Strona główna » Wiedza » Pytania i odpowiedzi » Państwowa instytucja kultury musi poinformować w BIP o naborze

Państwowa instytucja kultury musi poinformować w BIP o naborze

12.04.18

Informacja o naborze kandydatów do zatrudnienia jest informacją publiczną, a podmioty reprezentujące państwowe osoby prawne mają obowiązek udostępniania takich informacji – odpowiada ekspertka na pytanie prawne.

articleImage: Państwowa instytucja kultury musi poinformować w BIP o naborze fot. Thinkstock

Pytanie użytkownika Serwisu LEX Administracja:

Czy państwowa instytucja kultury ma obowiązek umieszczania na stronach BIP informacji o naborze na wolne stanowiska pracy?

ODPOWIEDŹ

Wskazana w pytaniu państwowa instytucja kultury ma obowiązek poinformować w BIP o naborze na wolne stanowiska pracy.
W świetle art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy z 6.09.2001 r. o dostępie do informacji publicznej – dalej u.o.d.i.p., m.in. podmioty reprezentujące państwowe osoby prawne mają obowiązek udostępniania informacji publicznej.

Ową informacją publiczną zaś z mocy art. 6 ust. 1 pkt 3 lit. g u.o.d.i.p. jest m.in. ta o naborze kandydatów do zatrudnienia na wolne stanowiska w w/w podmiotach (w zakresie określonym w przepisach odrębnych). W/w podmioty udostępniają, z kolei, informacje publiczne w Biuletynie Informacji Publicznej (dalej: BIP). Wynika to z art. 8 ust. 2 u.o.d.i.p. Na podstawie natomiast art. 8 ust. 3 u.o.d.i.p. w/w podmioty zobligowane są do udostępniania w BIP informacji publicznej, o której stanowi art. 6 ust. 1 pkt 3 lit. g u.o.d.i.p., a więc tej o naborze kandydatów do zatrudnienia na wolne stanowiska w w/w podmiotach.

Zwrot "w zakresie określonym w przepisach odrębnych" (z art. 6 ust. 1 pkt 3 lit. g u.o.d.i.p.) dotyczy zaś trybu naboru i wymagań stawianych kandydatom do objęcia danego stanowiska, jakie z tych odrębnych przepisów wynikają, a nie faktu, czy o naborze na wolne stanowisko w w/w podmiotach trzeba (bądź nie) poinformować w BIP.

Odpowiadając zatem na pytanie: wskazana państwowa instytucja kultury ma obowiązek poinformować w BIP o naborze na wolne stanowiska pracy.

 

Anna Borysewicz 12.04.18
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE