Strona główna » Wiedza » Sprawy samorządowe » Opłaty za parkowanie w centrach miast mogą być trzykrotnie wyższe

Opłaty za parkowanie w centrach miast mogą być trzykrotnie wyższe

17.03.17

 Duże miasta będą mogły wprowadzić nowy rodzaj strefy płatnego parkowania, w której wysokość opłaty za parkowanie będzie nawet trzykrotnie wyższa od obecnego limitu. Podwyższenie opłat może być skutecznym narzędziem walki ze smogiem, korkami, a także sposobem promocji ekologicznego transportu publicznego, ruchu pieszego i rowerowego w centrach, wyjaśnia projektowane zmiany ministerstwo rozwoju.

articleImage: Opłaty za parkowanie w centrach miast mogą być trzykrotnie wyższe fot. Thinkstock


Ministerstwo rozwoju podkreśla, że projekt ustawy o zmianie ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym oraz niektórych innych ustaw nie zmienia minimalnych stawek opłat za parkowanie w strefach płatnych.

Wprowadza natomiast nowy rodzaj strefy płatnego parkowania, tzn. strefy w ścisłych centrach miast i centrach dzielnic dużych miast (chodzi o miasta powyżej 200 tys. mieszkańców). W tych strefach samorządy będą mogły ustalić wysokość opłaty za parkowanie w granicach trzykrotności obecnego limitu, który nie był zmieniany od 14 lat.

Oznacza to, że wprowadzenie nowej wysokości opłat nie będzie możliwe na terenie całego miasta i nie w każdym mieście. Samorządy otrzymają narzędzie do elastycznego zarządzania opłatami. Będą mogły pozostawić opłaty na obecnym poziomie. Dodatkowe przychody z tytułu ewentualnego podniesienia stawek będą zasilały kasy samorządów, a nie budżetu państwa, tłumaczy resort.

Decyzja samorządu o zmianie limitu opłat za parkowanie w tych strefach może być np. skutecznym narzędziem walki ze smogiem, korkami, a także sposobem promocji ekologicznego transportu publicznego, ruchu pieszego i rowerowego w centrach, czytamy w komunikacie MR.


Projekt trafił do konsultacji społecznych. Ostateczne rozwiązania będą ich wynikiem. Pozytywne opinie na temat proponowanych zmian wyrażają m.in. władze dużych miast, Związek Powiatów Polskich, Fundacja Polska Parkuje.

(www.mr.gov.pl/)

Karol Kozłowski 17.03.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter

Newsletter wyborczy

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE