Strona główna » Wiadomości » Omówienia zmian w prawie » Plany zagospodarowania przestrzennego będą ważne pomimo zmiany granic gmin

Plany zagospodarowania przestrzennego będą ważne pomimo zmiany granic gmin

13.10.17

W przypadku zmiany granic gmin, plany zagospodarowania przestrzennego znajdujące się na terenie gminy, która traci część swojego terytorium, będą obowiązywały dalej - przewiduje projekt noweli ustawy o samorządzie gminnym, który komisje skierowały w czwartek do drugiego czytania w Sejmie.

articleImage: Plany zagospodarowania przestrzennego będą ważne pomimo zmiany granic gmin fot. Thinkstock

Sejmowe komisje administracji i spraw wewnętrznych oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej, na wspólnym posiedzeniu zajmowały się w czwartek komisyjnym projektem noweli ustawy o samorządzie gminnym. Reguluje on sytuację odnośnie obowiązywania aktów prawa miejscowego z zakresu planowania i zagospodarowania przestrzennego w przypadku zmiany granic gmin.

"Projekt noweli przewiduje, że w przypadku zmiany granic gmin, dotychczasowe plany zagospodarowania przestrzennego, znajdujące się na terenie gminy, która traci część swojego terytorium, obowiązywałyby dalej" - tłumaczył Arkadiusz Czartoryski (PiS).

Jak mówił, do tej pory, w przypadku utraty części terytorium, gmina traciła również dotychczasowy plan zagospodarowania przestrzennego. W jego ocenie, było to rozwiązanie niekonstytucyjne, ponieważ "obierało obywatelom prawa już nabyte". "Uważamy, że na przyłączonym terytorium gmina może zmienić plan zagospodarowania przestrzennego, ale z poszanowaniem procedur i obywateli" - przekonywał.

Według Czartoryskiego nowela "ma ambicje stać się projektem ponadpartyjnym". Podkreślił, że komisja administracji i spraw wewnętrznych przyjęła projektowane zmiany jednomyślnie. Dodał, że życzliwie został on również przyjęty przez organizacji samorządowych, w tym Związek Miast Polskich i Związek Powiatów Polskich.

Ryszard Wilczyński (PO) ocenił, że nowela "jest bardzo cenna". Jak dodał, projekt chciałby traktować jako otwarty, aby można w ramach drugiego czytania, wnieść do niego poprawki. Według niego, nowela nie reguluje kwestii zaległości podatkowych gminy, która utraciła część terytorium oraz sprawy zwrotu nadpłaty podatku. "Kto ma to teraz egzekwować?" - pytał poseł PO. Ocenił, że są to "kwestie szczegółowe".

Zdaniem Józefa Lassoty (PO) zapisy noweli powinny obejmować również przypadek powstania nowej gminy, z podziału dwóch dotychczas istniejących. "W tej chwili jest tylko mowa o obszarze gminy, który się włącza do sąsiedniej gminy" - zauważył poseł.

Podczas wspólnego posiedzenia komisji, nie zgłoszono wniosku o przeprowadzenie wysłuchania publicznego. Sprawozdawcą komisji w drugim czytaniu przed Sejmem został Arkadiusz Czartoryski. (PAP)

 

13.10.17
Skomentowano 1 razy
  • Nemo IP: 31.41.* 14-11-2017
    " Nowela ma ambicje stać się projektem ponadpartyjnym" - mogłaby mieć ambicję stać się logicznym aktem prawa. Jest w tym jakaś logika w zakresie przeznaczenia terenów to fakt. W zakresie ustalonej stawki procentowej od wzrostu wartości nieruchomości już niekoniecznie. Stawka ustalona przez gminę X, nie musi się podobać gminie Y. Jeśli się stosowna komisja zajmuje taką problematyka, to niech może zajmie się takim ukształtowaniem przepisów aby rozporządzenie ws. zmiany granic, stanowiło podstawę do przeniesienia własności gruntów zajętych pod drogi publiczne z gminy X na gminę Y, bo tego zdaje się nikt jakoś nigdy nie bierze pod uwagę, że z dnia na dzień gmina Y dostaje do administrowania część gminy X z drogami, które stanowią w dalszym ciągu własność gminy X.

    Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE