Naczelnik wydziału inwestycji miejskich opolskiego magistratu Aleksander Cyganiuk powiedział, że mieszkania komunalne, których budowę zaplanowano na przyszły rok, mają powstać na pustym obecnie terenie, w parterowej zabudowie szeregowej. Ich średnia powierzchnia wyniesie ok. 30 metrów. Przetarg na realizację inwestycji ma być ogłoszony w styczniu, a budowa ruszy najpewniej wiosną. Mieszkania mają być oddane do użytku do końca roku.

Na ostatniej sesji Rady Miasta zatwierdzony został budżet na przyszły rok, w którym wpisano 3 mln zł właśnie na ten cel. Wiceprezydent Opola Krzysztof Kawałko podawał, że miasto ma już projekt budowlany oraz pozwolenie na budowę. „Czekamy jeszcze tylko na rozpatrzenie wniosku o ewentualne dofinansowanie tej inwestycji z Banku Gospodarstwa Krajowego. Czy je dostaniemy, okaże sie w najbliższej przyszłości” – wyjaśnił Kawałko zaznaczając jednocześnie, że jeśli dotacji nie będzie, to inwestycja i tak powstanie.

Rzeczniczka prasowa opolskiego ratusza Alina Pawlicka-Mamczura podała, że w mieszkaniach tych będą mogły być kwaterowane zarówno np. rodziny oczekujące na mieszkania socjalne, jak i ci, wobec których zapadły wyroki o eksmisję i którym trzeba zapewnić lokale zastępcze. Potwierdziła, że miasto od dawna już nie budowało tego typu lokali, co wynika m.in. z niewielkiego zasobu lokalowego gminy oraz ograniczeń budżetowych.

Pawlicka-Mamczura dodała, że obecnie na mieszkania do remontu czeka 180 rodzin, na mieszkania socjalne 90 rodzin, a osób lub rodzin mających orzeczoną wyrokiem eksmisję i przyznane prawo do lokalu zastępczego jest 265. „Mieszkania, które oddamy do końca przyszłego roku, to zatem potrzebna i priorytetowa inwestycja” – dodała rzeczniczka.