Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Piętnaście samorządów i grup mieszkańców nominowanych do nagrody „Super Samorząd”

Piętnaście samorządów i grup mieszkańców nominowanych do nagrody „Super Samorząd”

15.05.18

Mieszkańcy coraz chętniej angażują się w sprawy lokalne, mimo że brakuje edukacji i informacji o sposobach wpływu na działania władz samorządowych. Samorządowcy i lokalni działacze, którym współpraca wychodzi najlepiej, mają szanse na tytuł „Super Samorządu”.

articleImage: Piętnaście samorządów i grup mieszkańców nominowanych do nagrody „Super Samorząd” fot. Thinkstock

Według Joanny Załuskiej, dyrektor programu „Masz Głos, Masz Wybór” w Fundacji Batorego  mieszkańcy coraz chętniej angażują się w działania lokalne.

- Cały czas brakuje jednak edukacji i informacji o tym, jakie mamy prawa jako mieszkańcy, czego możemy wymagać od władz, i jakimi sposobami wpływać na ich działania - podkreśliła.

Jak dodała, z pomocą przychodzi akcja Masz Głos. Najskuteczniej działający uczestnicy i współpracujące z nimi władze zostają wyróżnieni nagrodą „Super Samorząd”. - Zależy nam na tym, aby inspirować mieszkańców i pomagać w rozmowach z władzami - mówi.

Samorządność to nie instytucje


Samorządność to nie tylko instytucje, ale przede wszystkim możliwość wpływania na najbliższe otoczenie. Każdego roku udowadniają to lokalni aktywiści nagradzani przez Fundację im. Stefana Batorego nagrodą „Super Samorząd” za sukcesy w działaniach na szczeblu lokalnym.

W tym roku, do siódmej już edycji nagrody, nominowanych zostało piętnaście grup z całej Polski wraz z władzami samorządowymi, które umożliwiły i wsparły realizację ich inicjatyw. Laureatów poznamy podczas uroczystej gali 25 maja. Data rozdania nagród jest w tym roku symboliczna – zbiega się z rocznicą pierwszych w Polsce wyborów samorządowych po 1989 roku.

Reforma samorządowa z 1990 roku przywróciła władze lokalne wybierane w wyborach powszechnych, a tym samym możliwość oddolnego wpływania na nie. Stworzyła przestrzeń dla lokalnych inicjatyw. Badania CBOS i Fundacji Batorego pokazują, że dwadzieścia osiem lat po reformie władze samorządowe cieszą się dużym zaufaniem społecznym, a Polacy uczestniczą w wyborach samorządowych chętniej niż w parlamentarnych.

Piętnaście grup z władzami lokalnymi


Piętnaście grup nominowanych do nagrody „Super Samorząd” zostało wybranych spośród ponad trzystu inicjatyw z całej Polski. Wszystkie przez ostatnie miesiące w ramach akcji Masz Głos prowadziły działania służące poprawie warunków życia oraz integracji lokalnych społeczności.

W województwie warmińsko-mazurskim powstało Forum Sołtysów „Gromada”, które zabiega o większą widoczność sołectw w gminie Węgorzewo i uwzględnianie ich potrzeb podczas rozdzielania gminnych środków. W ciągu miesiąca do Forum przystąpiło 24 sołtysów.
 

Szukasz więcej informacji dotyczących samorządu?
Poznaj LEX Administracja >>
Zdobądź wiedzę, dzięki której Twoja praca stanie się łatwiejsza


W Świebodzinie grupa nieformalna stworzyła program grantowy Młodzież Ma Głos i przekonała władze gminy do przeznaczenia środków na jego finansowanie. Nowatorski program włącza młodzież we współdecydowanie o przestrzeni miasta, a tym samym przyzwyczaja do uczestniczenia w życiu lokalnej społeczności.

W Łęgajnach nad Jeziorem Linowskim, dzięki inicjatywie lokalnych stowarzyszeń, powstanie park, w którym narodziny każdej osoby w miejscowości zostaną uhonorowane posadzeniem drzewa oznaczonego tabliczką z jej datą urodzenia. Wszystko po to, aby przestrzeń wokół jeziora funkcjonowała w świadomości mieszkanek i mieszkańców jako dobro wspólne. Ma to być także ciekawy sposób włączenia ich w troskę o ten teren.

Nominowane grupy pochodzą z czternastu województw. Prowadziły działania zarówno na terenie dużych miast, jak i na obszarach wiejskich. Są wśród nich stowarzyszenia i fundacje, a także grupy nieformalne. W wiele działań zaangażowani są seniorzy i młodzież.

Pełna lista nominowanych wraz z opisami ich działań TUTAJ.

Współpraca i dialog, a nie współzawodnictwo

Kluczem do zdobycia nagrody „Super Samorząd” nie jest współzawodnictwo, a współpraca i dialog. Aby podkreślić ten aspekt oraz zachęcić lokalne władze do wspierania oddolnych inicjatyw, organizatorzy przyznają nagrody nie tylko uczestnikom akcji, ale również instytucjom samorządowym, które sprzyjały ich działaniom.

Zdaniem Fundacji Batorego to bardzo ważny element, bo nastawienie i zaangażowanie władz samorządowych zazwyczaj jest czynnikiem, który bardzo często decyduje o powodzeniu pomysłów inicjatyw realizowanych uczestników akcji. Udana realizacja pomysłów mieszkanek i mieszkańców oddziałuje natomiast na całą lokalną społeczność – buduje poczucie sprawczości i wzmacnia przywiązanie do miejsca zamieszkania.

- To są aktywności, które budują pozytywne relacje między ludźmi, które służą wzmocnieniu poczucia lokalnej tożsamości i powodują, że ludzie czują się ważnymi, aktywnymi uczestnikami wspólnoty samorządowej – tak o działaniach uczestników akcji Masz Głos mówił Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar podczas ubiegłorocznej gali rozdania nagród „Super Samorząd 2017”.

Gala nagrody

Kto zdobędzie tegoroczną nagrodę dowiemy się 25 maja na gali „Super Samorząd 2018” w Zamku Królewskim. Data rozdania nagród ma podwójne znaczenie symboliczne - obchodzimy w tym roku 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, które było wydarzeniem istotnym nie tylko z punktu widzenia odtworzenia państwowości, ale także pod względem poszerzenia zakresu praw obywatelskich. Dwa dni później wypada rocznica pierwszych po 1989 roku wyborów samorządowych w Polsce (27 maja 1990).

Lista nominowanych do nagrody „Super Samorząd 2018” TUTAJ.

Organizatorem akcji „Masz Głos” jest Fundacja im. Stefana Batorego wraz z partnerami: Stowarzyszeniem Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, Fundacją Aktywności Lokalnej, Stowarzyszeniem Homo Faber oraz Stowarzyszeniem POLITES. Patronat medialny objął portal lex.pl.

Samorządowe prawo dotacyjne. Dotacje jako wydatki jednostek samorządu terytorialnego

Samorządowe prawo dotacyjne. Dotacje jako wydatki jednostek samorządu....

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter

Newsletter wyborczy

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE