Centra Aktywności Seniorów są prowadzone przez organizacje pozarządowe, a finansowane przez gminę. Mają być miejscami integracji społecznej i aktywizacji osób starszych.

"Osób w wieku senioralnym przybywa. Nie ulega wątpliwości, że ta olbrzymia liczba ludzi powinna być jakoś zagospodarowana. W tym sensie, że należy zapewnić im możliwość spędzania wolnego czasu, którego mają dość dużo" - powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podczas otwarcia CAS na ul. Rzeźniczej.

Majchrowski chciałby, aby w każdej z 18 dzielnic stolicy Małopolski były po trzy takie Centra. Gmina na utworzenie Centrów do 2020 r. przeznaczy 14,1 mln zł. Jest to element przyjętego przez Radę Miasta Krakowa "Programu Aktywności Społecznej i Integracji Osób Starszych".

Anna Okońska-Walkowicz, doradca prezydenta Krakowa ds. polityki senioralnej poinformowała, że pięć następnych Centrów Aktywności Seniora rozpocznie swoją działalność w piątek.

W centrach mają odbywać warsztaty, treningi, kursy dla osób starszych, a także wycieczki turystyczno-krajoznawcze czy spotkania kulturalno-towarzyskie.

W 2013 r. w Krakowie mieszkało prawie 759 tys. osób, z czego blisko 160 tys. - 21 proc. całej populacji - to seniorzy. Według prognoz demograficznych w 2020 r. seniorzy będą stanowili 23 proc. populacji.(PAP)