Strategia przygotowana została na lata 2016-2025. Jak mówili podczas wtorkowej sesji marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła i wicemarszałek Opolszczyzny Roman Kolek, to jeden z głównych dokumentów programowych województwa wyznaczających najważniejsze kierunki działań w zakresie polityki społecznej.

Kierownik Obserwatorium Integracji Społecznej Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Aleksandra Walas mówiła na wtorkowej sesji sejmiku, że strategia oparta została na diagnozie sytuacji w regionie, która wskazała m.in. na pogłębiający się spadek liczby ludności czy zwiększającą się liczbę osób starszych. Z diagnozy tej wynika też m.in., że na Opolszczyźnie - na tle innych regionów kraju - nieco lepiej kształtuje się sytuacja, jeśli chodzi o zakres ubóstwa. „Jesteśmy w grupie regionów, które mają ten wskaźnik nieco niższy. Także liczba osób, które korzystają z pomocy społecznej, jest u nas nieco niższa niż w innych regionach kraju” – mówiła Walas.

Powiedziała, że największe wyzwania, jakie uwzględnia przyjmowana we wtorek strategia, to m.in. wsparcie rodzin – zwłaszcza tych, które mają różnego typu problemy opiekuńczo-wychowawcze; działania na rzecz wspierania aktywności i samodzielności osób niepełnosprawnych; aktywizacja i wsparcie wzrastającej liczby seniorów w regionie; tzw. włączenie społeczne, czyli działania dedykowane grupie osób mających trudności ze znalezieniem się na rynku pracy oraz wzrost znaczenia tzw. ekonomii społecznej.

„Będziemy wzmacniać dostępność usług opiekuńczych - tych, które będą realizowane w środowisku, a nie w formie instytucjonalnej. Planujemy wzmacniać profilaktykę i aktywizację, takie funkcje jak asystentura – asystent rodziny, seniora, osoby niesamodzielnej. Chcemy też wzmacniać i rozwijać instytucje takie jak placówki wsparcia dziennego, dzienne domy pomocy, kluby seniora” – wyliczała Walas.

Założenia strategii realizować mają samorządy różnego szczebla - w tym samorząd województwa czy organizacje pozarządowe. Jak wskazano, źródłem finansowania działań w niej zapisanych mają być głównie środki unijne, ale też pieniądze np. z budżetu państwa, samorządów, PFRON, podmiotów prywatnych i trzeciego sektora.

W Regionalnym Programie Operacyjnym Woj. Opolskiego na lata 2014-2020 z puli wynoszącej łącznie ok. 75 mln euro będzie można pozyskiwać dofinansowanie np. na rozwój usług dla osób niesamodzielnych - w tym opiekę środowiskową w miejscu zamieszkania; wsparcie inwestycyjne np. na przebudowę, rozbudowę i modernizację obiektów służących opiece nad osobami niesamodzielnymi, w tym starszymi i niepełnosprawnymi (m.in. mieszkania wspierane, dzienne domy pomocy); projekty wsparcia rodzin przeżywających problemy opiekuńczo-wychowawcze oraz usługi społeczne przeznaczone dla dzieci i młodzieży przebywającej lub opuszczającej pieczę zastępczą czy np. na kompleksowe programy aktywizacji społecznej i zawodowej.

Opolski sejmik ostatecznie przegłosował we wtorek Wojewódzką Strategię w Zakresie Polityki Społecznej większością głosów, ale pojawiły się też zdania krytyczne. Radny koalicji PO-PSL–Mniejszość Niemiecka Ryszard Zembaczyński (PO) uznał, że w jego opinii dokument ten „nie wyczerpuje znamion strategii” i jest dość ogólny.

W odpowiedzi wicemarszałek Kolek podkreślał, że to ważny planistyczny dokument, który wyznacza kierunki działań w zakresie szeroko pojmowanej polityki społecznej w regionie na najbliższe lata i dotyka ważnych społecznie obszarów. Mówił, że strategię oparto na wnikliwie przeprowadzonej diagnozie i szeroko zakrojonych konsultacjach społecznych. (PAP)