Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Nowelizacja ustawy o ewidencji ludności. Senacka komisja jest za

Nowelizacja ustawy o ewidencji ludności. Senacka komisja jest za

13.03.18

Nowelizacja ustawy o ewidencji ludności ma umożliwić zgłaszanie urodzenia dziecka przez internet. Dostęp do danych z rejestrów stanu cywilnego za pośrednictwem sieci telekomunikacyjnych mają otrzymać służby.

articleImage: Nowelizacja ustawy o ewidencji ludności. Senacka komisja jest za fot. Thinkstock

Dane te miałyby być udostępniane za pośrednictwem urządzeń teletransmisji po złożeniu jednorazowego wniosku i wyrażeniu zgody przez ministra właściwego do spraw informatyzacji. Wiceminister cyfryzacji Karol Okoński zapewnił podczas wtorkowego posiedzenia komisji, że proponowana ustawa nie zmieni zakresu kompetencji służb. Zapewnił, że resort będzie miał pełną informację, kto i kiedy takie dane przeglądał. Podkreślił, że każdą odczytaną daną będzie potem można zweryfikować i wykazać ewentualnie jakieś nadużycie. Wniosek o przyjęcie nowelizacji bez poprawek zgłosił senator Waldemar Bonkowski (PiS). Komisja poparła wniosek.

Nowelizacja zakłada także włączenie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Agencji Wywiadu, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Ochrony Państwa, Policji, Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej i Służby Więziennej do katalogu podmiotów, którym wydaje się odpisy aktu stanu cywilnego i zaświadczenia o zamieszczonych lub niezamieszczonych w rejestrze stanu cywilnego danych dotyczących wskazanej przez te służby osoby.

Nowela przewiduje ponadto możliwość zgłoszenia urodzenia dziecka online, co ma zdjąć z rodziców obowiązek osobistego stawiennictwa w urzędzie stanu cywilnego w celu zgłoszenia narodzin. Zgłoszenie będzie musiało zawierać oświadczenie o wyborze imienia dziecka. Po zarejestrowaniu urodzenia przez kierownika USC do osoby zgłaszającej urodzenie zostanie odesłany - w formie elektronicznej lub papierowej - odpis aktu urodzenia dziecka oraz powiadomienie o nadanym numerze PESEL i zaświadczenie o zameldowaniu. Rozwiązanie to ma wejść w życie 1 czerwca 2018 r. (kk/pap)

0867-4973_325-326.jpg Samorząd Terytorialny >>
 

13.03.18
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter

Newsletter wyborczy

Polecamy:
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE