Opublikowano nowelizację ustawy o pracownikach samorządowych

Stanowisko sekretarza gminy, powiatu i województwa nie będzie już mogło być obsadzane w drodze powierzenia obowiązków (p.o.), to jedna najważniejszych zmian w ustawie o pracownikach samorządowych. Nowelizacja została opublikowana w Dzienniku Ustaw 5 czerwca, akt wejdzie w życie 1 września br. 

articleImage: Opublikowano nowelizację ustawy o pracownikach samorządowych fot. Thinkstock


5 czerwca w Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę z dnia 10 maja 2013 r. o zmianie ustawy o pracownikach samorządowych oraz niektórych innych ustaw (poz. 645).


Koniec p.o. sekretarzy

Nowa regulacja dotyczy przede wszystkim stanowiska gminnych, powiatowych i wojewódzkich sekretarzy. Nowelizacja zakłada, że nie będą oni mogli być obsadzani w drodze powierzenia obowiązków (p.o.). Dodatkowo nabór kandydatów na wolne stanowisko sekretarza będzie mogło być przeprowadzone nie później niż w ciągu 3 miesięcy od zwolnienia stanowiska.
 

Określono wymagania dla doradców i asystentów

Nowelizacja określa także wymagania, jakie powinien spełniać pracownik samorządowy zatrudniony na podstawie umowy o pracę na stanowisku doradcy lub asystenta. Nowe przepisy mają wykluczyć sytuacje, w której stanowisko to piastują osoby skazane prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe.


Nowe przepisy umożliwiają też weryfikację niekaralności osób aplikujących bądź już zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych i obsługi.


Awans wewnętrzny jedynie w ramach danej grupy stanowisk

Znowelizowana ustawa o pracownikach samorządowych porządkuje też kwestię „awansu wewnętrznego". Zgodnie z nowymi regulacjami będzie on możliwy jedynie w ramach danej grupy stanowisk.


Ustawa przewiduje także, że członkowie zarządów dzielnic m.st. Warszawy będą zatrudniani na podstawie wyboru, a nie jak dotychczas w oparciu o umowę o pracę.


Uchylono zakaz łączenia funkcji

Senat zaproponował, a Sejm przyjął uchylenie zakazu łączenia funkcji burmistrza dzielnicy, zastępcy burmistrza dzielnicy i członka zarządu dzielnicy z pełnieniem niektórych stanowisk, m.in. z zatrudnieniem w administracji rządowej lub wykonywaniem mandatu posła i senatora.


Nowelizacja ustawy o pracownikach samorządowych wchodzi w życie 1 września 2013 r.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 10 maja 2013 r. o zmianie ustawy o pracownikach samorządowych oraz niektórych innych ustaw (poz. 645)

Karol Kozłowski 06.06.13 Skomentowano 0 razy

Opublikowano nowelizację ustawy o pracownikach samorządowych

Zapisz się na bezpłatny Newsletter Samorządowy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

Inne artykuły o zbliżonej tematyce

Nie znaleziono żadnych artykułów.

Warto przeczytać

 • WSA oddalił skargę burmistrza Gostynina na wygaszenie mandatu

  Obrazek do artykułu: WSA oddalił skargę burmistrza Gostynina na wygaszenie mandatu

  Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił w piątek skargę burmistrza Gostynina Włodzimierza Ś. na decyzję o wygaszeniu jego mandatu, wydaną pod koniec marca przez wojewodę mazowieckiego Jacka Kozłowskiego – poinformował w komunikacie sąd. Więcej »

 • Ekspert: ustawa krajobrazowa może być przełomem

  Ekspert: ustawa krajobrazowa może być przełomem Uchwalenie ustawy o ochronie krajobrazu może mieć przełomowe znacznie, ponieważ wprowadzi ustawową definicję krajobrazu, której dotychczas nie mamy. Może też być ważnym krokiem w kierunku otwarcia debaty publicznej na temat jakości krajobrazu, który nas otacza – twierdzi dr inż. arch. Anna Staniewska z Instytutu Architektury Krajobrazu Politechniki... Więcej »

 • Słupsk odda marszałkowi unijną dotację na aquapark

  Obrazek do artykułu: Słupsk odda marszałkowi unijną dotację na aquapark

  Słupsk odda w przyszłym tygodniu marszałkowi województwa unijną dotację wydaną na budowę wciąż niedokończonego aquaparku. W piątek radni na nadzwyczajnej sesji uchwalili zmiany w budżecie umożliwiające zwrot pieniędzy. Więcej »

Aktualności - Samorząd

Tego samego autora

Polecamy: