Strona główna » Opole/ Miejsca pracy i sporty motorowe wśród priorytetów aglomeracji

Opole/ Miejsca pracy i sporty motorowe wśród priorytetów aglomeracji

23.08.12
Gospodarka i tworzenie miejsc pracy, turystyka i promocja, gospodarka odpadami, ochrona przeciwpowodziowa i sporty motorowe – to zagadnienia, którymi na początek zajmie się powołana pod koniec czerwca przez 21 samorządów aglomeracja opolska.

Pięć grup roboczych, które zajmą się konkretnymi zadaniami – gospodarką; turystyką i promocją; gospodarką odpadami; sportami motorowymi oraz koordynacją wszystkich prac powołanych zostało w środę na pierwszym spotkaniu aglomeracji opolskiej.

Uczestnicy spotkania - prezydent miasta Opola, burmistrzowie Krapkowic, Ozimka i Gogolina oraz wójt Dobrzenia Wielkiego, członkowie grupy koordynującej - wskazali też trzy główne priorytety, nad których realizacją mają do końca tego roku pracować samorządy skupione w aglomeracji opolskiej. Są to: umocnienie organizacyjne i stworzenie struktur aglomeracji, zinwentaryzowanie ofert dla potencjalnych inwestorów oraz sprawy przeciwpowodziowe.

Jak wyjaśniał dziennikarzom na konferencji prasowej po posiedzeniu grupy prezydent Opola Ryszard Zembaczyński grupa gospodarcza jeszcze w tym roku powinna się zająć zinwentaryzowaniem wszystkich miejsc na terenie aglomeracji, które można oferować potencjalnym inwestorom.

Naczelnik wydziału gospodarki opolskiego ratusza Maciej Wujec poinformował, że na dobry początek wśród oferowanych biznesowi terenów znajdzie się 109 ha gruntów znajdujących się w gminie Dąbrowa, w pobliżu autostrady A4, przy skrzyżowaniu dróg krajowych. „Teren nadaje się nie tylko dla usług, ale też dla cięższego przemysłu. Inwestor w związku ze specjalną strefą ekonomiczną będzie tu mógł liczyć na wysokie ulgi podatkowe” - stwierdził Wujec.

Wśród planów algomeracji jest również znalezienie terenów, na których mógłby powstać np. tor dla fanów sportów motorowych. „Okazuje się, że jest u nas duże zainteresowanie taką właśnie formą aktywności” - zaznaczył Ryszard Zembaczyński.

Prezydent Opola tłumaczył też, że aglomeracji opolskiej potrzebna jest promocja największych turystycznych atutów. „Trzeba ją przygotować tak, by turystę poprowadzić i pokazać gdzie i co zobaczyć, gdzie zjeść a gdzie się rozerwać” - stwierdził Zembaczyński.

Samorządowcowi z Opola wtórował burmistrz Gogolina Joachim Wojtala. „Razem będzie nam łatwiej i taniej zaoferować kompleksowy produkt turystyczny albo wypromować tereny inwestycyjne" - skwitował Wojtala.

Aglomerację stworzyły pod koniec czerwca: Opole, Chrząstowice, Dąbrowa, Dobrzeń Wielki, Gogolin, Izbicko, Komprachcice, Krapkowice, Lewin Brzeski, Łubniany, Murów, Niemodlin, Ozimek, Popielów, Prószków, Strzeleczki, Tarnów Opolski, Tułowice, Turawa, Walce i Zdzieszowice. Na terenach podlegających samorządom, które ją stworzyły, mieszka prawie 350 tys. osób. (PAP)

kat/ mki/

Kownacka Katarzyna 23.08.12
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z:
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Urny, lokale i komisje, czyli kolizje przepisów wyborczych

  Obrazek do artykułu: Urny, lokale i komisje, czyli kolizje przepisów wyborczych

  PKW zwraca uwagę na kolizje przepisów dotyczących przeprowadzenia referendum i wyborów samorządowych. W przypadku organizacji obu głosowań w jednym terminie byłby problem m.in. z komisjami obwodowymi, lokalami, kampanią i urnami. Więcej

 • Wybory raczej 21 października lub 4 listopada

  Obrazek do artykułu: Wybory raczej 21 października lub 4 listopada

  Czekamy na zarządzenie premiera ws. terminu wyborów samorządowych. Prezes Rady Ministrów powinien wskazać datę głosowania pomiędzy 16 lipca a 16 sierpnia 2018 r. Do tej pory wymieniane były trzy niedziele. Więcej

 • Pomoc dla poszkodowanych w podtopieniach

  Obrazek do artykułu: Pomoc dla poszkodowanych w podtopieniach

  MSWiA przypomina, że samorządy powinny ocenić sytuację na swoich terenach i przesłać informacje do wojewodów. Wojewodowie prześlą następnie wnioski do resortu, który podejmie decyzję o pomocy finansowej. Więcej

 • PKW informuje, jak zagłosować korespondencyjnie

  Obrazek do artykułu: PKW informuje, jak zagłosować korespondencyjnie

  Wyborcy z orzeczonym stopniem niepełnosprawności mogą głosować korespondencyjnie, taki zamiar powinni zgłosić komisarzowi wyborczemu do 15 dnia przed dniem wyborów. Komisarz niezwłocznie przekazuje zgłoszenie właściwemu urzędnikowi wyborczemu w gminie. Więcej

 • Więcej Polski w Polsce

  Obrazek do artykułu: Więcej Polski w Polsce

  W porównaniu z poprzednim rokiem uległa zmianie powierzchnia Polski, która zwiększyła się o 1 643 ha – podał Główny Urząd Statystyczny. Podajemy, gdzie terenu przybyło. Więcej

Zapisz się na newsletter

Newsletter wyborczy

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE