Strona główna » Wiedza » Pytania i odpowiedzi » Pracownik może zostać przeniesiony na wyższe stanowisko w ramach tej samej grupy stanowisk

Pracownik może zostać przeniesiony na wyższe stanowisko w ramach tej samej grupy stanowisk

14.07.17

Pracownik samorządowy może zostać przeniesiony na wyższe stanowisko, ale wyłącznie w ramach tej samej grupy stanowisk, czyli np. stanowisk urzędniczych (art. 20 u.p.s.), określonych w załączniku nr 3 (tabela IV, H) do rozporządzenia Rady Ministrów z 18.03.2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.  

articleImage: Pracownik może zostać przeniesiony na wyższe stanowisko w ramach tej samej grupy stanowisk fot. Thinkstock

Pytanie:
Czy można na stanowisko głównego księgowego powołać osobę pracującą na stanowisku urzędniczym - starszego referenta bez przeprowadzania konkursu? Posiada on odpowiednie kwalifikacje, a powołanie nastąpiłoby w tym samym zakładzie pracy na drodze przeniesienia służbowego?

Odpowiedź:
Pracownik może zostać przeniesiony na wyższe stanowisko w ramach tej samej grupy stanowisk np. urzędniczych.

Uzasadnienie:
W myśl art. 11 ustawy z 21.11.2008 r. o pracownikach samorządowych - dalej u.p.s., nabór kandydatów na wolne stanowiska urzędnicze, w tym na kierownicze stanowiska urzędnicze, jest otwarty i konkurencyjny. Oznacza to, iż nabór na wolne stanowisko urzędnicze przeprowadza się w formie konkursu. Pracownik samorządowy może zostać przeniesiony na wyższe stanowisko, ale wyłącznie w ramach tej samej grupy stanowisk, czyli np. stanowisk urzędniczych (art. 20 u.p.s.), określonych w załączniku nr 3 (tabela IV, H) do rozporządzenia Rady Ministrów z 18.03.2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Przesłanką awansu wewnętrznego jest odpowiednia postawa pracownika, czyli wykazywanie inicjatywy w pracy i sumienne wykonywanie obowiązków. Ocena zaistnienia owych przesłanek należy do pracodawcy. Ponadto pracownik powinien posiadać kwalifikacje wymagane na stanowisku, na które ma zostać przeniesiony. 

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter

Newsletter wyborczy

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE