Opublikowano nowelizację ustawy o pracownikach samorządowych

Stanowisko sekretarza gminy, powiatu i województwa nie będzie już mogło być obsadzane w drodze powierzenia obowiązków (p.o.), to jedna najważniejszych zmian w ustawie o pracownikach samorządowych. Nowelizacja została opublikowana w Dzienniku Ustaw 5 czerwca, akt wejdzie w życie 1 września br. 

articleImage: Opublikowano nowelizację ustawy o pracownikach samorządowych fot. Thinkstock


5 czerwca w Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę z dnia 10 maja 2013 r. o zmianie ustawy o pracownikach samorządowych oraz niektórych innych ustaw (poz. 645).


Koniec p.o. sekretarzy

Nowa regulacja dotyczy przede wszystkim stanowiska gminnych, powiatowych i wojewódzkich sekretarzy. Nowelizacja zakłada, że nie będą oni mogli być obsadzani w drodze powierzenia obowiązków (p.o.). Dodatkowo nabór kandydatów na wolne stanowisko sekretarza będzie mogło być przeprowadzone nie później niż w ciągu 3 miesięcy od zwolnienia stanowiska.
 

Określono wymagania dla doradców i asystentów

Nowelizacja określa także wymagania, jakie powinien spełniać pracownik samorządowy zatrudniony na podstawie umowy o pracę na stanowisku doradcy lub asystenta. Nowe przepisy mają wykluczyć sytuacje, w której stanowisko to piastują osoby skazane prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe.


Nowe przepisy umożliwiają też weryfikację niekaralności osób aplikujących bądź już zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych i obsługi.


Awans wewnętrzny jedynie w ramach danej grupy stanowisk

Znowelizowana ustawa o pracownikach samorządowych porządkuje też kwestię „awansu wewnętrznego". Zgodnie z nowymi regulacjami będzie on możliwy jedynie w ramach danej grupy stanowisk.


Ustawa przewiduje także, że członkowie zarządów dzielnic m.st. Warszawy będą zatrudniani na podstawie wyboru, a nie jak dotychczas w oparciu o umowę o pracę.


Uchylono zakaz łączenia funkcji

Senat zaproponował, a Sejm przyjął uchylenie zakazu łączenia funkcji burmistrza dzielnicy, zastępcy burmistrza dzielnicy i członka zarządu dzielnicy z pełnieniem niektórych stanowisk, m.in. z zatrudnieniem w administracji rządowej lub wykonywaniem mandatu posła i senatora.


Nowelizacja ustawy o pracownikach samorządowych wchodzi w życie 1 września 2013 r.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 10 maja 2013 r. o zmianie ustawy o pracownikach samorządowych oraz niektórych innych ustaw (poz. 645)

Karol Kozłowski 06.06.13
Skomentowano 0 razy

Opublikowano nowelizację ustawy o pracownikach samorządowych

Zapisz się na bezpłatny Newsletter Samorządowy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

Inne artykuły o zbliżonej tematyce

Nie znaleziono żadnych artykułów.

Wyświetlanie listy artykułów

Warto przeczytać

 • PiS w sejmikach lepiej, ale PO z PSL rządzą

  Obrazek do artykułu: PiS w sejmikach lepiej, ale PO z PSL rządzą

  Prawo i Sprawiedliwość uzyskało w tym roku lepszy rezultat w wyborach do sejmików wojewódzkich niż cztery lata temu. Ale mimo to najwięcej mandatów w całym kraju zdobyła Platforma, a PiS ma szanse rządzić tylko w jednym sejmiku - podkarpackim. W 14 województwach może rządzić koalicja PO z PSL. Więcej

 • Oficjalne wyniki wyborów do sejmików: PO zwycięża w 8 województwach, PiS w 6

  Obrazek do artykułu: Oficjalne wyniki wyborów do sejmików: PO zwycięża w 8 województwach, PiS w 6

  PKW podała w sobotę późnym wieczorem wyniki wyborów do sejmików we wszystkich województwach; PO zwyciężyła w 8 województwach, PiS w 6, a PSL w 2. W sobotę wieczorem jako ostatnia wyniki zatwierdziła Wojewódzka Komisja Wyborcza we Wrocławiu. Więcej

 • PKW: w sejmikach PO - 179 mandatów, PiS - 171, PSL - 157

  Obrazek do artykułu: PKW: w sejmikach PO - 179 mandatów, PiS - 171, PSL - 157

  W skali kraju w wyborach do sejmików wojewódzkich PO zdobyła 179 mandatów, PiS uzyskał 171 mandatów, PSL - 157, a SLD-Lewica Razem - 28 - wynika ze skorygowanej przez Państwową Komisję Wyborczą informacji o wynikach wyborów. W całym kraju do zdobycia w sejmikach wojewódzkich było 555 mandatów. Więcej

Aktualności - Samorząd

Tego samego autora

Portlet "Boks produktowy" jest tymczasowo niedostępny.