Strona główna » Wiadomości » Finanse komunalne » Od 20 marca można składać projekty do kieleckiego budżetu obywatelskiego

Od 20 marca można składać projekty do kieleckiego budżetu obywatelskiego

06.03.17

Od 20 marca przez dwa tygodnie mieszkańcy Kielc będą mogli zgłaszać projekty do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego miasta na 2018 r. Głosowanie zaplanowano we wrześniu. Samorząd przeznaczył na piątą edycję budżetu partycypacyjnego 5 mln zł.

articleImage: Od 20 marca można składać projekty do kieleckiego budżetu obywatelskiego fot. Thinkstock

W porównaniu do zasad realizacji budżetu obywatelskiego, obowiązujących w Kielcach w ubiegłym roku, pojawiło się kilka nowości. Chodzi m.in. o to, że proponowane inicjatywy mogą dotyczyć inwestycji na terenach należących wyłącznie do miasta.

Jak wyjaśniał w poniedziałkowej rozmowie z PAP wiceprezydent Kielc Tadeusz Sayor, takie rozwiązanie jest stosowane w ponad 90 proc. samorządów, które wprowadziły budżety partycypacyjne. Za podejściem pozwalającym na inwestycje jedynie na gruntach miejskich, przemawiały także opinie prawne.

„Wcześniej była u nas możliwość inwestowania na terenach np. spółdzielczych. Przy realizowaniu tych projektów pojawiły się m.in. zastrzeżenia, kto ma się potem tym opiekować, kto płacić ubezpieczenia. Nie wykluczam, że jeśli nowa zasada wprowadzi istotne ograniczenia i opór mieszańców, będziemy się zastanawiać” – podkreślił Sayor. Jak dodał, ewentualny powrót w przyszłości do możliwości realizacji zadań na gruntach spółdzielczych i wspólnotowych, będzie wymagał uszczegółowienia regulaminu budżetu.

W głosowaniu nad projektami będzie można poprzeć nie - jak dotąd - dowolną liczbę pomysłów, a jeden projekt dotyczący tzw. dużych inwestycji i trzy projekty z kategorii tzw. małych zadań. W opinii wiceprezydenta Kielc, takie głosowanie pozwoli w bardziej sprawiedliwy sposób oddać rzeczywiste preferencje mieszkańców.

Dłużej niż do tej pory, bo do niemal do końca wakacji, potrwa też weryfikacja zgłoszonych zadań.

Na realizowany w mieście po raz piąty budżet partycypacyjny, kielecki samorząd przeznaczył 5 mln zł. Środki podzielono na dwa rodzaje działań ze względu na ich wartość. Tzw. zadania małe mogą mieć wartość maksymalnie 150 tys. zł, a łącznie ich wartość ma wynieść 1,5 mln zł. Zadania duże, to takie, których szacunkowa wartość przekracza 150 tys. zł - w sumie zarezerwowano na nie pulę 3,5 mln zł.

Inicjatywy mogą zgłaszać mieszkańcy Kielc, którzy ukończyli 16 lat, a projekt musi poprzeć co najmniej 15 innych osób.

Zgodnie z zarządzaniem prezydenta Wojciecha Lubawskiego, określającego procedurę i regulamin kolejnej edycji budżetu obywatelskiego, projekty będzie można zgłaszać między 20 marca a 3 kwietnia.

Można to zrobić za pośrednictwem interaktywnej platformy, pod adresem internetowym www.budzetobywatelski.kielce.eu, także poprzez wypełnienie specjalnego formularza i wysłanie go pocztą lub złożenie w magistracie.

Do 20 kwietnia zgłoszenia zostaną upublicznione, a do 25 sierpnia urzędnicy będą weryfikowali i konsultowali projekty z ich autorami.

Lista zadań dopuszczonych do głosowania i odrzuconych zostanie przedstawiona do 1 września. Głosowanie – listowne, internetowe lub polegające na wrzuceniu karty do urny w magistracie - zaplanowano pomiędzy 2 a 18 września. Rezultaty zostaną ogłoszone do 2 października.

Jak zaznaczono w regulaminie, projekty powinny „przyczyniać się do rozwoju miasta Kielce, poprzez budowę, modernizację, przebudowę lub rozbudowę elementu infrastruktury miejskiej”. Nie mogą być sprzeczne z prawem, z planami inwestycyjnymi samorządu oraz generować „niewspółmiernie” wysokich kosztów realizacji i utrzymania. Przedsięwzięcia muszą być dostępne dla ogółu mieszkańców.

Na poprzednią edycję budżetu obywatelskiego władze Kielc przeznaczyły 5 mln zł. Po ogłoszeniu wyników zdecydowano o poszerzeniu kwoty o 950 tys. zł. W głosowaniu uczestniczyło ponad 52 tys. osób, które wybierały inwestycje spośród 78 dopuszczonych pod głosowanie (ze 127 zgłoszonych). Zwyciężyły projekty dotyczące m.in. budowy wielofunkcyjnych boisk przy szkołach, instalacji monitoringu na Osiedlu Podkarczówka, budowy 30-metrowego krzyża na Bruszni, budowy parku zabaw dla psów.

W latach 2014-2016 w mieście w ramach budżetu partycypacyjnego zrealizowano przedsięwzięcia na ponad 16 mln zł. Dzięki inicjatywom i głosom mieszkańców zbudowano lub wyremontowano boiska szkolne, siłownie zewnętrzne, place zabaw, ścieżki rowerowe i bezpieczne przejścia dla pieszych. (PAP)

 

06.03.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter

Newsletter wyborczy

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE