Strona główna » Wiadomości » Przegląd prasy » Patronem 2018 r. w Mławie harcerz, który zginął w pierwszym dniu niepodległości Polski

Patronem 2018 r. w Mławie harcerz, który zginął w pierwszym dniu niepodległości Polski

06.12.17

Klemens Henryk Sokalski, harcerz, który zginął w pierwszym dniu odzyskania przez Polskę niepodległości, będzie patronem roku 2018 w Mławie (Mazowieckie). Sokalski zginął 12 listopada 1918 r., podczas akcji rozbrajania posterunków niemieckiej żandarmerii.

Na wniosek Towarzystwa Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej, działającego m.in. na rzecz upowszechniania historii i pamięci narodowej, uchwałę o ustanowieniu Roku Klemensa Henryka Sokalskiego podjęli radni Mławy.

„Pamięć o drużynowym Klemensie Henryku Sokalskim wpisuje się w ogólnopolskie obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości” – podkreślił mławski urząd miasta.

W związku z przyszłorocznym jubileuszem 100-lecia niepodległości Polski, z inicjatywy burmistrza Mławy Sławomira Kowalewskiego, powołany zostanie komitet honorowy obchodów, do którego zaproszony został prof. dr hab. Ryszard Juszkiewicz, mławianin, prawnik i historyk, inicjator utworzenia mławskiej Stacji Naukowej im. prof. Stanisława Herbsta, b. senator dwóch pierwszych kadencji.

„Chcemy, by grono osób zasłużonych, wyjątkowych dla Mławy, w tym autorytetów w dziedzinie historii, przyczyniło się do tego, by podnieść rangę naszych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Planujemy, aby wydarzenia związane z tymi uroczystościami, nad którymi pieczę sprawował będzie komitet honorowy, pojawiały się w Mławie przez cały 2018 r.” – powiedziała PAP rzeczniczka tamtejszego urzędu Miasta Magdalena Grzywacz.

Dodała, iż inauguracją mławskich obchodów jubileuszu 100-lecia niepodległości Polski będzie uroczysty koncert noworoczny, który odbędzie się 13 stycznia 2018 r.

Jak podaje mławski urząd miasta, Klemens Henryk Sokalski urodził się w 1901 r. w Lipowcu Kościelnym niedaleko Mławy. Był uczniem mławskiego Gimnazjum Filologicznego. Należał do szkolnego plutonu Polskiej Organizacji Wojskowej (POW). W 1918 r. został drużynowym 1 Mazowieckiej Drużyny Harcerzy. Zginął 12 listopada 1918 r. we wsi Mławka, uczestnicząc w akcji rozbrajania przez POW posterunków żandarmerii niemieckiej i przejmowania lokalnych instytucji przez powstające władze polskie.

Według zachowanych relacji, jeden z eskortowanych „żandarmów wyjął broń i strzelił do Sokalskiego, zabijając go, reszta żandarmów uciekła”.

Grób Klemensa Henryka Sokalskiego, którym opiekują się harcerze, znajduje się na cmentarzu w Mławie. Od 1983 r. jest on patronem mławskiego Hufca ZHP. (PAP)

 

06.12.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter

Newsletter wyborczy

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE