Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Pieniądze na drogi lokalne dostanie 421 samorządów na 433 inwestycje

Pieniądze na drogi lokalne dostanie 421 samorządów na 433 inwestycje

11.06.18

Wojewodowie zdecydowali o podziale dodatkowych 500 mln zł, które rząd przeznaczył w marcu na budowę oraz modernizację dróg gminnych i powiatowych. Jest lista gmin, które dostaną wsparcie.

articleImage: Pieniądze na drogi lokalne dostanie 421 samorządów na 433 inwestycje fot. Thinkstock

Dodatkowe pieniądze trafią do 421 samorządów na 433 inwestycje. Inwestycje obejmą około 561 km dróg gminnych i powiatowych. Część przedsięwzięć to budowa nowych dróg, a część – modernizacja i remonty.

Oprócz dróg powstanie też 26 mostów, 230 kilometrów chodników lub ścieżek pieszo-rowerowych i 300 bezpiecznych przejść dla pieszych. Średnia wartość dotacji na jedną inwestycję  to 1,15 mln zł. Kwoty dotacji wynoszą od 64 tys. do 5 mln zł. Jeśli uda się wypracować oszczędności, na środki czeka 196 projektów rezerwowych.

500 mln zł to dodatkowe pieniądze z dotacji celowej z budżetu państwa, które rząd zdecydował się przeznaczyć na inwestycje w drogi lokalne. Samorządy gminne i powiatowe mogą z nich współfinansować inwestycje w drogi lokalne w 2018 roku. Formalna nazwa programu, w ramach którego udzielane są dotacje, to "Rządowy Program na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej" - program wsparcia dróg lokalnych.

Razem z 800 mln zł z "Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 – 2019", rząd przeznaczy w 2018 roku 1,3 miliarda złotych na inwestycje w drogi lokalne.

Czytaj też Brudziński: pula na drogi najpierw do najbardziej potrzebujących samorządów

"Polska to nie tylko te wielkie metropolie i arterie komunikacyjne między nimi. Patrzymy też na małe gminy. W tym roku już przeznaczyliśmy na rozwój dróg lokalnych bezprecedensową kwotę 1,3 miliarda złotych" – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z wojewodami.

Wśród wspartych przedsięwzięć są na przykład drogi dojazdowe do terenów inwestycyjnych, mosty, brakujące fragmenty dróg. "Jeśli na Polskę spojrzelibyśmy jak na puzzle, to właśnie łączymy trwale najmniejsze elementy" – zaznaczył minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Program powstał w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. Jest konsekwencją przyjęcia Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Dotacja z rezerwy celowej budżetu państwa w pojedynczej inwestycji może wynieść 60-80 proc. kosztów, w zależności od wskaźników dochodów podatkowych na jednego mieszkańca gminy lub powiatu.

Lista zadań według województw TUTAJ

 

Zarządzenie zastępcze wojewody [PRZEDSPRZEDAŻ] Katarzyna Borówka

Zarządzenie zastępcze wojewody

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter

Newsletter wyborczy

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE