Strona główna » Wiadomości » Przegląd prasy » Opera i Filharmonia Podlaska: organizacja festiwalu Halfway nie jest zagrożona

Opera i Filharmonia Podlaska: organizacja festiwalu Halfway nie jest zagrożona

14.03.17

Organizacja festiwalu muzycznego Halfway nie jest zagrożona; impreza odbędzie się w czerwcu - poinformowała we wtorek Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku. Jednak zamiast trzech, festiwal potrwa dwa dni.

Organizatorem Festiwalu Halfway jest Opera i Filharmonia Podlaska, podległa Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Podlaskiego. Organizacja imprezy stanęła pod znakiem zapytania po tym, jak radni Białegostoku odmówili dofinansowania festiwalu z miejskiego budżetu.

Halfway - jak mówią organizatorzy - to projekt, który ma ukazać różnorodne oblicze muzyki folkowej, alternatywnej i songwriterskiej. Festiwal z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem uczestników, zapraszane są gwiazdy muzyki z całego świata. W tym roku w czerwcu będzie miał swoją szóstą edycję.

Po odmowie dofinansowania imprezy przez białostockich radnych, władze województwa apelowały do nich o współfinansowanie i współorganizowanie tego festiwalu. Jednak, mimo prowadzonych rozmów, radni nie podjęli decyzji, by imprezę wesprzeć.

"Ta cała dyskusja nie służy festiwalowi. Halfway musi już być stabilnie ustawiony, z ogłoszonym programem" - mówił we wtorek na konferencji prasowej wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno. Dlatego - jak dodał - władze województwa podjęły decyzję, że festiwal się odbędzie, a sfinansowany zostanie z budżetu opery.

W jego ocenie, zachowanie radnych Białegostoku "to jasny sygnał", że przyszłe edycje festiwalu Halfway będą planowane w już budżecie województwa podlaskiego.

Jak mówił dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej Damian Tanajewski, ze względu na mniejszy budżet imprezy potrwa ona dwa dni (sobota-niedziela), a nie jak planowano - trzy dni (piątek-niedziela). "Będziemy się starali zrobić wszystko, żeby line up tego festiwalu był jak najbardziej satysfakcjonujący dla naszych widzów" - dodał.

Dlatego też ogłoszeni artyści na pewno wystąpią na festiwalu. Będzie to m.in. Angel Olsen, The Veils i Gruska Babuska.

Tanajewski ocenia, że festiwal będzie kosztował ok. 400 tys. zł. Pieniądze mają pochodzić z budżetu opery - dotacji podmiotowej z ministerstwa kultury oraz przychodów własnych instytucji.

Radni Białegostoku wstępnie nie zgodzili się też na wsparcie, w wysokości 150 tys. zł, organizacji koncertów w tym mieście w ramach Podlaskiej Oktawy Kultur. To przedsięwzięcie Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury, instytucji także prowadzonej przez podlaski urząd marszałkowski. Po rozmowach organizatorów z radnymi, pieniądze na te koncerty mają się znaleźć. (PAP)

 

14.03.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Rozpoczął się proces Hanny Zdanowskiej

  Obrazek do artykułu: Rozpoczął się proces Hanny Zdanowskiej

  Przed łódzkim sądem rozpoczął się w piątek proces prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej, której prokuratura zarzuca poświadczenie nieprawdy w dokumentach w celu uzyskania kredytu przez jej partnera Włodzimierza G. Zarzuty nie są związane z jej działalnością, jako prezydenta miasta. Więcej

 • Katowicka straż miejska będzie informować o terminie wymiany pieców

  Obrazek do artykułu: Katowicka straż miejska będzie informować o terminie wymiany pieców

  31 grudnia 2021 r. i analogicznie ostatni dzień roku w latach 2023, 2025 i 2027 - to terminy, kiedy mieszkańcy woj. śląskiego muszą wymienić stare źródła ciepła, w zależności od okresu ich wcześniejszego użytkowania. W Katowicach będzie o tym przypominać Straż Miejska. Więcej

 • Tokaj: zbyt mało czasu na tak radykalne zmiany w Kodeksie wyborczym

  Obrazek do artykułu: Tokaj: zbyt mało czasu na tak radykalne zmiany w Kodeksie wyborczym

  Uważamy, że jest zbyt mało czasu do wyborów, żeby przeprowadzić tak radykalne zmiany w Kodeksie wyborczym - oceniła w piątek szefowa Krajowego Biura Wyborczego Beata Tokaj. Wskazała, że wprowadzenie zmian nie jest "niemożliwe", ale może spowodować "chaos organizacyjny". Więcej

 • Odroczono sprawę wygaśnięcia mandatu prezydenta Lublina

  Obrazek do artykułu: Odroczono sprawę wygaśnięcia mandatu prezydenta Lublina

  Rozpoznanie skargi prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka na decyzję wojewody o wygaśnięciu jego mandatu zostało w czwartek odroczone do czasu rozpatrzenia przez Wojewódzki Sąd Administracyjny wniosków trzech podmiotów - m.in. HFPC - o udział w postępowaniu. Więcej

 • Rada Warszawy skarży zmianę nazw 47 ulic przez wojewodę

  Obrazek do artykułu: Rada Warszawy skarży zmianę nazw 47 ulic przez wojewodę

  Rada Warszawy głosami PO zdecydowała o zaskarżeniu do sądu administracyjnego zmiany 47 nazw ulic przez wojewodę mazowieckiego na podstawie tzw. ustawy dekomunizacyjnej. Zdaniem PO wojewoda wykorzystał ustawę do celów politycznych; PiS twierdzi, że ws. dekomunizacji rada miasta nie wykorzystała swojego czasu. Więcej

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE