Strona główna » Wiadomości » Omówienia zmian w prawie » Pakiet zmian wdrażających program „Za Życiem” z podpisem Prezydenta RP

Pakiet zmian wdrażających program „Za Życiem” z podpisem Prezydenta RP

04.07.17

Rozwój sieci mieszkań chronionych, wsparcie dla rodzin w obowiązkach domowych czy ułatwienia w zakładaniu spółdzielni socjalnych – to przykładowe modyfikacje, które zawiera podpisana przez Prezydenta i ogłoszona w Dzienniku Ustaw, ustawa z dnia 22 czerwca 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją programu ,,Za życiem" (Dz.U. z 2017 r. poz. 1292)

articleImage: Pakiet zmian wdrażających program „Za Życiem” z podpisem Prezydenta RP fot. Thinkstock


Ustanowiony 20 grudnia 2016 r. program „Za życiem” wspiera rodziny z osobami niepełnosprawnymi, a w szczególności wychowujące niepełnosprawne dzieci. Jego realizacja wymaga jednak nowelizacji kilku ustaw. Ogłoszony w Dzienniku Ustaw akt prawny jest I etapem realizacji tego programu. Drugi zostanie wprowadzony kolejnym projektem ustawy, której przyjęcie zaplanowano w pod koniec 2017 r.

Do najważniejszych zmian przewiedzianych w ustawie, zaliczyć trzeba między innymi rozwój sieci mieszkań chronionych, w tym wspieranych i treningowych, czy też możliwość zwiększenia kwoty dotacji ustalanej przez wojewodę, nie więcej niż o 30 proc., na każdego z uczestników środowiskowego domu samopomocy.

Ponadto rodziny opiekujące się dzieckiem niepełnosprawnym będą mogły wystąpić do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej o udzielenie wsparcia w realizacji obowiązków domowych w wymiarze 10 godzin tygodniowo. Pakiet zmian ustawowych zakłada również wzrost maksymalnej wartość środków jaką będzie można otrzymać na założenie lub przystąpienie do spółdzielni socjalnej do 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia.

(www.mpips.gov.pl)
 

04.07.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE