Strona główna » Wiedza » Sprawy samorządowe » Opozycja i samorządowcy: nie dla recydywy PRL

Opozycja i samorządowcy: nie dla recydywy PRL

20.04.17

Przedstawiciele trzech partii opozycyjnych: PO, PSL i Nowoczesnej oraz samorządów zapowiedzieli w czwartek blokowanie wszelkich inicjatyw PiS zmierzających do centralizacji państwa. Nie dla rozbioru Polski samorządowej i recydywy PRL - mówił szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

articleImage: Opozycja i samorządowcy: nie dla recydywy PRL fot. Thinkstock

W czwartek w południe zebrał się w Sejmie Parlamentarny Zespół ds. Obrony Polskiej Samorządności, do którego należą m.in. parlamentarzyści PO, PSL, Nowoczesnej.

Podczas posiedzenia zespołu skrytykowano politykę PiS, którą uznano za zagrożenie dla samorządu terytorialnego. Przyjęto też dezyderat skierowany do premier Beaty Szydło, w którym opozycja sprzeciwia się "praktykom centralizacji państwa". Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak zapowiedział kampanię informacyjną, która ma przybliżyć samorząd Polakom. Apelował o koordynację działań partii politycznych i samorządów.

Szef zespołu Piotr Zgorzelski (PSL) przypomniał na konferencji prasowej po zakończeniu czwartkowych obrad, że zespół został powołany, by wspierać "mieszkańców małych ojczyzn w tym, aby nie zabierano im podstawowych praw i wolności". Według posła, to właśnie 50 proc. praw i wolności obywatelskich realizowanych jest przez samorząd terytorialny - gminy, powiaty i województwa.

Kosiniak-Kamysz podkreślił, że zespół sprzeciwia się "rozbiorowi Polski samorządowej". "Wspólnie chcemy zatrzymać recydywę PRL, wspólnie będziemy blokować wszystkie inicjatywy PiS zmierzające do centralizacji państwa Polskiego" - zadeklarował szef Stronnictwa. "Suweren ma prawo decydować o tym, kto jest jego gospodarzem. Suweren oczekuje, że będziemy wspierać proces decentralizacji, przekazywania jak największych kompetencji samorządom" - dodał.

Szef PSL przekonywał, że trzeba zahamować "niszczenie Polski samorządowej". "Nie ma wolności bez samorządności. Małe ojczyzny nie mogą być dewastowane przez zakusy autorytarnej władzy" - podkreślił.

Lider PO Grzegorz Schetyna ocenił, że dwie reformy samorządowe z lat 1990 i 1999 to polski fenomen, który udał się w stu procentach. "PiS jest partią centralizacji, decyzji jednoosobowych, centralnych, podejmowanych tu, w Warszawie. Chce narzucać swoją wolę samorządom, chce odbierać im niezależność" - mówił szef Platformy.

Przypomniał, że 6 maja Platforma organizuje w Warszawie "Marsz Wolności". Udział w manifestacji zadeklarował m.in. powołany w marcu Samorządowy Komitet Protestacyjny, zrzeszający działające w Polsce organizacje samorządowe. Hasła marszu mają nawiązywać również do planów PiS zmian w samorządzie. Chodzi np. o pomysł wprowadzenia zasady dwóch kadencji pełnienia urzędów przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. "Samorządowcy będą razem z nami i będą głośno mówić +nie+ złej reformie, złej ordynacji, zabraniu niezależności samorządom" - powiedział Schetyna.

Wiceszefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer za przejaw niszczenia samorządów uznała m.in. reformę oświaty likwidującą gimnazja, gdzie przy tworzeniu nowej sieci szkół decydujący głos ma powoływany przez wojewodę wojewódzki kurator oświaty. "Ale jest również kwestia funduszy ochrony środowiska, mówi się o urzędach pracy, które chce się zabrać samorządom. Praktycznie za każdym razem nowe rozwiązania mają ograniczyć swobodę działania samorządów" - wskazywała Lubnauer.

Zwróciła ponadto uwagę na brak jednoznacznej deklaracji ze strony PiS jak będzie wyglądać ordynacja w najbliższych wyborach samorządowych. "Nikt z nas nie wie na jakim boisku i w jaką grę będzie grał w najbliższych wyborach samorządowych, nikt z nas nie wie jakie rozwiązania zastosują rządzący. Wiemy, że konstytucja nie jest dla nich żadnym ograniczeniem; wiemy że nie będą ograniczeniem żadne zasady praworządności" - podkreśliła Lubnauer.

Jej zdaniem, PiS określi takie zasady w wyborach samorządowych, które będą dla tej partii najwygodniejsze. "Musimy protestować, zarówno tutaj w Sejmie, jak i tam w samorządach" - zaznaczyła wiceszefowa Nowoczesnej.

Podczas posiedzenia Zespołu ds. Obrony Polskiej Samorządności zasiadający w radzie Unii Metropolii Polskich prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak (PO) poinformował, że Unia ma zamiar przeprowadzić akcję informacyjną, która ma przybliżyć Polakom samorząd. Jak mówił, akcja ma być odpowiedzią na zarzuty formułowane przez niektórych polityków PiS, że samorząd jest "kliką", czy "układem". "Chcemy pokazać sprawność samorządu" - powiedział Jaśkowiak.

Prezydent Poznania apelował też o koordynację działań organizacji samorządowych i partii politycznych. Za przejaw braku dostatecznej koordynacji uznał złożony jesienią w Sejmie projekt Nowoczesnej ustawy w sprawie utworzenia metropolii poznańskiej. Zarzucił Nowoczesnej, że nie konsultowała proponowanych rozwiązań z władzami Poznania i ościennych gmin. "To jest wyraz pogardy, lekceważenia i jednocześnie działania na rzecz PiS" - ocenił Jaśkowiak.

Posłanka Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus ripostowała, że rozwiązania projektu były konsultowane, m.in. z gminami Swarzędz i Luboniem oraz starostwem powiatowym. "Więc to nie jest tak, że ten projekt został zrobiony gdzieś za plecami" - podkreślała posłanka Nowoczesnej. Według niej, propozycja konsultacji była też wysyłana do urzędu miasta Poznań.

Zgorzelski odparł, że takim forum koordynacji działań samorządowców i parlamentarzystów jest właśnie Zespół ds. Obrony Polskiej Samorządności.

(PAP)

20.04.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Katowice mają oferty na przebudowę dwóch ważnych skrzyżowań

  Obrazek do artykułu: Katowice mają oferty na przebudowę dwóch ważnych skrzyżowań

  Oferty na przebudowę dwóch newralgicznych skrzyżowań na wylotowych trasach prowadzących na południe zebrał w dwóch przetargach samorząd Katowic. Miasto zdobyło wcześniej na ten cel największe w Polsce łączne dofinansowanie w konkursie na inwestycje drogowe miast. Więcej

 • Pół tysiąca urzędów administracji publicznej z terminalami płatniczymi

  Obrazek do artykułu: Pół tysiąca urzędów administracji publicznej z terminalami płatniczymi

  Z prawie 750 urzędów administracji publicznej, które zgłosiły się do realizowanego przez Ministerstwo Rozwoju ogólnopolskiego programu, już 500 przyjmuje płatności bezgotówkowe. Dzięki temu coraz więcej obywateli ma możliwość dokonywania opłat za czynności administracyjne z wykorzystaniem terminali płatniczych POS i usługi WebPOS Paybynet. Więcej

 • Karta Dużej Rodziny: dane do GIODO zgłasza gmina

  Obrazek do artykułu: Karta Dużej Rodziny: dane do GIODO zgłasza gmina

  Administratorami danych osobowych przetwarzanych w celu przyznania Karty Dużej Rodziny są wójt oraz minister właściwy do spraw rodziny. Oznacza to, że zbiór danych prowadzony w celu przyznawania Karty (jego ewentualną aktualizację) powinna zgłosić wyłącznie gmina - przypomina Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych. Więcej

 • Wkrótce ruszy modernizacja nabrzeża Wisły w Płocku

  Obrazek do artykułu: Wkrótce ruszy modernizacja nabrzeża Wisły w Płocku

  Z początkiem września ma ruszyć modernizacja nabrzeża Wisły w Płocku (Mazowieckie). Do połowy 2018 r. powstanie tam m.in. promenada, „skwer biznesu” i nowy port jachtowy. Inwestycję za 31,8 mln zł wykona spółka PORR. Część środków ma pochodzić z unijnego wsparcia. Więcej

 • Marszałek pomorski chce, by rozporządzenie ws. nawałnic objęło więcej gmin

  Obrazek do artykułu: Marszałek pomorski chce, by rozporządzenie ws. nawałnic objęło więcej gmin

  Rozszerzenia listy gmin objętych rozporządzeniem upraszczającym procedury związane z remontem lub odbudową domów zniszczonych w wyniku sierpniowych nawałnic chce marszałek pomorski Mieczysław Struk (PO). Z wnioskiem takim zwrócił się w piątek do premier Beaty Szydło. Więcej

Zapisz się na newsletter
Polecamy:
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE