Strona główna » Wiadomości » Finanse komunalne » Od 17 do 30 czerwca głosowanie w czwartej edycji budżetu obywatelskiego Krakowa

Od 17 do 30 czerwca głosowanie w czwartej edycji budżetu obywatelskiego Krakowa

14.06.17

Od 17 do 30 czerwca krakowianie będą mogli głosować na projekty zgłoszone w czwartej edycji budżetu obywatelskiego. Ostatecznie zakwalifikowano do niego 319 propozycji: 111 dotyczących zadań ogólnomiejskich i 208 dzielnicowych.

articleImage: Od 17 do 30 czerwca głosowanie w czwartej edycji budżetu obywatelskiego Krakowa Autor zdjęcia: Karol Kozłowski

Tegoroczny budżet obywatelski Krakowa to: 10 mln zł na zadania o charakterze ogólnomiejskim i 2 mln 145 tys. zł na przedsięwzięcia realizowane w dzielnicach.

Jak mówił dyrektor biura Miejskiego Ośrodka Wspierania Inicjatyw Społecznych Mateusz Płoskonka podobnie jak w latach poprzednich wśród zgłoszonych przez mieszkańców projektów dominują te, które dotyczą zieleni oraz przestrzeni służących do aktywnego spędzania wolnego czasu. "Coraz więcej jest propozycji dotyczących kursów, zajęć, warsztatów dla różnych grup wiekowych" – mówił Płoskonka.

Lista projektów jest umieszczona na stronie internetowej, została też przygotowana w wersji drukowanej, która będzie dostępna w punktach głosowania i podczas pikników obywatelskich.

Wśród 111 propozycji ogólnomiejskich znalazły się m.in. propozycje: budowy w mieście tężni solankowych, zakupu i dystrybucji masek antysmogowych, posadzenia smogochłonnych bluszczy, stworzenia na ul. Krupniczej zielonej enklawy, zagospodarowania na cele rekreacyjne Zalewu Bagry, rewitalizacji Kopca Wandy, stworzenia stref relaksu z leżakami.

Są też projekty dotyczące wyposażenia osób starszych i niepełnosprawnych w telefony komórkowe z przyciskiem "SOS", zrobienia plenerowego parkietu do tańca, pływającego pomostu dla kajaków na Wiśle, mobilnej biblioteki w samochodzie typu "food truck", wykonania na czterech rondach mozaik przedstawiających dzieci sportretowane przez Stanisława Wyspiańskiego czy upamiętnienia tabliczkami zlikwidowanych zakładów przemysłowych.

Każdy musi oddać głos na sześć projektów: trzy ogólnomiejskie i trzy dzielnicowe, przyznając im od 1 do 3 punktów. Nie można wybrać mniej ani więcej propozycji, bo głos byłby nieważny. Mieszkańcy dzielnicy XVI Bieńczyce, która nie przystąpiła do budżetu obywatelskiego, będą wybierać tylko zadania ogólnomiejskie.

Głosować mogą wszyscy mieszkańcy Krakowa, którzy ukończyli 16 lat.

Głosować będzie można za pośrednictwem internetu lub osobiście w jednym z 90 punktów, które będą zlokalizowane w namiocie na Małym Rynku, galeriach handlowych, domach kultury, jednostkach pomocy społecznej. Mobilne punkty głosowania będą funkcjonowały podczas pikników obywatelskich oraz imprez miejskich i dzielnicowych m.in. podczas Jarmarku Świętojańskiego, Święta Grzegórzek, Pikniku Lotniczego, Dnia Branic, Dnia Zesławic, Bitwy o Mistrzejowice oraz podczas pikników obywatelskich.

Aby pobrać kartę do głosowania, trzeba będzie przedstawić dokument potwierdzający tożsamość. Głosując przez internet trzeba będzie wpisać hasło przysłane sms-em.

Kampania promująca budżet obywatelski ma kosztować 500 tys. zł i obejmuje zarówno reklamy w portalach internetowych, na stronie miasta i w miejskich aplikacjach, jak i w prasie, w komunikacji miejskiej, na plakatach i billboardach. Lista zwycięskich projektów ma być znana do 31 lipca. Zostaną one zrealizowane w 2018 r., obecny rok będzie poświęcony na ich przygotowanie.

Do tej pory zrealizowano ponad 150 projektów zgłoszonych w poprzednich edycjach budżetu obywatelskiego. Nie udało się sfinalizować jeszcze dwóch zadań z 2014 r, kilkunastu z 2015 r., a spośród zgłoszonych w zeszłym roku zrealizowanych jest ok. 1/3.(PAP)

 

14.06.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE