Pytanie:
Gmina podjęła uchwałę w sprawie opłaty od posiadania psa - został wyznaczony termin opłaty. Zgodnie z uchwałą, mieszkańcy są zwolnieni z przedmiotowej zapłaty w przypadkach wskazanych w ustawie oraz w przypadku, gdy zaczipowali psa. Należy dodać, że czpiowanie odbywało się na koszt gminy. Jak należy postąpić w przypadku, gdy mieszkańcy nie uiścili opłaty w wyznaczonym terminie, ani nie zaczipowali psa? Czy taka osoba podlega karze?

Odpowiedź:
Nieuiszczenie opłaty za psa skutkuje egzekucją tej opłaty w trybie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa – dalej o.p. oraz ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji – dalej u.p.e.a. W konsekwencji, wobec właściciela wszczynane jest postępowanie w sprawie określenia wysokości opłaty od posiadania psa. Jednakże, przed wszczęciem postępowania należy wezwać właściciela psa do uiszczenia opłaty, podając podstawę prawną opłaty, tj. art. 1 pkt 7 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych – dalej u.o.p.l. oraz uchwałę rady gminy. Jeśli właściciel psa nie zareaguje na wezwanie postępowanie należy wszcząć i wyegzekwować zaległość.

Za brak opłaty nie grozi odpowiedzialność karna. Nieuiszczenie jej nie stanowi wykroczenia.

Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 217 Konstytucji Rzeczypospolitej, nakładanie podatków, innych danin publicznych, określanie podmiotów, przedmiotów opodatkowania i stawek podatkowych, a także zasad przyznawania ulg i umorzeń oraz kategorii podmiotów zwolnionych od podatków następuje w drodze ustawy. Zgodnie z art. 18a u.o.p.l., rada gminy może wprowadzić opłatę od posiadania psów. Zgodnie zaś z obwieszczeniem Ministra Finansów z dnia 5 sierpnia 2015 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2016 r., górna stawka opłaty to 120,05 zł. Oznacza to, że rady gminy decydują o wysokości opłat i sposobie ich zapłaty a także o zwolnieniach podmiotowych i przedmiotowych.

Ogólne prawo podatkowe oraz związane z nim obowiązki i procedury reguluje o.p. Egzekucja opłaty następuje na podstawie u.p.e.a. i gmina ma na to czas - nawet do 5 lat wstecz. Do tego ustawowo doliczone zostaną odsetki od zaległości. 

Vademecum Głównego Księgowego
Artykuł pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami