Głównym założeniem przewidzianych w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej zmian, jest przede wszystkim poprawa funkcjonowania placówek. Modyfikacje pozwolą na przyspieszenie procesu deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej. W opinii autorów projektu, realizując wymogi zawarte w ustawie (wedle których do 2020 r. nie powinny funkcjonować placówki liczniejsze niż 14-osobowe), nie można stosować praktyki polegającej na podziale dużych domów dziecka na kilka mniejszych jednostek. W związku z powyższym nowe regulacje przewidują, iż w tym samym budynku nie powinno się łączyć wielu domów dziecka.

Zmiany będą wiązały się także z zakazem umieszczania (poza kilkoma wyjątkami), placówek opiekuńczo-wychowawczych na jednej nieruchomości gruntowej, oraz w tym samym budynku z izbami wytrzeźwień. Zakazane będzie również ich umiejscowienie w pobliżu gwarantujących całodobową opiekę: ośrodków pomocy społecznej, jednostek organizacyjnych wymiaru sprawiedliwości, młodzieżowych ośrodków wychowawczych czy hospicjów.

Ustawa wchodzi w życie 15 października 2016 r.

Ustawa z dnia 5 września 2016 r. o zmianie ustawy wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1583)
 

LEX Samorząd Terytorialny
Artykuł pochodzi z programu LEX Samorząd Terytorialny
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami