Redaktor naczelny czasopisma zwrócił się do gminy o udostępnienie mu informacji publicznej poprzez podanie wysokości nagród przyznanych w ostatnich dwóch latach wszystkim pracownikom urzędu gminy wraz ze wskazaniem imienia i nazwiska beneficjenta.

Wójt udzielił informacji o nagrodach przyznanym ośmiu osobom pełniącym funkcje publiczne. Jednocześnie odmówił udostępnienia informacji na temat nagród przyznanych pozostałym pracownikom niepełniącym funkcji publicznych w urzędzie.

Redaktor złożył skargę do sądu administracyjnego.

Wyjaśnił, iż wśród osób w odniesieniu do których wójt odmówił udzielenia informacji publicznej, znalazły się co najmniej dwie osoby, które można uznać za pełniące funkcje publiczne.

Wójt odmówił wnioskodawcy udostępnienia żądanych informacji na temat nagród przyznanych pracownikom urzędu niepełniącym w nim funkcji publicznych, bowiem pracownicy ci nie wyrazili zgody na udostępnienie informacji o przyznanych im nagrodach.

Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>

NSA rozpatrując skargę, uznał iż skoro co do części pracowników urzędu gminy (poza ośmioma których dane już udostępniono) nie ma pewności czy pełnią funkcję publiczną, to niezależnie od tego czy oświadczyły, że nie udzielają zgody na udostępnienie ich danych, organ musi dokonać stosownych ustaleń w tym zakresie.

Następnie w zależności od efektów tych ustaleń do udzielenia żądanej informacji także w odniesieniu do niektórych pozostałych pracowników.

Sąd podkreślił, iż wydana już decyzja odmowna, w której osoby te zostały ujęte, uchybia obowiązującym przepisom postępowania, musi zostać wycofana z obrotu prawnego, a na jej miejsce wydana może zostać nowa decyzja dotycząca osób niepełniących w organie funkcji publicznych.

Organ nie może wydać decyzji odmawiającej udzielenia informacji publicznej dotyczącej konkretnej osoby i jednocześnie tej informacji udzielić. Byłoby to bowiem działanie wewnętrznie sprzeczne oraz niezgodne z przepisami ustawy o dostępie do informacji publicznej – uznał sąd.

Na podstawie:
Wyrok NSA z 20 września 2016 r., sygn. akt I OSK 168/16, prawomocny 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Samorząd Terytorialny
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów