Strona główna » Wiadomości » Omówienia zmian w prawie » Pracownicy samorządowi otrzymają wyższe wynagrodzenie

Pracownicy samorządowi otrzymają wyższe wynagrodzenie

11.09.17

Od 1 stycznia 2018 r. wzrośnie minimalne wynagrodzenie zasadnicze pracowników samorządowych. W efekcie zmian zawartych w rozporządzeniu Rady Ministrów z 7 sierpnia 2017 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz.U. z 2017 r. poz. 1621), wypłaty dla urzędników wzrosną nawet o 600 zł brutto.

articleImage: Pracownicy samorządowi otrzymają wyższe wynagrodzenie fot. Thinkstock


Na skutek nowelizacji, minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego w pierwszej kategorii zaszeregowania wzrosną z początkiem przyszłego roku do 1700 zł i będą stanowić 80,9 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującej w 2018 r. Kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę w przyszłym roku ma natomiast wynosić 2100 zł. Z kolei maksymalna minimalna stawka wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych została ustalona na 3000 zł (kategoria XXII).

Jak podkreśla resort pracy, rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zawierają - w załączniku 1 – dwie tabele minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego. Tabela A obowiązuje w urzędach gmin, starostwach powiatowych oraz urzędach marszałkowskich. Z kolei Tabela B dotyczy pozostałych pracowników samorządowych. Taki podział jest jednak w opinii MRPiPS dyskryminujący wobec pracowników jednostek organizacyjnych. Zmieni to wspólna tabela określającą minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego dla wszystkich pracowników samorządowych, zawierająca XXII kategorie zaszeregowania wycenione od 1700 zł do 3000 zł brutto.

Ponadto, chcąc zapobiec, aby podwyżka minimalnego wynagrodzenia zasadniczego w kategorii I - z 1100 zł do 1700 zł - nie spowodowała automatycznej podwyżki indywidualnego dodatku funkcyjnego dla zatrudnionych na podstawie wyboru i powołania, dodatek funkcyjny dla tych pracowników ma być ustalany kwotowo. Dzięki temu, w poszczególnych kategoriach zaszeregowania pozostanie on na dotychczasowym poziomie.
Rozporządzenie Rady Ministrów z 7 sierpnia 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz.U. z 2017 r. poz. 1621)
 

Norbert Bonin 11.09.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter

Newsletter wyborczy

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE