Pytanie pochodzi z  programu Serwis Budowlany .


Inwestor złożył dwa wnioski: jeden o pozwolenie na budowę, a drugi - o nadanie rygoru natychmiastowej wykonalności dla tego pozwolenia.


W jakiej formie organ powinien odmówić nadania rygoru - postanowieniem czy decyzją?

Czy powinno to być odrębne pismo, czy też w treści decyzji o pozwoleniu na budowę można zawrzeć rozstrzygnięcie tej kwestii?

Odpowiedź

Odmowa nadania rygoru natychmiastowej wykonalności powinna nastąpić w decyzji o pozwoleniu na budowę.

Uzasadnienie

Instytucja nadania rygoru natychmiastowej wykonalności ma charakter szczególny i stanowi wyjątek od zasady niewykonywania decyzji nieostatecznych. Zgodnie z treścią art. 108 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 267 z późn. zm.) – dalej k.p.a. decyzji, od której służy odwołanie, może być nadany rygor natychmiastowej wykonalności, gdy jest to niezbędne ze względu na ochronę zdrowia lub życia ludzkiego albo dla zabezpieczenia gospodarstwa narodowego przed ciężkimi stratami bądź też ze względu na inny interes społeczny lub wyjątkowo ważny interes strony. Wnika z tego, że organ w ramach tzw. uznania administracyjnego, w zależności od okoliczności sprawy, rozstrzyga w kwestii natychmiastowego wdrożenia decyzji w życie.


Należy wskazać, że w odniesieniu do decyzji o pozwoleniu na budowę przepisy ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1409 z późn. zm.) – dalej pr. bud. nie przewidują możliwości nadawania rygoru natychmiastowej wykonalności. Przepis art. 28 ust. 1 pr. bud. stanowi bowiem, że roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę.

Nadanie rygoru natychmiastowej wykonalności (odmowa nadania tego rygoru) może przybrać dwojaką formę. Po pierwsze w formie decyzji przez umieszczenia w części rozstrzygnięcia dodatkowej klauzuli nadania (odmowy nadania) rygoru natychmiastowej wykonalności. Po drugie w formie postanowienia, które wydawane jest po wydaniu decyzji. W sytuacji zatem, gdy organ nie wydał jeszcze decyzji, a inwestor złożył wniosek o nadanie rygoru natychmiastowej wykonalności, uzasadnione jest rozstrzygnięcie w przedmiocie rygoru w treści decyzji o pozwoleniu na budowę.

Pytanie pochodzi z  programu Serwis Budowlany .