Strona główna » Wiadomości » Prosto z samorządu » Otwarto kładkę na gdańską wyspę Ołowianka

Otwarto kładkę na gdańską wyspę Ołowianka

17.06.17

W sobotę wieczorem otwarto dla ruchu pieszą kładkę nad Motławą łączącą najczęściej odwiedzaną przez turystów historyczną część Gdańska z wyspą Ołowianką. Na wyspie ulokowane są m.in. filharmonia i muzeum; zwodzona kładka znacznie skróci do nich drogę.

articleImage: Otwarto kładkę na gdańską wyspę Ołowianka Autor: Karol Kozłowski

Na obu brzegach Motławy na możliwość pokonania przeprawy czekały w sobotni wieczór setki osób. W gronie tych, którzy jako pierwsi przeszli zwodzoną kładką znaleźli się m.in. prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz oraz marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk.

"Gdańsk łączy. Te brzegi aż się prosiły, żeby je połączyć mobilną kładką. Dzisiaj w Europie musimy łączyć, sklejać. Jesteśmy przeciwni budowaniu murów i zasieków; dzieleniu. Chcemy łączyć. Gdańsk jest miastem, od którego zaczyna się wszystko, co dobre, a więc i my zaczynamy łączyć" – powiedział w czasie uroczystości Adamowicz.

Przypomniał, że z pomysłem połączenia brzegów Motławy kładką zwrócił się do niego kilkanaście lat temu Roman Perucki – dyrektor Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, która to instytucja w 1998 r. pozyskała, a następnie rozpoczęła przebudowywać na swoje potrzeby położony na Ołowiance obiekt po starej elektrowni. "Długo szukano pieniędzy, projektów i w końcu kładka jest" – powiedział prezydent Gdańska.

Prace przy budowie przeprawy rozpoczęły się w lipcu ubiegłego roku. Inwestycja kosztowała ok. 10 mln, z czego 2,2 mln zł pochodziło z dotacji celowej marszałka województwa pomorskiego, a pozostałe środki wyłożyło miasto Gdańsk.

Kładka znacznie skróci drogę pomiędzy historycznym centrum Gdańska a terenami położonymi na przeciwległym brzegu rzeki Motławy, w tym wyspą Ołowianką, na której - obok Polskiej Filharmonii Bałtyckiej - ulokowane jest m.in. Narodowe Muzeum Morskie.

Cała kładka – łącznie z przyczółkami ma około 70 m długości oraz od 6,76 do 10,56 m szerokości. Najważniejszą jej częścią jest liczące około 40 metrów długości i ważące około 90 ton zwodzone – wykonane ze stali, przęsło, które po podniesieniu, umożliwi żeglugę na tym odcinku Motławy.

Jak poinformował Michał Piotrowski z Referatu Prasowego gdańskiego magistratu, od 1 kwietnia do 30 października, pomiędzy 7 rano a północą kładka będzie otwierana o pełnych godzinach. W pozostałym czasie oraz poza sezonem kładka będzie otwierana na prośbę jednostek pływających.

Otwarcie bądź zamknięcie zwodzonego przęsła trwa około dwóch minut. Przewidywany czas, przez który – po otwarciu – kładka pozostaje podniesiona powinien wynieść od 10 do 30 minut. Na sygnał policji czy WOPR kładka będzie otwierana na żądanie. Ze względów bezpieczeństwa nie będzie ona otwierana przy wietrze wiejącym z prędkością większą niż około 58 km na godzinę.

Kładka przez cały rok będzie obsługiwana całodobowo przez dwóch pracowników. "Obsługa będzie wyposażona w radiotelefony, za pomocą których będzie mogła kontaktować się z jednostkami pływającymi i Kapitanatem Portu. Tor wodny w obrębie kładki został wyposażony w oznakowanie nawigacyjne oraz sygnalizację, która będzie informować jednostki pływające o możliwości przepłynięcia" – wyjaśnił Piotrowski.

Oprócz otwartej w sobotę kładki w historycznym centrum Gdańska planowana jest jeszcze jedna piesza przeprawa przez Motławę. Będzie to kładka obrotowa, a zlokalizowana zostanie na wysokości ul. św. Ducha. Ma mieć ona 57 metrów długości i połączyć Długie Pobrzeże z północnym cyplem Wyspy Spichrzów. Ta przeprawa ma być gotowa pod koniec 2018 roku.

Kładka na wysokości ul. św. Ducha stanowi element większej inwestycji - zagospodarowania północnego cypla Wyspy Spichrzów w Gdańsku. Przedsięwzięcie ma zrealizować do 2023 roku spółka celowa Granaria Development Gdańsk powołana przez konsorcjum spółek Multibud W. Ciurzyński i Immobel Poland. Koszt budowy samej kładki to ok. 10 mln zł. (PAP)

aks/ mars/

17.06.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Więcej gmin zostanie objętych uproszczeniami związanymi z burzami

  Obrazek do artykułu: Więcej gmin zostanie objętych uproszczeniami związanymi z burzami

  Do wtorku samorządowcy mogą zgłaszać gminy, które powinny być objęte rozporządzeniem upraszczającym procedury związane z remontem lub odbudową domów zniszczonych w wyniku sierpniowych nawałnic. Premier Beata Szydło zapowiedziała, że w środę zostanie wydany do niego aneks. Więcej

 • Katowice mają oferty na przebudowę dwóch ważnych skrzyżowań

  Obrazek do artykułu: Katowice mają oferty na przebudowę dwóch ważnych skrzyżowań

  Oferty na przebudowę dwóch newralgicznych skrzyżowań na wylotowych trasach prowadzących na południe zebrał w dwóch przetargach samorząd Katowic. Miasto zdobyło wcześniej na ten cel największe w Polsce łączne dofinansowanie w konkursie na inwestycje drogowe miast. Więcej

 • Pół tysiąca urzędów administracji publicznej z terminalami płatniczymi

  Obrazek do artykułu: Pół tysiąca urzędów administracji publicznej z terminalami płatniczymi

  Z prawie 750 urzędów administracji publicznej, które zgłosiły się do realizowanego przez Ministerstwo Rozwoju ogólnopolskiego programu, już 500 przyjmuje płatności bezgotówkowe. Dzięki temu coraz więcej obywateli ma możliwość dokonywania opłat za czynności administracyjne z wykorzystaniem terminali płatniczych POS i usługi WebPOS Paybynet. Więcej

 • Karta Dużej Rodziny: dane do GIODO zgłasza gmina

  Obrazek do artykułu: Karta Dużej Rodziny: dane do GIODO zgłasza gmina

  Administratorami danych osobowych przetwarzanych w celu przyznania Karty Dużej Rodziny są wójt oraz minister właściwy do spraw rodziny. Oznacza to, że zbiór danych prowadzony w celu przyznawania Karty (jego ewentualną aktualizację) powinna zgłosić wyłącznie gmina - przypomina Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych. Więcej

 • Wkrótce ruszy modernizacja nabrzeża Wisły w Płocku

  Obrazek do artykułu: Wkrótce ruszy modernizacja nabrzeża Wisły w Płocku

  Z początkiem września ma ruszyć modernizacja nabrzeża Wisły w Płocku (Mazowieckie). Do połowy 2018 r. powstanie tam m.in. promenada, „skwer biznesu” i nowy port jachtowy. Inwestycję za 31,8 mln zł wykona spółka PORR. Część środków ma pochodzić z unijnego wsparcia. Więcej

Zapisz się na newsletter
Polecamy:
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE