Pozwolenie na zbieranie odpadów - osady z zakładowych oczyszczalni ścieków

Czy starosta może wydać pozwolenie na zbieranie odpadów o kodzie 02 03 05 - osady z zakładowych oczyszczalni ścieków?
articleImage: Pozwolenie na zbieranie odpadów - osady z zakładowych oczyszczalni ścieków fot. Thinkstock









Czy starosta może wydać firmie X pozwolenie na zbieranie odpadów o kodzie 02 03 05 - osady z zakładowych oczyszczalni ścieków, czy też mają tu zastosowanie przepisy art. 13a pkt 2 ustawy o odpadach - i takiego zezwolenia nie powinien wydać?

Podmiot chcący zbierać wymienione odpady planuje sprzedawać je osobom fizycznym, nasuwa się więc kolejne pytanie, kto będzie odpowiedzialny za wykonanie badań gruntu i osadu dla określenia dawek na poszczególne grunty, których właścicielem nie jest zbierający?

Odpowiedź

Zgodnie z definicją zawartą w art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy o odpadach, komunalne osady ściekowe obejmują pochodzący z oczyszczalni ścieków osad z komór fermentacyjnych oraz innych instalacji służących do oczyszczania ścieków komunalnych oraz innych ścieków o składzie zbliżonym do składu ścieków komunalnych. Zbieranie tego rodzaju odpadów, poza miejscami ich wytwarzania, zgodnie z art. 13a ust. 1 pkt 2 ustawy o odpadach, jest zabronione. Zgodnie z art. 43 ust. 1a i 1b ustawy o odpadach, komunalne osady ściekowe mogą być przekazywane właścicielowi, dzierżawcy lub innej osobie władającej nieruchomością, na której mają być stosowane, wyłącznie przez wytwórcę tych osadów i to na wytwórcy osadów spoczywa odpowiedzialność za prawidłowe zastosowanie komunalnych osadów ściekowych w rolnictwie, rozumianym jako uprawa wszystkich płodów rolnych wprowadzanych do obrotu handlowego, włączając w to uprawy przeznaczane do produkcji pasz, a także do uprawy roślin przeznaczonych do produkcji kompostu oraz do uprawy roślin nieprzeznaczonych do spożycia i do produkcji pasz. Jeżeli zatem w analizowanym przypadku zamierzony sposób gospodarki odpadami jest niezgodny z wymaganiami przepisów o odpadach, mógłby powodować zagrożenia dla życia, zdrowia ludzi lub dla środowiska, jest niezgodny z planami gospodarki odpadami lub z przepisami prawa miejscowego, wówczas zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o odpadach, właściwy organ odmawia wydania zezwolenia na zbieranie odpadów.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. z 2007 r. Nr 39, poz. 251 ze zm.)

Anna Nieć 09.02.11
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z:
Skomentowano 0 razy

Pozwolenie na zbieranie odpadów - osady z zakładowych oczyszczalni ścieków

Zapisz się na bezpłatny Newsletter Samorządowy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

Inne artykuły o zbliżonej tematyce

Nie znaleziono żadnych artykułów.

Wyświetlanie listy artykułów

Warto przeczytać

Aktualności - Samorząd