Strona główna » Wiedza » Pytania i odpowiedzi » Praca w gospodarstwie rolnym może być zaliczona do stażu pracy pomimo równoległej umowy - zlecenia

Praca w gospodarstwie rolnym może być zaliczona do stażu pracy pomimo równoległej umowy - zlecenia

06.02.13

 Czy można zaliczyć pracownikowi samorządowemu do pracowniczego stażu pracy okres pracy w gospodarstwie rolnym rodziców?

articleImage: Praca w gospodarstwie rolnym może być zaliczona do stażu pracy pomimo równoległej umowy - zlecenia fot. Thinkstock


Pytanie pochodzi z programu Serwis Prawa Pacy i Ubezpieczeń Społecznych.

Czy można zaliczyć pracownikowi samorządowemu do pracowniczego stażu pracy okres pracy w gospodarstwie rolnym rodziców po 31 grudnia 1982 r., gdy jednocześnie w tym okresie pracownik pracował na podstawie umowy zlecenia w innej miejscowości i tam również kształcił się w systemie zaocznym?

Pracownik posiada zeznania dwóch świadków potwierdzających pracę w gospodarstwie rolnym rodziców o powierzchni 20 ha, był w tym okresie domownikiem, miał ukończone 16 lat.

Odpowiedź

Równoległe wykonywanie pracy w ramach umowy zlecenia, co do zasady, nie ma wpływu na możliwość zaliczenia okresu pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do stażu pracy, gdyż jest to umowa cywilnoprawna, której trwanie nie podlega zaliczaniu do stażu pracy. Dodatkowo fakt, iż pracownik pomimo tego, że pracował na umowę zlecenia również prowadził gospodarstwo rolne znajduje potwierdzenie w zeznaniach dwóch świadków.

Do udzielenia odpowiedzi przyjęto założenie, iż pracownik spełnia warunki do uzyskania statusu domownika oraz gospodarstwo rolne, w którym pracował pracownik było wymaganej wielkości (szczegółowa analiza w uzasadnieniu).

Uzasadnienie

W dniu 1 stycznia 1991 r. weszła w życie ustawa z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz. U. Nr 54, poz. 310 z późn. zm.) – dalej u.w.o.p., która wprowadziła nowe rozwiązania dotyczące możliwości zaliczenia okresu pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do stażu pracowniczego.

Powołana wyżej ustawa wprowadza szereg warunków, które musi spełniać pracownik, aby okres jego pracy w gospodarstwie rolnym mógł zostać zaliczony do stażu pracy. Wśród tych warunków należy wskazać m.in.: wiek osoby, która wykonywała pracę w gospodarstwie rolnym, wielkość gospodarstwa rolnego, tytuł prawny do prowadzenia gospodarstwa rolnego.

Do okresów pracy uprawniających pracownika samorządowego do nagrody jubileuszowej oraz dodatku za wieloletnią pracę (tzw. stażowego) wlicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, które na mocy odrębnych przepisów podlegają wliczeniu do pracowniczego stażu pracy. Okresami wliczanymi do stażu pracy samorządowca są np. okresy pobierania zasiłku dla bezrobotnych oraz okresy pracy na roli, określone w ustawie z 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy.

Analizując kwestie związane z zaliczeniem okresu pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy należy przybliżyć definicję stażu pracowniczego oraz gospodarstwa rolnego. Pracowniczy staż pracy może być stażem pracy ogólnym lub zakładowym stażem pracy. Staż pracy u danego pracodawcy, czyli zakładowy ma wpływ na niektóre uprawnienia pracownicze, takie jak długość okresu wypowiedzenia, wysokość odprawy pośmiertnej, wysokość nagrody jubileuszowej, wysokość odprawy emerytalnej. Natomiast ogólny staż pracy pracownika ma wpływ min. na prawo i wymiar urlopu wypoczynkowego.

Przejdź do strony artykułu: « »
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
Skomentowano 6 razy
 • grazyna iwanska IP: 79.187.* 16-11-2017
  Urodziłam się w 1960r. Po szkole podstawowej uczęszczałam do Liceum. Od 16 roku życia ciężko pracowałam i pomagałam w 8 ha gospodarstwie rodziców. Po wyjściu za mąż rodzice mi kupili gospodarstwo 2 ha. Od 1982r pracowałam we własnym gospodarstwie. Obecnie pracuję w Samorządzie. Czy pracę w gospodarstwie rodziców od 16 roku życia mogę doliczyć do stażu pracy?

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Zofia Sujkowska -pracownik samorzadowy IP: 83.0.* 25-08-2015
  Witam! Urodziłam się w 1960r. Moi rodzice mieli 3 ha gospodarstwo rolne. chodziłam do szkoły i ciężko pracowałam w gospodarstwie, gdyż mój ojciec zmarł gdy miałam 15 lat. Chodziłam do Zasadniczej Szkoły Rolniczej i miałam 2 lata praktyki we własnym gospodarstwie. Następnie podjęłam w tej samej szkole szkołę średnią tj .Technikum Rachunkowości Rolnej, gdzie miałam obowiązkowe i płatne praktyki zawodowe w Państwowych Gospodarstwach Rolnych. Czy można zaliczyć lata nauki bądź pracy od 16 roku życia do stażu pracy. Obecnie od 30 lat pracuje w samorządzie gminnym. Liczę na interpretacje prawna i jakie dokumenty. mam przedstawić. Czy wystarczy zaświadczenie ze szkoły o odbywanych praktykach czy wystarczą świadectwa szkolne, gdzie jest ocena z praktyki zawodowej.

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
  • Bożena Łapaj IP: 83.142.* 28-09-2016
   praca na roli jest zaliczana od 16 roku życia do ukończenia nauki. Trzeba sprawdzić na jakich zasadach gmina wydaje zaświadczenie o pracy na roli co jest podstawą do naliczenia stażu pracy.

   Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Maria Mysiakowska IP: 83.28.* 06-07-2015
  witam, pracowałam w latach 1998-2006 (to jest od momentu ukończenia 16ego roku życia do momentu podjęcia pierwszej pracy) w gospodarstwie rolnym moich rodziców oraz pobierałam naukę w Liceum Ekonomicznym a później studiowałam zaocznie. Mój zakład pracy przewiduje uwzględnienie tych lat pracy zgodnie z ustawą z 1990 r do stażu pracy i w jego regulaminie zawarty jest paragraf mówiący o wliczaniu do stażu pracy innych okresów pracy, ale zakładowy radca prawny domaga się aby do złożonych przeze mnie dokumentów (tj.: świadectw pracy, zaświadczeń o odbytych stażach, skróconego aktu urodzenia oraz zeznań świadków i moich a także zaświadczenia ze starostwa o fakcie, że moi rodzice posiadają gospodarstwo rolne) dołączyć zaświadczenia ze szkoły (o trybie pobieranej nauki i ilości godzin), z uczeni (o trybie odbytych studii) oraz zaświadczenia z KRUSu, że byłam zgłoszona jako domownik i że za ten okres były odprowadzane ode mnie składki. Oczywiście, że nie byłam zgłoszona do KRUSu przez moich rodziców ani nie odprowadzali ode mnie żadnych składek, ponieważ byłam w tym czasie ubezpieczona w szkole. Czy Zakład pracy ma prawo ode mnie żądać takich zaświadczeń????? Pozdrawiam i czekam z niecierpliwością na odpowiedź.

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Maria IP: 213.77.* 25-11-2014
  Urodziłam się w lutym 1968r ,pracę rozpoczęłam w 1989r kiedy chodziłam do szkoły mieszkałam u rodziców pomagając w ich gospodarstwie czy mogę ten okres zaliczyć do stażu pracy

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • aneta luty IP: 93.154.* 12-01-2014
  czy mogę sobie zaliczyć pracę we własnym gospodarstwie rolnym w czasie gdy prowadziłem działalność gospodarczą i opłacałem wtedy składki ZUS? jak wiadomo własnej działalności nie mogę sobie doliczyć do stażu pracy i dlatego pytam o to gospodarstwo. nie opłacałem składek KRUS gdyż nie miałem takiego obowiązku.

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE