Powierzenie stanowiska dyrektora szkoły na podstawie art. 36a ust. 5 ustawy o systemie oświaty

W maju dyrektor gimnazjum złożyła rezygnację ze stanowiska od dnia 1 września 2011. Czy można powierzyć stanowisko dyrektora na podstawie art. 36a ust. 5 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) - dalek u.s.o.? Organ prowadzący ma zamiar utworzenia zespołu szkół z gimnazjum i szkoły podstawowej w roku szkolnym 2012/2013.

articleImage: Powierzenie stanowiska dyrektora szkoły na podstawie art. 36a ust. 5 ustawy o systemie oświaty fot. Thinkstock

Czy jest to zasadne i prawidłowe?

Odpowiedź


Nie ma podstaw prawnych, aby – w przedstawionej w pytaniu sytuacji – powierzyć stanowisko dyrektora szkoły na podstawie przepisu art. 36a ust. 5 ustawy o systemie oświaty, czyli 10 miesięcy.

Uzasadnienie

W szkołach i placówkach publicznych powierzenie stanowiska kandydatowi wyłonionemu w drodze konkursu jest w zasadzie obligatoryjne. Organ prowadzący nie może odstąpić od zorganizowania i przeprowadzenia konkursu – z wyjątkami określonymi w art. 36a ust. 4 u.s.o, gdzie mówi się, że jeżeli do konkursu nie zgłosi się żaden kandydat albo w wyniku konkursu nie wyłoniono kandydata, organ prowadzący powierza to stanowisko ustalonemu przez siebie kandydatowi, po zasięgnięciu opinii rady szkoły lub placówki i rady pedagogicznej. Obowiązek przeprowadzenia konkursu wynika z przepisu art. 36a ust. 2 ustawy o systemie oświaty, bowiem kandydata na stanowisko dyrektora szkoły lub placówki wyłania się w drodze konkursu.

Ponieważ obecny dyrektor złożył rezygnacje ze stanowiska z dniem 1 września 2011 r. jest możliwość zorganizowania i przeprowadzenia konkursu. Możliwość powierzenia pełnienia obowiązków dyrektora szkoły, o której mowa w przepisie art. 36a ust. 5 ustawy o systemie oświaty istnieje w ściśle określonych przypadkach, o których mowa w przepisach art. 36a ust. 2 i 4 ustawy o systemie oświaty, tj. do czasu powierzenia stanowiska dyrektora kandydatowi wyłonionemu w drodze konkursu lub powierzenia stanowiska dyrektora w przypadku nierozstrzygnięcia konkursu.

Stanowisko dyrektora nowo zakładanego zespołu szkół powierza się również kandydatowi wyłonionemu w drodze konkursu (art. 36a ust. 9 ustawy o systemie oświaty).

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)

 

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z:
Skomentowano 0 razy

Powierzenie stanowiska dyrektora szkoły na podstawie art. 36a ust. 5 ustawy o systemie oświaty

Zapisz się na bezpłatny Newsletter Samorządowy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

Inne artykuły o zbliżonej tematyce

Nie znaleziono żadnych artykułów.

Wyświetlanie listy artykułów

Warto przeczytać

  • CBOS: Polacy dobrze oceniają samorządy

    Obrazek do artykułu: CBOS: Polacy dobrze oceniają samorządy

    Większość uczestników sondażu CBOS - 65 proc. - ma dobre zdanie o pracy władz lokalnych. Jeszcze lepszy wynik - 68 proc. - osiagnął prezydent. Natomiast krytycznie badani odnieśli się do pracy parlamentarzystów. Więcej

  • Sejmowe komisje będą pracować nad zmianami w ustawie o samorządzie gminnym

    Obrazek do artykułu: Sejmowe komisje będą pracować nad zmianami w ustawie o samorządzie gminnym

    Usunięcie barier prawnych utrudniających łączenie się samorządów zakłada rządowy projekt, który trafi do dalszych prac w komisjach sejmowych. Sejm nie zgodził się w piątek na odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu noweli ustawy o samorządzie gminnym, o co wnioskował PiS. Więcej

  • Urzędnicy z Pisza oskarżeni po festynie piwnym

    Obrazek do artykułu: Urzędnicy z Pisza oskarżeni po festynie piwnym

    Dwaj pracownicy urzędu miasta w Piszu (Warmińsko-Mazurskie) zostali oskarżeni o niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień - poinformowała w piątek prokuratura. Według śledczych urzędnicy przepłacili ponad 200 tys. zł za organizację festynu piwnego. Więcej

Aktualności - Samorząd

Tego samego autora