nastąpiła w czasie nauki szkolnej i po, skoro pomoc dziecku jest taka sam. Jedni i drudzy wymagają takiego samego wsparcia drugiej osoby w codziennej egzystencji. Odwołanie od decyzji nic nie pomogło, gdyż "organ ustawodawczy nie uwzględnił szczególnych sytuacji". Czy koś wyszedł z inicjatywą zrobienia petycji wyrażającej niezadowolenie z powodu krzywdzącej zmiany przepisów?

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Ewa Blumel IP: 89.230.* 11-05-2013
  Szanowni Państwo. Po przeczytaniu tych wszystkich waszych wypowiedzi to aż się włos na głowie jeży.Oczywiście macie słuszną rację w pełni się z wami zgadzam sama jestem w podobnej sytuacji mam ciężko chorego niepełnosprawnego tatę ze znacznym stopniem niepełnosprawności który potrzebuje stałej opieki 24 godz . na dobę .Jest całkowicie ode mnie uzależniony. Moje życie kręci się tylko w okół niego bo nie może nawet na chwilę zostać sam w orzeczeniu na wyraźnie napisane z pomocą trzecich . No ale co to obchodzi nasz kochany rząd pana premiera prezydenta i ministrów . Ważne są obiecanki przed wyborami a później jak się uda , . Mam wielki żal dla ludzi tam na górze ,że w taki sposób traktują ludzi starszych schorowanych potrzebujących pomocy . A przecież to właśnie oni pracowali latami np 40 lat a nawet więcej na tą Polskę swój kraj który teraz doprowadza ich do nędzy i wegetacji. Wstydzę się , żę ludzie ponoć wykształecni dobrze sytuowani nie rozumieją powagi sytuacji i nie chcą pomóc tylko jeszcze szkodą . Proszę napisać co my mamy w takiej sytuacji zrobić wyrzucić swoich bliskich na ulicę czy może przywieść ich do Warszawy może żony córki panów rządzących zajmą się naszymi bliskimi a my spokojnie pójdziemy sobie bo pracy .Wstyd i hańba to co się w tym kraju wyrabia !!!!!!

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • opiekun Marcin IP: 46.113.* 28-04-2013
  Oszust Donald wygrał wybory przez kłamstwa i obiecanki. Obiecał pomoc opiekunom osób niepełnosprawnych a odebrał nam pieniądze. Największym oszustem w Polsce jest partia rządząca. Dowodem kłamstwa jest wypowiedź szeryfa Tuska na podanym linku;

  http://ttv.pl/archiwum/85071,koniec-z-zasilkiem-za-opieke-nad-niepelnosprawnymi,0.html

  Nie zostawimy naszych schorowanych podopiecznych i musimy walczyć o sprawiedliwość i poszanowanie dla osób opiekujących się niepełnosprawnymi ludźmi.
  Wszystkich zapraszam na stronę poświęconą Wykluczonym Opiekunom

  http://wykluczeniopiekunowie.blog.pl/

  Każdy człowiek nie wie co go czeka jutro, dzisiaj jesteś zdrowym człowiekiem, sprawnym, myślącym
  a następnego dnia możesz być roślinkom przy której trzeba czuwać dzień i noc.
  Świata nie zmienimy ale PRAWO powinno nas chronić a nie niszczyć.

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • anna IP: 195.205.* 27-04-2013
  szkoda tylko że mąż na żone i na odwrót nie może pobierać takiego świadczenia to jest chory przepis co ma zrobić żona z mężem gdy musi się nim opiekować i nie może pójść do pracy w myśleniu rządu najlepiej porzucić taką chorą osobę bo jak wyżyć z małej renciny ?

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
  • Kinia IP: 89.72.* 28-05-2013
   Witam
   Pani Anno obecnie tak mąż jak i żona na męża może pobierać z pod warnkiem że jest calkowita niezdolność

   Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Aska IP: 77.112.* 18-04-2013
  Czy ktos moze mi odpowiedziec dlaczego w naszym panstwie mozna pobierac tylko jedno swiadczenie pielengnacyjne majac chore dwie osoby lub wiecej,majace orzeczenie o niepełnosprawnosci? Sama znalazłam sie w takiej sytuacji. Mam dwie corki ktore obie choruja. Czy to jest logiczne i sprawiedliwe kiedy trzeba leczyc obie i jezdzic na wizyty nie w swoim rejonie?

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • zawiedziona IP: 77.112.* 18-04-2013
  Czy ktos moze mi odpowiedziec dlaczego w naszym panstwie mozna pobierac tylko jedno swiadczenie pielengnacyjne majac chore dwie osoby lub wiecej,majace orzeczenie o niepełnosprawnosci? Sama znalazłam sie w takiej sytuacji. Mam dwie corki ktore obie choruja.

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • mmm IP: 78.9.* 08-04-2013
  Witam,
  na tym blogu zrzeszają się ludzie pozbawieni przez nową ustawę praw do świadczenia pielęgnacyjnego wykluczeniopiekunowie.blogspot.com zachęcam do wchodzenia i debaty emoticon

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • halina IP: 78.9.* 03-04-2013
  TO CHORE CO WYMYŚLILIŚCIE ŻERUJECIE NA LUDZIACH NAJPIERW NIE PRACOWAĆ TERAZ SIĘ ZWALNIEĆ ŻEBY DOSTAĆ 520 GDZIE TU LOGOKA TEN KRAJ JEST CHORY

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • anna IP: 78.9.* 03-04-2013
  OPIEKOWAŁAM SIĘ RODZICAMI TE MARNE 520 ZŁ LEDWO STARCZYŁO NA LEKI TERAZ NIE DOTANE ZASIŁKU BO NIE PRACUJE ŚMIECH NA SALI

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
  • maja IP: 46.187.* 17-07-2013
   ma córkę,która zap******* dzielnie na blogu pisząc żenujące artykuły,gdy poł polski jest głodna.Wstyd!weź się dziewczyno do pracy w zawodzie,w którym się wykształciłaś w prywatnej szkole zresztą-no coment.Jak możesz to przez tego bloga pomoż ludziom!my nie mamy czasem co do garnka włożyc,a Ty p******** o cukini i studenckim życiu,którego nie znasz!Twój ojciec okradł niepełnosprawnym,a Ty się zajmujesz sukienkami jak Twoja matka.Uważam,że powinnaś działać,jeśli masz honor i pomóc Polakom skoro masz taką poczytność!nas nie obchodzą sukienki i buty tylko zasiłki dla naszych niepełnosprawnych sparaliżowanych członków rodziny,które zabrał nam Twój ojciec i jego świta!

   Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Krzysiek IP: 80.54.* 28-03-2013
  Co noi robią tym chorym ludziom Tusk opamiętaj się masz w rodzinie chorą osobe?

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Halina Jaworska IP: 46.112.* 26-03-2013
  pilnie potrzebuje fachowej opinii czy należy mi sie zasilek opiekunczy nad moim bratankiem ktory ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności który potrzebuje osob trzecich.został niepełnosprawny w wieku szkolnym 18 lat.posiada rentę w wysokosci 670 zl.w wieku 13 lat rodzice zostali pozbawieni praw rodzicielskich przebywal w rodzinie zastepczej u swojej ciotki.po wypadku ciocia nie byla sie w stanie nim opiekowac i ja zostalam jego prawnym opiekunem.czy przysluguje mi podwyżka ?do tej pory pobieram 520 zl.

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
  • anna IP: 195.205.* 27-04-2013
   przysługuje podwyżka jak najbardziej a i ten zasiłek który jest dla rodziny zastępczej powinien być wyższy wystarczy dostarczyć decyzje o niepęłnosprawności tj.ok.1000zł

   Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • ewa broniszewska IP: 80.51.* 22-03-2013
  Opiekuję się moim chorym tatą teraz zabierają mi zasiłek opiekuńczy opiekowałam się jeszcze moją babcią 96 lat i chorą mamą obie zmarły w jednym roku musiałam zrezygnować z pracy wtedy przyznano mi zasiłek teraz mi odbierają bo mogę dostawać jeżeli się zwolnię z pracy to jakiś absurd jak mam się zwolnić jak nie pracowałam bo to było warunkiem żeby otrzymywać zasiłek chory rząd i chore ustawy Oni będą mieć wysokie emerytury to stać ich będzie na dom starców u nas za miesiąc trzeba płacić od 2.700 zł do 3.000 zł i nie ma żadnych luksusów to co teraz zrobić emerytura taty 1.200 zł ja nie pracuję i jestem wdową i ubezpieczam się w Krusie . Tata wymaga stałej opieki i co mam teraz zrobić
  to jest chory rząd i chore ustawy dają i odbierają biednym ludziom żeby oni mogli dawać sobie nagrody i mieli za co imprezować jestem pewna że te 520 zł to by premierowi nie wystarczyło na perfumy a chorym i starszym się odbiera
  I co teraz może ustawa o eutanazji bo widzę że w naszym kraju nie ma miejsca dla chorych ludzi kto się ma nimi opiekować ja to robię od 16 lat może by tak tych rządzących wysłać do domów opieki tak tylko na miesiąc żeby zobaczyli jak to jest ale na szczęście jest jedna sprawiedliwość WSZYSCY BĘDZIEMY STARZY tylko nie wszyscy mogą godnie żyć na stare lata .

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
  • kaja IP: 83.15.* 10-04-2013
   musisz zatrudnic sie chociaz na miesiąc lubdwa po czym sama zrezygnowac z pracy i w ten sposób dostaniesz śp. ale musisz SAMA zrezygniwac a nie konczyc zatrudnienie bo konczy ci sie umowa. mozesz zawzec umowe zlecenie nie musi to byc umowa o prace.

   Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • zdesperowana mama IP: 89.76.* 21-03-2013
  Witam, opiekuję się moją babcią, która choruje na schizofrenię paranoidalną i oczywiście ma znaczny stopień niepełnosprawności. Cała ta sprawa z kryterium dochodowym jest oczywiście absurdalna, bo jak porównam dochód męża i babci emeryturę to ledwo nam przekroczy i pewnie nie dostaniemy tegoż świadczenia. Ale chciałabym poruszyć jeszcze jedną kwestię, otóż mam 2 córki, 7 i 4 letnią i jak starałam się o przyjęcie tej młodszej do przedszkola to zadzwoniła do mnie dyrektor z pytaniem co to znaczy, że opiekuję się osobą niepełnosprawną w swoim domu, dala mi do zrozumienia iż ona też ma w domu jakieś tam obowiązki które musi wykonywać!!! i że to nie jest moja praca ponieważ nie posiadam umowy o pracę. Nie liczy się w tym momencie to iż faktycznie musimy zrezygnować z dotychczasowej pracy, i to że mam z tego tytułu odprowadzane składki emerytalne i rentowe i że jest mi to liczone do lat pracy, ale to nie jest moja PRACA!!!! po prostu paranoja.....wychodzi na to że faktycznie rząd woli przyjąć wszystkie te osoby do ośrodków opiekuńczych i wydawać na nie po 4-5 razy więcej pieniędzy niż te marne 520zł.....

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Polak IP: 79.141.* 19-03-2013
  Wasze oburzenie Tusk i jego polityczna banda mają głęboko tam gdzie wkładacie czopki osobom którymi się opiekujecie. Takie pisanie na forach ich tylko rozśmiesza. Jedynym sposobem na każdą dyktaturę jest jej obalenie. Po 90 roku kolejne sitwy komuchów i solidaruchów coraz bardziej pogrążają ten kraj. Pozostawienie bez środków do życia osoby nieporadne i ubogie to ciche ludobójstwo. Czas aby zbrodniarzom powiedzieć dość tak jak podziękowali swym oprawcom egipcjanie czy libijczycy.

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • opiekun i mąż IP: 46.113.* 18-03-2013
  Witam wszystkich opiekunów osób niepełnosprawnych. W sprawie odebrania nam pieniędzy i wyznaczeniu chorego kryterium dochodowego na dzień dzisiejszy nie możemy liczyć na pomoc żadnego prawnika (ustawa uchwalona przez RZĄD).Przez ostatni miesiąc wraz z innymi opiekunami napisaliśmy listy z prośbą o pomoc do wielu WŁADZ i programów TV . Jak na razie bez odzewu. To czy pozwolimy na odebranie nam należnych pieniędzy zależy tylko od nas . Mamy wybór czekać i narzekać albo zacząć działać. Jedyna nadzieja to legalne protesty tak jak to robią rodzice osób niepełnosprawnych. Musimy walczyć o losy nasze i naszych rodzin pokazując naszą biedę i bezsilność .Sami musimy prowadzić rozmowy z Rządem .Jestem opiekunem i zarówno ja jak i moja żona oraz wszyscy ludzie ofiarujący swoje serce ,siłę ,poświęcenie dla słabych i schorowanych ludzi mamy prawo do życia i nie mam zamiaru się poddawać!!! Wszystkie osoby którym dalszy los nie jest obojętny i chcą dołączyć do opiekunów oraz zadbać o nasze dalsze losy zapraszam do przyłączenia się do nas .adres kontaktowy;
  opiekun950@wp.pl

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Bogumil Baranowski IP: 77.115.* 18-03-2013
  Kraj który się rozwija i jest w Unii,w NATO i wysyła wojska na misje,wypłaca nierobą jakies nagrody po 1,5 miln.zł a tu raptem zabiera się te parę zł.np.zasiłku opiekunczego.Ja mam żonę z stopniu znacznym chorą na nogi i sprawuję opiekę bo ma trudnosci z chodzeniem,to niech się wprowadzi przepis o zwolnieniu emerytów z płacenia składki zdrowotnej,bo my płacimy ponad 300zł.miesięcznie,a i tak całe życie płacilismy a za leki i blokady na kolana płacimy kupę pieniędzy.A może z powrotem przywrócic słynny obóz i tą chołotę niepotrzebną przemielic i po problemie.Pamiętajmy że ten los zgotowali nam nasze dzieci kochane-im całe zycie mało i mało.

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • W Walkoiwiak IP: 89.70.* 15-03-2013
  chcieli demokracji teraz tacy jak Tusk i reszta bandy ma służyć ludziom to ludzie mu będą służyć macie przykłady nam każą przyciskać pasa a sami się dzielą jak chcą i ma być dobrze jeśli niepełno sprawni są do zatykania dziury w ich kieszeniach

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Marta Grudnik IP: 89.78.* 13-03-2013
  W 1992r.urodziłam dziecko z zespołem Downa. Ponieważ moje dziecko urodziło się z zerowym napieciem mięśni i wymagało intensywnej rehabilitacji, spełniając warunki w 1993 r, przeszłam na wcześniejszą emeryturę w najniższej wysokości. Przez 19 lat moja emerytura wzrosła o 200 zł i w dalszym ciągu jest najniższa. W tym roku kończę 60 lat. W takiej ja ja sytuacji są też moje koleżanki. Moje pytanie co z nami. Skoro świadczenie pielęgnacyjne dla osób, które zrezygnowały z pracy by opiekować się osobą niepełnosprawną wzrasta od kwietnia o 200 zł i będzie wynosić 820,00 zł i będzie wyższe od mojej emerytury /755,49 zł po waloryzacji 26,75 zł/. W takim razie powinnam chyba zrezygnować z emerytury i pobierać świadczenie pielęgnacyjne, które ma co roku wzrastać. Nadmieniam , że mój syn ma znaczny stopień niepełnosprawności i jest ubezwłasnowolniony.

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
  • Iza Kowalska IP: 77.114.* 17-03-2013
   No tak, ale kiedy Ty pobierałaś tą najniższą emeryturę, matki na świadczeniach pielęgnacyjnych otrzymywały ze 200-300 zł mniej niż Ty. Wtedy wszystko było w porządku? Kiedy ja dostawałam ok. 350 zł. zasiłku z powodu rezygnacji z zatrudnienia (na wcześniejszą emeryturę się nie "załapałam", bo choć miałam odpowiedni staż pracy, miałam za mało lat),najniższa emerytura wynosiła ok. 600 zł. (tj. blisko 2 razy tyle co zasiłek!). Czy to wtedy było sprawiedliwe?

   Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Marta Grudnik IP: 89.78.* 13-03-2013
  W 1992r.urodziłam dziecko z zespołem Downa. Ponieważ moje dziecko urodziło się z zerowym napieciem mięśni i wymagało intensywnej rehabilitacji, spełniając warunki w 1993 r, przeszłam na wcześniejszą emeryturę w najniższej wysokości. Przez 19 lat moja emerytura wzrosła o 200 zł i w dalszym ciągu jest najniższa. W tym roku kończę 60 lat. W takiej ja ja sytuacji są też moje koleżanki. Moje pytanie co z nami. Skoro świadczenie pielęgnacyjne dla osób, które zrezygnowały z pracy by opiekować się osobą niepełnosprawną wzrasta od kwietnia o 200 zł i będzie wynosić 820,00 zł i będzie wyższe od mojej emerytury /755,49 zł po waloryzacji 26,75 zł/. W takim razie powinnam chyba zrezygnować z emerytury i pobierać świadczenie pielęgnacyjne, które ma co roku wzrastać. Nadmieniam , że mój syn ma znaczny stopień niepełnosprawności i jest ubezwłasnowolniony.

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • tom jon IP: 95.160.* 12-03-2013
  Większość ludzi niepełnosprawnych ma dodatek pielęgnacyjny + emerytury-renty wyższe niż 1246zł , więc kryterium dochodowe 623zł na osobę jest śmiesznym ,ale tragicznym wymysłem tej szajki tylko po to żeby kosztem osób starszych zdobyć dodatkowe setki milionów zł do budżetu. Tu wcale nie bierze sie pod uwagę tego, że osoba opiekująca się musi zrezygnować z pracy. To jest po to żeby większość osób pozbawić tego głodowego zasiłku , zasilić szeregi osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych przez 6 miesięcy ,a potem na zieloną trawkę. To jest normalne wykańczanie rodzin . Autorzy tego przepisu powinni popełnić zbiorowe samobójstwo publicznie!!!!

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • inga IP: 91.94.* 12-03-2013
  Moze lepiej wprowadzic eutanazje dla osob ktore wymagaja opieki osoby trzeciej!!!!!!!!!!!!!!!!

  PO WYCHODZI Z ZAŁOŻENIA ,ŻE LUDZIE STARSI NIEPEŁNOSPRAWNI SA BEZUŻYTECZNI I DLATEGO IM NALEŻY SIĘ MNIEJ .
  Bo jak rozumiec ,ze rodzice ktorzy rezygnuja z pracy by opiekowac sie chorym niepelnosprawnym dzieckiem dostaja 100zl wiecej a opiekunowie osob starszych ktorzy rezygnuja z pracy by zajmowac swoim niepelnosprawnym rodzicem musza zmiescic sie w dochodzie?

  TO SKANDAL

  Co to jest 500zl?
  Ledwo albo i nie starcza na przetrwanie , teraz napewno pojawi sie wiecej porzucen osob starszych totalna GLUPOTA RZADU.

  CIEKAWE CZY TO JEST ZGODNE Z KONSTYTUCJA?
  NAPEWNO NAPISZE PROTEST DO RPO NIECH TO SPRAWDZI TRYBUNAL KONSTYTUCYJNY

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
  • halinka IP: 78.9.* 03-04-2013
   NIE DAJMY SIĘ TAKIE PROTESTY POWINNY BYĆ BARDZO GŁOŚNE OKRADAJĄ CHORYCH LUDZI TUSK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!OPAMIETAJ SIĘ POPIERAM PROTEST !!!!!!!!!!!!!!!!!!

   Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • opiekun i mąż IP: 164.126.* 01-03-2013
  Informuję, że dn.07.03.2013 odbędzie się kolejny protest opiekunów O.N. pod Sejmem R.P. ul. Wiejska 4/6/8 w Warszawie.Zapraszamy wszystkich.Proponuje na podanym niżej forum zbierać ludzi tzn. kto z kąd jedzie może ma wolne miejsce żeby kogoś zabrać.

  http://www.nie-pelnosprawni.pl/index.php/prawo/swiadczenia-i-ulgi/3069-nowe-zasady-przyznawania-swiadczenia-pielegnacyjnego-od-2013-roku

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • opiekun i mąż IP: 164.127.* 28-02-2013
  Pisałem i piszęo naszym problemie na wielu forach wysyłam listy do telewizji ale narazie wszyscy mają nasz los tam gdzie słońce nie dochodzi.Wszyst kich których ta sprawa obchodzi i chcą walczyć o swoje w imieniu moim i swoim własnym zapraszam na forum P.O
  Im więcej nas tym lepiej.Dziękuje .
  Podaje link do strony forum.

  http://www.platforma.org/forum/index.php?/topic/40718-rząd-odbiera-opiekunom-ostatnie-pieniądze/

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • opiekun i mąz IP: 164.127.* 28-02-2013
  Od 2tygodni wysyłam i pisze moje posty na wszelkich dostępnych portalach i chyba niestety stwierdze że ludzie mają nas w DUPIE.Opisałem sprawe do kilku telewizji ale bez odzewu.
  trzeba być baranem i kretynem żeby wymyślić kryterium 623 zł.

  http://www.platforma.org/forum/index.php?/topic/40718-rząd-odbiera-opiekunom-ostatnie-pieniądze/ .

  Proszę poczytać jak ludzie reagują na prośbę o pomoc na P.O

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • opiekun i mąz IP: 164.127.* 28-02-2013
  Od 5 lat opiekuje się żoną z porażeniem czterokończynowym, od roku udało mi się wyprosić zasiłek opiekuńczy. Jaka była radość 520 zł ale wreszcie mogliśmy dobrać kredyt na operacje.(25000)zł na 8 lat .Operacja się udała teraz tylko REHABILITACJA. Żona ma rentę po zmarłej mamie więc dochód niewiele przekracza kryterium jakie wprowadził nasz RZĄD .Do tej pory po opłaceniu wszystkich zobowiązań zostawało niespełna 200zł na życie(wegetacje) niewiele ale dawaliśmy radę .Nie trzeba wiele byle było by co jeść .Dzisiaj dowiedziałem się że przyznany mi zasiłek rok temu na stałe będzie mi zabrany......................................
  Zamiast zabierać zasiłek wolał bym żeby PAN DONALD TUSK I PAN KOMOROWSKI ZASTRZELILI NAS PO PROSTU ALBO DAŁ ZGODE NA EUTANAZJE.ROZUMIE ŻE SĄ LUDZIE OSZUŚCI CO BRALI PIENIĄDZE NIE OPIEKUJĄC SIĘ CHORYM TYLKO UDAJĄC CHCĄC WYŁUDZIĆ PIENIĄDZE TO UKARAJCIE ICH I TO SROGO ALE DLACZEGO WSZYSTKICH TRAKTUJECIE JAK ZŁODZIEI .NIKT Z WAS NIE PRZEŻYŁ BY ZA 620 ZŁ BO DLA WAS JAK SAMI SIĘ WYPOWIADACIE 6000 JEST ZA MAŁO.
  BOŻE TY WIDZISZ I NIE GRZMISZ !!!!!!!!!!!!!!!Oszczędzają i łatają dziury kosztem najsłabszych a sobie premie przyznają.
  A potem sie dziwią że ludzie z bombami do nich przychodzą ,ONI SAMI NAS DO TAKICH ŻECZY ZMUSZAJĄ. CZY NAPRAWDE NIE MA NIKOGO KTO MOŻE NAM POMUC> DLACZEGO TELEWIZJA NP PYTANIE NA ŚNIADANIE NIE ZAJMIE SIĘ NAJBARDZIEJ POKRZYWDZONYMI LUDZMI PRZEZ POLSKE I JEJ RZĄDY.LUDZIE POMÓŻCIE TRZEBA W JAKIMŚ TRYBIE NATYCHMIASTOWYM POWOŁAĆ NOWY RZĄD> TUSK I PO WYELIMINUJĄ NAJSŁABSZE OGNIWA W KRAJU CZYLI OSOBY KALEKIE I ICH RODZINY TO W TEN SPOSÓB ULEPSZA SIĘ KRAJ >I TO WSZYSTKO W IMIE PRAWA.MIAŁ BYĆ KONIEC ŚWIATA I JEST ALE DLA BIEDNYCH I SŁABYCH LUDZI.JESZCZE DO TEGO OGŁASZA ROK LUDZI NIEPEŁNOSPRAWNYCH RACZEJ ROK WYKAŃCZANIA NIEPEŁNOSPRAWNYCH.
  Aby załatać dziurę jaką zrobiła nasza władza trzeba wybrać całkowicie nowy RZĄD bo na razie jesteśmy utrzymywani w świadomości że mamy coś do powiedzenia a w rzeczywistości głosujemy na te same osoby rządzące zmieniają się tylko nazwy i pionki którymi oni grają .Jestem wyborcą ALE w rzeczywistości nie ma na kogo głosować i ludzie głosują bo na kogoś trzeba .Aby zmniejszyć zło w kraju i uratować to co z niego zostało proponuje;
  1.)wybrać nowy RZĄD składający się wyłącznie z opiekunów osób niepełnosprawnych BO TYLKO ONI DADZĄ RADE OSZCZĘDZAĆ BO SĄ TEGO NAUCZENI. JEST WIELE WYKWALIKOWANYCH I UCZONYCH OSÓB KTÓRE MAJĄ ZWIĄZANE RĘCE BO SPRAWUJĄ OPIEKE NAD BLISKIMI.MAJĄ TEŻ SERCA I ROZUMIEJĄ LUDZI .JAK OPIEKUNOWIE BĘDĄ RZĄDZIĆ NIE BĘDĄ ŻEBRAĆ O PIENIĄDZE TYLKO LEGALNIE JE ZAROBIĄ.
  2) KARZDY OPIEKUN OBEJMUJĄCY STANOWISKO W RZĄDZIE ZATRUDNI DO JEGO PODOPIECZNEGO OSOBĘ KTÓRA BĘDZIE SPRAWOWAŁA OPIEKĘ PODCZAS JEGO NIEOBECNOŚCI.PENSJA WYPŁACANA Z PIENIĘDZY OPIEKUNA OD 1500 DO 2000 ZŁ . W TEN SPOSÓB ZMNIEJSZYMY BEZROBOCIE W KRAJU.A OSOBA SPRAWUJĄCA OPIEKE NIE BĘDZI ZAWRACAŁA GŁOWY OPIECE SPOŁECZNEJ TYLKO OBRACAŁA PIENIĘDZMI I UCZCIWIE PŁACIŁA PODATKI.
  DOTYCHCZASOWI POLITYCY TWIERDZĄ ŻE PENSJA 6000 NIE JEST WYSTARCZAJĄCA DLA NICH BO GDZIE INDZIEJ ZAROBIĄ WIĘCEJ.PROSZE BARDZO ZOBACZYMY KTO TYCH ZŁODZIEJI PRZYJMIE DO PRACY.ALE ZAWSZE MOŻEMY DAĆ IM WIELKĄ RENTE ZA ZASŁUGI SPOŁECZNE W WYSOKOŚCI 520ZŁ.

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
  • Dorota Wiśniewska IP: 159.205.* 25-06-2013
   To jest naprawdę straszne . Mam chorego brata, który ma znaczny stopień niepełnosprawności. Nie wiem czy dostanę na niego zasiłek . Niepełnosprawność powstała po urodzeniu ,czyli brat jest niepełnosprawny od urodzenia

   Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • aga IP: 83.6.* 28-02-2013
  Zasiłek opiekuńczy/pielęgnacyjny-nowe przepisy

  Postprzez hazard » 13:53, 28.02.2013
  Czy osoby, które biorą taki zasiłek słyszały już o nowych przepisach, które wchodzą w życie od lipca br?
  Ludzie! przecież to się kupy nie trzyma!!! Ten kraj jest chory!!! Ci co siedzą u tzw żłobu upadli chyba na głowę.
  Do tej pory, aby otrzymać taki zasiłek nie wolno było pracować. Teraz, aby otrzymać ów zasiłek trzeba z pracy zrezygnować. Gdzie tu sens i logika ?????
  Pobieram z GOPSu zasiłek pielęgnacyjny na matkę, która jest inwalidką I grupy , ma 88 lat i wymaga stałej opieki. Zaznaczę,że oprócz mnie , nie ma Ona nikogo bliskiego. Żeby pobierać taki zasiłek , nie mogę pracować ( zresztą przy takiej osobie jest co robić 24 godz na dobę). Od lipca,żeby móc otrzymywać taki zasiłek muszę zrezygnować z pracy-pytam z jakiej pracy skoro nie mogę iść do pracy bo nie dostanę wtedy zasiłku. Kurde, albo to Ja jestem nie normalna albo rządzący tym krajem upadli na głowę i brak u nich logicznego myślenia.
  Czy jest mi ktoś w stanie to racjonalnie wytłumaczyć, bo Ja zgłupiałam, gdy się o tym dowiedziałam!!!!!
  Nie dziwi mnie, że ludzie uciekają z tego kraju!!!!

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • zbulwersowana IP: 78.9.* 26-02-2013
  witam opiekuje sie babcia ktora ma 75 lat i jest calkowicie niepełnosprawna osoba od lipca babcia ma zostac sama bo ja mam isc do pracy a co z babcia ludzie ktorzy wymyslili taka ustawe to totalni kretyni brak słów.A ciekawe jest to ze posyłaja z opieki kobiety ktore maja renty emerytury do osob niepelnosprawnych i biora kase za to i nie ma problemu zadnego to jak sie chca tak strasznie opiekowac kims na marne 4 godziny to niech zrezygnuja z renty a nie biora kase z obydwuch stron i to ma byc w porzadku.ktos w tym rzadzie jest chyba chory

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Barbara IP: 31.63.* 25-02-2013
  Paranoja w najgorszym wydaniu. Od 3 lat opiekuję się moją teściową. Walczę o prawo do świadczenia przed sądem. Sprawa ciągnie się już dwa lata. Moja rodzina nie ma z czego żyć . ponieważ nie jestem w stanie zostawić chorej mamy , żeby iść do pracy. Za opiekę w Domach Opieki państwo refunduje prawie 3000 opłaty, a najbliższym rodzinom odmawia się tych paru groszy. Wstyd! Ta sprawa musi jednak trafić do Strasburga. Nasi politycy wolą pyskówki i nagonki na siebie, a nie zajmują się sprawami tak ważnymi dla ludzi. Dać im pensje w wysokości najniższego wynagrodzenia i niech z tego żyją. Może w końcu zrozumieją do czego ich naród wybrał.

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • ZAKŁOPOTANA IP: 83.7.* 25-02-2013
  To jedna wielka farsa. Nie pracowałam zanim podjęłam się opieki nad babcią, otrzymałam zasiłek 520zł a teraz po roku przeszło opiki od 30 czerwca mam ją zostawić samą sobie szukać pracy a ona niech teraz radzi sobie sama ?! ABSURD !! TAKIE RZECZY TO TYLKO W POLSCE ;/ Masakra. CO z tego że jestem młoda, że mam 22 lata ale bez doświadczenia nikt mnie nie chce zatrudnić a ja się pytam gdzie je mam zdobyć i robić to tak by mieć fundusze na opiekunkę do babci która podczas mojej pracy nie może zostawać sama całymi dniami !! GŁUPOTA !

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
  • Barbara IP: 31.63.* 25-02-2013
   Głupota to za mało powiedziane! To jest jawna szydera z ludzkiej niedoli.

   Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • M K IP: 89.231.* 25-02-2013
  Lepiej niech panowie z rządu sobie coś obetna. Roczny dochód ze świadczenia to połowa ich miesięcznego wynagrodzenia!!!! Gdzie tu sprawiedliwość ? Jak można w tym kraju godnie żyć no jak??? Jak rządzi zgraja egoistów myślących tylko o sobie i swoich bliskich!!!!!!

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Krzysztof Burnat IP: 95.160.* 24-02-2013
  Dlaczego ci panowie którzy uchwalają takie durne ustawy nie wprowadzą sobie jakiegoś kryterium dochodowego np.na przyznawanie sobie premii.Te kryteria dochodowe to jakaś chora sprawa.

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • otev IP: 89.228.* 24-02-2013
  Takie prawa ustalają ludzie, których nie dotyczy sytuacja z osobą niepełnosprawną, może zmienili by zdanie gdyby się przeszli po domach i zobaczyli jak to wygląda. Ludzie zrezygnowali z pracy na rzecz marnych 520 zł, a teraz zostaną z niczym, bo licząc np. emeryturę osoby chorej i pensje jednego ze współmałżonków, nawet nie ma co marzyć o przyznaniu tego nowego zasiłku. I teraz pytanie gdzie osoba, która zrezygnowała z pracy na rzecz opieki, ma znaleźć prace i wypracować sobie emeryturę? Jeśli rząd zaczyna oszczędzać na ludziach niepełnosprawnych, a sobie przyznaje premie to, to jest jakaś paranoja, to jest chore, po prostu nie da się tego opisać, brak słów. Najgorsze, że nie widać zmian na lepsze.

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
  • otev IP: 89.228.* 24-02-2013
   Zapomniałem dodać że licząc emeryturę + pensję, w naszym przypadku jest to zdecydowanie za mało. Leki poszły w górę, a tych leków kupuję się niesamowicie dużo, do tego pampersy i inne potrzebne rzeczy. Jak tu godnie żyć? emoticon

   Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • kupięć IP: 151.248.* 19-02-2013
  czy wg prawników wygaśniecie decyzji administracyjnej z mocy ustawy podlega zaskarżeniu (w jakimkolwiek trybie)? Czy prawo daje możliwość zaskarżenia takiej sytuacji prawnej w sądownictwie krajowym bądź przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka? Czy wygaśnięcie decyzji z mocy ustawy nie pozbawia obywatela prawa do sądu (i to dwóch instancji)?

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Mirosława Szałańska IP: 79.187.* 12-02-2013
  przy tak niskim świadczeniu pielęgnacyjnym na chore dzieci dajcie możliwość podjęcia przez rodziców pracy.Musi być stworzona alternatywa , tak aby rodzic podejmował decyzję czy może częściowo pracować , aby dorobić do tych nędznych groszy świadczenia pięlęgacyjnego ( 620zł.).A praca pzy osobach ze znaczną niepełnosprawnością zapewniam jest o wiele wyżej wyceniona w jakimkolwiek ośrodku niż to świadczenie.

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
  • Lusia IP: 89.71.* 12-03-2013
   Od kiedy to przepisy prawa działają wstecz.Wszyscy,którzy mają decyzję na czas nieokreślony powinni ją utrzymać .Moim zdaniem jeśli nowa ustawa obowiązuje od 1 lipca 2013 to powinna dotyczyć osób składających wnioski po tym terminie. Jak ustawa o urlopach macierzyńskich zmienia się od 17 marca 2013 to kobiet ,które urodzą 16 marca 2013 już ni dotyczy. Rząd działa ja mu wygodnie. Moja mama ma 91 lat ,leży wymaga 24godzinnej opieki. Ja czuję się jak w areszcie domowym . Nie ma mowy o wolnej sobocie czy niedzieli. I jeszcze mają mi zabrać te marne 520 zł. Nagroda w wysokości 50.000 zł jaką przyznali sobie Marszałkowie Sejmu wystarczyłaby dla takiej osoby jak ja prawie na 10 lat

   Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • chory IP: 31.60.* 06-02-2013
  Wszystkie osoby, które stracą prawo do zasiłku pielęgnacyjnego nie mogą otrzymać zasiłku dla bezrobotnych, gdyż nie otrzymywały przez okres ostatnich 18 miesięcy dochodu w wysokości conajmniej średniej krajowej , tj. ok 1500 zł oraz nie odprowadzały pieniędzy na fundusz pracy . To wszystko regulują TOOSK'owe przepisy. Nie mniej jednak uważam, że wszystkie te osoby powinny niezwłocznie zarejestrować się w urzedzie pracy (chociaż bez prawa do zasiłku) by pokazać rzeczywisty wskaźnik bezrobocia w Polsce, który między innymi przez takie przepisy jest FAŁSZOWANY !!!!!!!!!!!!!!!

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • ktos zawiedziany IP: 193.150.* 25-01-2013
  Nowe ustawy swiadczenia pielegnacyjnego spowoduja ,ze rodzice oddadzą dziecko pod opieke panstwa,a wtedy panstwo zaplac 2000 a nie maene 520 które otrzymuje prawny opiekun

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
  • sabina graboowskka IP: 188.137.* 18-02-2013
   opiekuję się tatą i jego psychicznie chorą siostrą co mam teraz zrobić kiedy skończy mi się zasiłek pielęgnacyjny nie ma mowy aby ich oddać do domu starców ciocia ma za niską emeryturę 800 zł a tato też ma za mało bo 1500 ale tatę i tak bym nigdzie nie oddała bo to mój kochany tatuś ja do pracy nie wrócę bo nikt mnie nie przyjmnie w wieku 49 lat proszę o mądrą radę pozdrawiam

   Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
   • Monika IP: 188.127.* 04-06-2013
    Zobaczymy jak pan Premier zachowa się jak pójdziemy głosowac,ale nie na niego?Kaczyński nam dał a on zabrał.Głosowałam na niego ,ale nie spodziewałam się że tak nas oszuka!

    Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
    • gabrysia kwiatkowska IP: 109.196.* 03-10-2013
     zamiast Polska dla Polaków to My jesteśmy dla Premierów dla rzadu ktury jest do niczego upadłość koróbcja a nas szarakow kturzy nie raz mószą opiekować się 24na dobę chorym chcą i odebrali tą jałmurzne bo najprosciej bez problemu uderzą w nas zwykłych ludzi co na nich głosowali nie pójdę na wybory następne,bo po co??.WStydzę sie że muszę mieszkać w takim kraju .nie wiedzą i niechcą wiedzieć jak ludzie żyją Wstudu już dawno nie mają i nas mają gdzieś wiadomo gdzie

     Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
     • Artur Hołówka IP: 78.8.* 21-01-2015
      Jestem znacznie niepełnosprawny z wadą wymowy po urazie głowy więc prosze wybaczyć za zamotane zdania. Wypadek miałem w 1988 roku jako 17 latek jeezcze jak moja matka żyła mi pomagała i w ogóle wszystk było mniej zagmatwane nawet bliska rodzina Od czasu jak zostałem sam bez pomocy 7-10 lat nabałwiłem się przewlekłego stresu oczywiście nie leczonego bo niby za co, mam rente po szkolną i pobieram minimalne pielęgnacyjne. Czy mógł bym pobierać jakieś dodatkowe środk? prosze napisać ne e-mail arturholowka@wp.pl

      Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter

Newsletter wyborczy

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE