Starosta orzekł o zatrzymaniu mężczyźnie prawa jazdy.

Organ wyjaśnił, iż do wydziału komunikacji wpłynął wniosek o zatrzymanie prawa jazdy w związku z wydaniem decyzji o uznaniu kierowcy za dłużnika alimentacyjnego uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych. Decyzja stała się ostateczna.

Mężczyzna odwołał się od decyzji.

Zwrócił uwagę, że ma 61 lat i nie posiada innego zawodu. Wyjaśnił, że w związku z jego chorobą i trudną sytuacją finansową nie może zaspokoić w całości zasądzonych mu alimentów.

Tłumaczył, że prawo jazdy jest mu potrzebne do wożenia wnuczki do przedszkola oraz wizyt u lekarzy specjalistów.

WSA przypomniał, iż starosta wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy tylko wówczas, gdy spełnione zostaną dwie przesłanki. Pierwszą z nich jest wydanie ostatecznej decyzji o uznaniu dłużnika alimentacyjnego za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych. Drugą przesłanką jest wystąpienie przez organ właściwy dłużnika z wnioskiem do starosty o zatrzymanie prawa jazdy dłużnikowi alimentacyjnemu.

Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>

Sąd wyjaśnił, że jedyną przesłanką, podlegającą badaniu w postępowaniu w przedmiocie zatrzymania prawa jazdy, jest wydanie ostatecznej decyzji o uznaniu danej osoby za dłużnika alimentacyjnego uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych.

Organ orzekający o zatrzymaniu prawa jazdy nie może natomiast ponownie weryfikować sytuacji materialnej i osobistej dłużnika, skoro tego rodzaju okoliczności powinny być uprzednio ustalone w odrębnym postępowaniu, dotyczącym uznania za dłużnika alimentacyjnego.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Krakowie z 19 kwietnia 2017 r., sygn. akt III SA/Kr 1305/16, nieprawomocny 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Samorząd Terytorialny
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów