Spór pomiędzy województwem a wojewodą opolskim dotyczy powołania nowego zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Opolu. W połowie października ub. roku, zgodnie z nowymi przepisami ustawy, skierował do zarządu województwa wniosek o powołanie w ciągu siedmiu dni nowego, dwuosobowego zarządu WFOŚ, w skład którego miały wejść dwie osoby wskazane we wniosku.

Zarząd województwa podjął uchwałę w przewidzianym terminie i powołał osoby wskazane przez wojewodę, jednak jako dzień objęcia przez nie stanowisk wyznaczył 1 grudnia 2018 roku, gdyż jak tłumaczył, wiele spraw było w toku i powinny być zakończone przez dotychczasowy, trzyosobowy zarząd, a nie określając terminu objęcia funkcji przez nowy zarząd, wojewoda zostawił tę kwestię do uznania zarządowi województwa.

Z takim rozwiązaniem nie zgodził się wojewoda, który uznał działania zarządu województwa za sprzeczne z prawem. W pierwszych dniach listopada wojewoda wydał rozstrzygnięcie nadzorcze, którym unieważnił uchwałę zarządu województwa i powołał nowy zarząd WFOŚ. Od tej decyzji do WSA odwołali się samorządowcy. Ich zdaniem, w swoim wniosku wojewoda nie określił daty, w której wskazane przez niego osoby mają objąć swoje funkcje, więc zarząd województwa sam dookreślił ten termin. Z takim stanowiskiem nie zgodził się wojewoda. Według niego, samorząd województwa nadużył prawa wyznaczając tak odległy termin do objęcia funkcji przez wskazanych przez niego ludzi, a ustawodawca nie dał żadnego pola manewru samorządowi w sprawie terminów przekazania władz w WFOŚ nowym zarządom.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu przyznał rację samorządowi województwa. W uzasadnieniu sędzia prowadząca zwróciła uwagę, że nic nie stało na przeszkodzie, by wojewoda w swoim wniosku wskazał termin objęcia funkcji przez nowy zarząd. Zmiana w ustawie, na mocy której dokonano zmiany zarządu określała termin, w jakim zarząd województwa musiał podjąć stosowną uchwałę, ale unormowania prawne - zdaniem sądu - nie regulują, z jakim terminem powołania te mają skutkować.

Sąd odmówił rozpatrzenia ustnego wniosku reprezentanta urzędu marszałkowskiego, który podczas rozprawy wniósł o unieważenienie powołań wojewody dla urzędującego obecnie zarządu WFOŚ, tłumacząc to względami formalnymi, gdyż w sądach administracyjnych obowiązuje tzw. zasada pisemności. (PAP)