Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Poznańska Kolei Metropolitalna uruchomi w przyszłym roku 23 pary pociągów

Poznańska Kolei Metropolitalna uruchomi w przyszłym roku 23 pary pociągów

23.11.17

Wicemarszałek województwa wielkopolskiego, Wojciech Jankowiak, poinformował, że władze regionu planują uruchomić w ramach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej, do końca czerwca 2018 r., 23 pary dodatkowych pociągów na 4 liniach – do Wągrowca, Grodziska Wielkopolskiego, Nowego Tomyśla i Jarocina.

articleImage: Poznańska Kolei Metropolitalna uruchomi w przyszłym roku 23 pary pociągów fot. Thinkstock


Poznańska Kolei Metropolitalna stanowi wspólne przedsięwzięciem Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Stowarzyszenia Metropolia Poznań, Miasta Poznań, Powiatu Poznańskiego oraz gmin oraz powiatów znajdujących się wzdłuż linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego. Funkcję organizatora PKM- wedle ustawy o publicznym transporcie zbiorowym oraz zgodnie z wolą zainteresowanych JST - pełnić będzie Marszałek Województwa Wielkopolskiego. Uruchomienie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej następować będzie etapami, począwszy od pierwszej połowy 2018 roku. Z kolei zakończenie wdrażania tego przedsięwzięcia przewidziane jest na 2021 r.

Jak podkreśla wicemarszałek Jankowiak, istotą powodzenia projektu jest współfinansowanie połączeń solidarnie i takie też stanowisko podzielają wszyscy zainteresowani. Dodaje również, że w grudniu br. podpisane zostanie z samorządami porozumienie w tej sprawie, a do końca stycznia 2018 r. umowy. Jak podkreśla, w pierwszej kolejności PKM uruchomiona zostanie na 4 liniach kolejowych: do Wągrowca, Nowego Tomyśla, Jarocina i Grodziska Wielkopolskiego. Z kolei prezydent Jacek Jaśkowiak wskazuje, że realizowany wspólnie projekt, świadczy o możliwości porozumienia się w gronie wszystkich samorządów, które muszą bazować na solidarności i sprawiedliwie dzielić koszty.

www.umww.pl 

Norbert Bonin 23.11.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter

Newsletter wyborczy

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE